MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Lubniu zdał maturę co trzeci absolwent

Katarzyna Hołuj
Jacek Ślósarz, dyrektor I LO
Jacek Ślósarz, dyrektor I LO FOT. KATARZYNA HOŁUJ
Edukacja. W szkołach prowadzonych przez powiat, tegoroczne matury najlepiej poszły w ZSO im. Kościuszki, najgorzej w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu.

Na 1010 zdających w tym roku matury powiodło się 70 procentom. To wynik zbliżony do średniej krajowej, która wyniosła 71 proc., czy średniej małopolskiej – 72 proc. Na tle innych powiatów województwa małopolskiego (a jest ich 22 włącznie z miastami na prawach powiatu) powiat myślenicki powiat znalazł się na 13. miejscu. Podobnie było rok wcześniej.

Wyniki w poszczególnych szkołach są bardzo zróżnicowane. Powody do zadowolenia ma na pewno Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach, gdzie zdało 94 proc. uczniów (276 na 292 zdających). – Patrząc na wyniki z całej Polski, mam powody do radości. Jestem zadowolony, nawet bardzo zadowolony – mówi Jacek Ślósarz, dyrektor I LO. Z 16 osób, które nie zdały, 15 ma poprawkę w sierpniu.

Druga szkoła, gdzie matura poszła lepiej, niż średnio, to Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych im. Mikołaja Reja z 78-procentową zdawalnością (137 na 175). Po środku listy, ze zdawalnością 60 proc. znalazł się Zespół Szkół im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach.

Znacznie mniej powodów do zadowolenia mają natomiast w Zespole Szkół w Dobczycach (47 proc. zdawalność w LO i 43 proc. w technikum), Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach (40 proc. zdawalność) i wreszcie Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu, gdzie matura poszła najgorzej, bo zdało ją jedynie 33 proc. uczniów.

Na 42 absolwentów zdało tam… 14. 15 osób ma prawo do poprawki w sierpniu, reszta może spróbować za rok. Albo pójść do pracy i pogodzić się z brakiem matury. Najwięcej kłopotów sprawiała matematyka. – Słaby rocznik, przerosła ich matura – kwituje wynik Maria Szczepaniec, dyrektorka ZSOiZ w Lubniu.

Jak dodaje, nie powinno się jej szkoły porównywać z myślenickimi, w szczególności z ogólniakiem, czy na przykład technikum budownictwa, gdzie idą dobrzy uczniowie. – A słabsi? Słabsi też się muszą gdzieś uczyć – mówi.

– Wyniki w jednej klasie są zdecydowanie gorsze niż w drugiej, dodatkowo nie poprawiły ich osoby, które nie zdały matury w poprzednich latach i teraz podeszły do niej ponownie – mówi Waldemar Wolski, dyrektor ZSZiO w Sułkowicach. Jego zdaniem szkoła zrobiła wiele, nawet więcej od innych, żeby pomóc uczniom już w ciągu roku szkolnego i teraz też oferuje pomoc tym, którzy mają poprawkę w sierpniu, a jest takich osób kilkanaście. – Od 11 sierpnia będą mieli możliwość uczestniczenia w dodatkowych zajęciach przygotowujących ich do zdania egzaminu – informuje.

Wicestarosta Tomasz Suś nie chciał na razie komentować wyników w poszczególnych szkołach. Czas na to, jak mówi, przyjedzie w sierpniu kiedy będą znane wyniki egzaminów poprawkowych. Teraz podkreśla jedynie dobry średni wynik egzaminów z języka polskiego osiągnięty przez uczniów w naszym powiecie – 55,8 proc. Identyczny uzyskał Kraków. Lepsze mają tylko powiaty: bocheński i nowotarski.

W szkole prowadzonej przez samorząd województwa, czyli II LO w Zespole Szkół Ponadgimazjalnych na 156 zdających nie zaliczyło matury 21 osób.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski