Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie zwalniają nauczycieli, choć uczniów jest coraz więcej

Agnieszka Maj
W szkołach zwalniani będą przede wszystkim tzw. przedmiotowcy
W szkołach zwalniani będą przede wszystkim tzw. przedmiotowcy FOT. GRZEGORZ MEHRING
Oświata. Zwiększa się liczba dzieci w szkołach podstawowych. Trafi do nich druga połowa rocznika sześciolatków.

Od września pracę w krakowskich szkołach ma stracić 85 nauczycieli. Do szkoły pójdzie jednak więcej uczniów niż w poprzednim roku – ich liczba powiększy się o ok. 900. Jak wytłumaczyć ten paradoks?

Jan Machowski z biura prasowego Urzędu Miasta wyjaśnia, że zwiększa się przede wszystkim liczba dzieci w szkołach podstawowych. Wynika to z faktu, że w tym roku obowiązkowo do szkół trafi druga połowa rocznika sześciolatków.

W niektórych „podstawówkach” powstanie nawet osiem klas pierwszych, choć dotychczas było tylko pięć. Szkoły dla najmłodszych będą więc pękać w szwach. Nie oznacza to jednak, że mogą uratować nauczycieli przed bezrobociem.

Wynika to z faktu, że zwalniani są przede wszystkim tzw. przedmiotowcy uczący np. języka polskiego, historii i matematyki. Potrzeba ich coraz mniej przede wszystkim w gimnazjach, gdzie jest niż demograficzny.

Teoretycznie przedmiotowcy mogliby znaleźć pracę w klasach od IV do VI szkoły podstawowej. Problem w tym, że uczniowie szkół podstawowych mają mniej lekcji niż gimnazjaliści. Czyli potrzeba tam mniej nauczycieli. – Dlatego jeden oddział mniej w gimnazjum i oddział więcej w szkole podstawowej się nie równoważą w sensie zapotrzebowania na etaty – wyjaśnia Jan Machowski.

Te informacje potwierdza Maria Stalmach-Krzyworzeka, wiceprezes małopolskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Z informacji, które do nas dotarły, wynika, że nikt nie stracił pracy w szkołach podstawowych. Zwalniani byli natomiast przede wszystkim nauczyciele gimnazjów – mówi Maria Stalmach-Krzyworzeka.

Pracę straciła także część nauczycieli przedszkoli, co spowodowane jest tym, że sześciolatki przeszły do szkół. – Warto wprowadzić zmiany, które uratują nauczycieli przed zwalnianiem i zwiększą liczbę przedszkolaków. Powinniśmy umożliwić przyjęcia do przedszkoli już dzieci 2,5-letnich. Teraz mogą być wpisywane 3-latki – mówi radna Grażyna Fijałkowska.

Dodatkową korzyścią z takiego posunięcia byłoby także zmniejszenie kolejek do żłobków, do których chodzą dzieci do 3. roku życia.

Jan Machowski informuje, że wszelkie zmiany w rekrutacji do przedszkoli mogą być wprowadzone na początku przyszłego roku, kiedy radni będą głosować uchwałę w tej sprawie. Dodaje także, że na razie informacje o liczbie zwolnionych nauczycieli są tylko szacunkowe. Nie zakończyła się bowiem jeszcze rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych, która potrwa do połowy sierpnia.

OD WRZEŚNIA W SZKOŁACH
- Liczba etatów nauczycieli w roku szkolnym 2014/2015 – 10 833
- Liczba etatów nauczycieli w roku szkolnym 2015/2016 – 10 748
- Różnica w liczbie etatów nauczycieli pomiędzy latami szkolnymi 2015/2016 a 2014/2015 – 85
- Liczba uczniów we wszystkich szkołach i placówkach samorządowych od września tego roku – 116 827
- Liczba uczniów w ubiegłym roku szkolnym – 115 934
- Liczba uczniów pierwszych klas w szkołach podstawowych od września tego roku – 7 116

(AM)
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski