Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W politechnicznej chemii jest siła i pewność ciekawej pracy

(MAS)
Podczas konferencji jubileuszowej i zjazdu absolwentów w miniony weekend Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej uroczyście świętował 50-lecie
Podczas konferencji jubileuszowej i zjazdu absolwentów w miniony weekend Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej uroczyście świętował 50-lecie fot. Jan Zych
Rozmowa. Profesor Dariusz Bogdał, dziekan Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, opowiada o osiągnięciach wydziału, który świętuje 50-lecie istnienia.

- Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej świętuje właśnie jubileusz 50-lecia istnienia. Od początku działalności nie tylko kształci studentów i prowadzi badania naukowe, ale też blisko współpracuje ze światem przemysłu.

- Wydział powołano na Politechnice Krakowskiej w 1966 roku, w odpowiedzi na ogromne zapotrzebowanie na dobrze wykształcone kadry inżynierskie dla przemysłu chemicznego, rozwijającego się w południowym regionie Polski. W roku 1990 przyjął obecną nazwę, w której zawarte są najważniejsze obszary działalności naukowej i dydaktycznej.

Kształcimy studentów na pięciu kierunkach: technologii chemicznej, inżynierii chemicznej i procesowej, biotechnologii, nanotechnologiach i nanomateriałach oraz chemii budowlanej. Absolwenci wydziału są przygotowani do pracy o charakterze technologiczno-inżynierskim oraz naukowo-badawczym w szeroko pojętym przemyśle chemicznym.

W trakcie studiów zapoznają się z podstawami technologii organicznej i nieorganicznej, biotechnologii oraz inżynierii chemicznej. Poznają przyjazne dla środowiska energo- i materiałooszczędne technologie bezodpadowe, rozwiązania zmniejszające uciążliwość przemysłu dla środowiska, technologie związane z przemysłem rafineryjnym, kosmetycznym, farmaceutycznym, produkcją artykułów chemii gospodarczej, środków ochrony roślin, materiałów dla elektroniki czy chemii budowlanej.

Poznają technologie otrzymywania polimerów, metody badania ich właściwości, a także przetwórstwa i recyklingu tworzyw sztucznych, a także nowoczesne rozwiązania w dziedzinie biopolimerów oraz syntezy nanomateriałów i katalizatorów. Zdobywają wiedzę z zakresu inżynierii procesów biotechnologicznych, ochrony środowiska oraz pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Uczą się też nowoczesnych metod pomiarów fizycznych i fizykochemicznych w analizie chemicznej. Prowadzenie badań naukowych i ścisła współpraca z partnerami przemysłowymi pozwoliły Wydziałowi osiągnąć pozycję jednego z najlepszych w Polsce.

Mamy uprawnienia do doktoryzowania w dyscyplinach technologia chemiczna i inżynieria chemiczna oraz chemia, a także do nadawania stopnia doktora habilitowanego w zakresie technologii chemicznej. Obecnie na wydziale pracuje 136 osób, w tym 109 pracowników naukowych, 29 pracowników samodzielnych i 10 profesorów tytularnych. Kształcimy blisko 1200 studentów.

- Z jakich osiągnięć Wydziału jest Pan szczególnie dumny?

- W ostatnich latach nasz Wydział dokonał ogromnego postępu naukowego i dydaktycznego. Do oferty kształcenia wprowadziliśmy dwa nowe kierunki studiów, zwiększyła się liczba studentów, wzrosła też siła kadry naukowej wydziału. Dokonało się to przede wszystkim dzięki postępom i awansom młodych pracowników, obecnie średnia wieku naszej kadry to tylko ok. 44 lata, jesteśmy pod tym względem najmłodszym wydziałem na uczelni.

Wyróżniamy się też na Politechnice liczbą osiągnięć naukowych. Mamy największą liczbę publikacji, w ciągu ostatnich 3 lat ukazało się około ich 1000, a większość to artykuły w renomowanych czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej. Wyróżnia nas także liczba patentów zgłaszanych przez naszych wynalazców, przez ostatnie 3 lata było ich prawie 300.

W ostatnich 5 latach nasi naukowcy zdobyli ponad 75 medali i nagród na największych światowych konkursach innowacji, kilkoro pracowników otrzymało nagrody Fundacji im. prof. Zbigniewa Engela dla wybitnych młodych naukowców, trzy czwarte wszystkich nagród Rektora PK za osiągnięcia naukowe przypadło pracownikom WIiTCH. Nasi naukowcy, studenci i doktoranci otrzymywali też nagrody Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego czy prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia. Warto wspomnieć także o szeroko rozwiniętej wymianie międzynarodowej w obszarze badań i kształcenia.

Jesteśmy szczególnie dumni z możliwości podwójnego dyplomowania w ramach współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Münster. Program jest realizowany od ponad 25 lat, studia dające polski i niemiecki dyplom ukończyło w jego ramach 50 osób. Realizujemy także program Erasmus Plus Partnerstwo Strategiczne, w ramach którego przygotowujemy wspólne kursy dla 4 uczelni: Uniwersytetu Technicznego w Münster (Niemcy), Uniwersytetu Lille (Francja), Politechniki w Bragançy (Portugalia) oraz Politechniki Krakowskiej. Trzecia część środków, które wypracowuje Wydział, to środki zarobione przez nas dzięki projektom badawczymi oraz współpracy z przemysłem.

Jesteśmy bardzo zaangażowani w przedsięwzięcia prowadzone wspólnie z partnerami przemysłowymi. Mamy wiele umów o współpracy, w tym umowę o strategicznym partnerstwie z Grupą Azoty. W jej ramach pracownicy Grupy prowadzą zajęcia z naszymi studentami, a studenci odbywają praktyki i staże w jej zakładach. Grupa Azoty funduje także stypendia dla najlepszych studentów, którzy chcą później podjąć pracę w Tarnowie.

- Z okazji 50-lecia wydziału odbyła się konferencja jubileuszowa i zjazd absolwentów, była okazja poznać ich losy. Jak radzą sobie wasi wychowankowie na rynku pracy?

- Losy absolwentów poznajemy nie tylko przy okazji okolicznościowych spotkań. Biuro Karier Politechniki Krakowskiej prowadzi od wielu lat regularne badania losów absolwentów uczelni. Wiemy z nich, że nasi wychowankowie, a mamy ich już blisko 6 tysięcy znakomicie radzą sobie po studiach. Szybko znajdują dobrze płatną pracę, chwalą sobie wiedzę i umiejętności zdobyte na PK. Statystyki zatrudnialności absolwentów naszego wydziału są bardzo wysokie.

Średnio w pół roku po studiach zatrudnionych jest 75 proc. absolwentów wydziału, a większość pierwszą pracę znajduje już w pierwszych 3 miesiącach od zdobycia dyplomu. Po roku pracuje już prawie 90 procent, a z pozostałych kilka procent kontynuuje naukę. Uczymy naszych studentów tego, by kształcili się przez całe życie, bo zawód inżynieria tego wymaga - trzeba elastycznie reagować na postęp nauki i techniki, stale być przygotowanym do rozwiązywania nowych problemów inżynierskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski