Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie powstało Kolegium Filozofii i Teologii. W październiku pierwsi studenci rozpoczną naukę w siedzibie Narodowego Banku Polskiego

Marek Długopolski
Marek Długopolski
Pierwsi studenci krakowskiego Kolegium Filozofii i Teologii przekroczą progi Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego już w październiku
Pierwsi studenci krakowskiego Kolegium Filozofii i Teologii przekroczą progi Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego już w październiku Marek Długopolski
W krakowskim Kolegium Filozofii i Teologii, jednym z pięciu tworzących Szkołę Główną Mikołaja Kopernika, pierwsi studenci pojawią się już w październiku. 25 maja, w siedzibie Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Krakowie, odbyła się uroczysta inauguracja jego działalności, stosowne przecięcie wstęgi oraz poświęcenie tablicy z nazwą kolegium.

- Głęboko wierzę i jestem przekonany, że Akademia Kopernikańska i Szkoła Główna Mikołaja Kopernika staną się ważnym początkiem na drodze ku nowemu obliczu nauki polskiej, a dobro, które z tego wyniknie, przysłuży się Polsce. Jeśli tak się stanie, wypełnimy swój obowiązek - te słowa Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego, odczytała Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Krakowie.

Pięć kolegiów Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika jak pięć gwiazd na niebie

- Jestem przekonany, że otwarcie kolegium stanowi wielką szansę, aby spotkanie rozumu i wiary, filozofii i teologii, pozwoli znaleźć odpowiedzi na niepokój współczesnego świata. Otworzą się nowe perspektywy dla autentycznego humanizmu – podkreślił arcybiskup Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski poświęcił również tablicę z nazwą nowej krakowskiej uczelni.

A prof. Leszek Markuszewski, rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika dodał: - Polska nauka jest ważnym elementem nauki światowej, a filozofia i teologia, to ważne, przenikające się dyscypliny.

Szkołę Główną Mikołaja Kopernika - ściśle współpracującą z Akademią Kopernikańską - oprócz krakowskiego Kolegium Filozofii i Teologii, współtworzą toruńskie Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych, olsztyńskie Kolegium Nauk Medycznych, warszawskie Kolegium Nauk Ekonomicznych i Zarządzania oraz lubelskie Kolegium Nauk Prawnych.

Mistrz i uczeń - jak na średniowiecznych uniwersytetach

„Zaproszenie do współpracy uczonych, zwłaszcza przybywających z zagranicy, ma na celu odtworzenie charakterystycznego dla średniowiecza przepływu intelektualistów i idei, będącego przyczyną fermentu, jakiego nigdy wcześniej nie odnotowano w Europie. Opierał się on na teologicznej koncepcji istnienia, zakładającej, że człowiek musi dążyć, używając swojego intelektu stworzonego na obraz i podobieństwo boskie, do zrozumienia przesłanek, którymi Bóg posłużył się w dziele stwórczym” – tak Akademia Kopernikańska zakreśla formę studiów.

Wyjaśnia też, że „wspieranie studiów z zakresu filozofii i teologii ma ciągle swoją wartość nie tylko ze względu na otwieranie się na nowe możliwości pomyślenia świata, czy też tłumaczenie zjawisk ocierających się o tajemnicę, ale pozwala na odtworzenie w dużej mierze utraconej, ale jednocześnie pożądanej na nowo, roli mistrza, otoczonego gronem uczniów zaangażowanych w rozumienie otaczającej nas wszystkich rzeczywistości”.

Światowy Kongres Kopernikański i fundament nauk

Otwarcie krakowskiego kolegium pięknie się też wpisało w trwający w Krakowie Światowy Kongres Kopernikański. Uczeni z całego świata zjechali do stolicy Małopolski z okazji 550. rocznicy urodzin wybitnego uczonego, a także w roku 480. rocznicy jego śmierci.

- Światowy Kongres Kopernikański zawitał do Krakowa, miasta królów polskich i zarazem kolebki nauki polskiej. Począwszy od końca XIV wieku, gdy doszło do odnowienia Akademii Krakowskiej, studenci mieli możliwość pobierać nauki na najbardziej prestiżowym wydziale teologicznym. Po dzień dzisiejszy fundamentem wszelkich nauk wciąż pozostają filozofia i teologia, ponieważ obie te sfery dotykają kluczowych aspektów naszego istnienia i miejsca człowieka we wszechświecie – zaznaczył Adam Glapiński, prezesa NBP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski