Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie będą dyskutować, jak chronić zabytki z listy UNESCO

(R)
Wydarzenie. W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie rozpocznie się dziś międzynarodowe szkolenie dla kadr instytucji zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego w Europie Środkowej.

Wezmą w nim udział reprezentanci instytucji kultury i organizacji pozarządowych z krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) czyli Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Głównym tematem tegorocznej edycji będą zabytki Węgier, w szczególności opactwo benedyktynów w Pannonhalmie.

Środkowoeuropejski kurs letni zatytułowany „Management of UNESCO World Heritage Cultural Sites in Visegrad Countries” MCK organizuje już po raz ósmy.

Jest to jedyna inicjatywa, która skupia się na zarządzaniu dziedzictwem kulturowym w regionie. Celem kursu jest wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie zarządzania i ochrony miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Do udziału w nim w procedurze konkursowej wybrano po pięć osób z każdego kraju.

Dr Michał Wiśniewski, realizator projektu twierdzi, że kurs letni MCK, organizowany w ramach współpracy wyszehradzkiej, to szansa na zdobycie praktycznej wiedzy i umiejętności związanych z zarządzaniem miejscami wpisanymi na listę UNESCO. Projekt pozwala poznać ekspertów z całego regionu Europy Środkowej. - W ciągu siedmiu lat realizacji szkoły letniej nawiązaliśmy współpracę z ponad stoma osobami, prowadziliśmy też ożywioną debatę o wspólnych problemach dotyczących dziedzictwa w krajach Grupy Wyszehradzkiej - dodaje dr Wiśniewski.

MCK jest koordynatorem współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i realizatorem programów edukacyjnych poświęconych ochronie i zarządzaniu miejscami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w krajach V4.

Siedem poprzednich edycji poświęconych było problematyce zarządzania obiektami i miejscami z Listy UNESCO w Czechach, Polsce, na Słowacji i na Węgrzech. Tematem ubiegłorocznej edycji była Bańska Szczawnica na Słowacji, w tym roku uczestnicy wezmą pod lupę zabytki Węgier. Uczestnicy wezmą udział w trzech warsztatach poświęconych zarządzaniu i ochronie opactwa benedyktynów w Pannonhalmie, będącego najstarszym obiektem sakralnym Węgier.

We wrześniu 2006 roku, podczas spotkania w Krakowie, Ministrowie Kultury Państw Grupy Wyszehradzkiej podjęli decyzję o powołaniu stałej grupy ekspertów ds. dziedzictwa kulturowego, a MCK zostało koordynatorem współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski