Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Wieka Wieś nagrodzili zasłużonych. Docenili pracę społeczną, charytatywną, kulturalną

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Laureaci nagrody w kategorii Wielka Wieś Mała Ojczyzna
Laureaci nagrody w kategorii Wielka Wieś Mała Ojczyzna Fot. Gmina Wielka Wieś
Osoby pracujące dla społeczności lokalnych, wspierające niepełnosprawnych, ubogich, chorych, ale także ludzie dbający o rozwój kultury i bezpieczeństwa oraz angażujący się w organizacje zajęć dla dzieci i atrakcje dla dorosłych - mogą liczyć na wdzięczność władz gminy i nagrody.

Gmina Wielka Wieś od lat docenia osoby, instytucje i organizacje zasłużone dla lokalnej społeczności. W tym roku - wzorem lat ubiegłych - gala rozdania nagród gminnych rozpoczynała XVI Dni Gminy Wielka Wieś.

- Nasze wspólne świętowanie i gala nagród gminnych to czas podsumowań, ale i informacji o tym, co zmieniło się w naszej gminie, co udało się zrobić - mówi Krzysztof Wołos, wójt gminy Wielka Wieś. Za działania na rzecz rozwoju gminy przyznawał nagrody - statuetki i dziękował za zaangażowanie.

Kategoria - Wielka Wieś Mała Ojczyzna

Nagroda ma celu uhonorowanie osób: wspierających inicjatywy lokalne, zaangażowanych w prace społeczną, działających na rzecz tożsamości oraz promowania idei „Małych Ojczyzn”.
Otrzymali ją:

1. Społeczny Komitet Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Białym Kościele. Powstał w listopadzie 2017 r., z inicjatywy Jana Kołodziejczyka. Komitet doprowadził do postawienia w Białym Kościele obelisku poświęconego Bożej Opatrzności i Obrońcom Ojczyzny. Społeczny Komitet nadal aktywnie działa planuje odsłonięcie tablicy pamiątkowej dla upamiętnienia rocznicy wybuchu II wojny światowej.

2.Małgorzata Żurek, mieszkanka Szyc, inicjatorka powstania Zespołu Szycowianki i jego przewodnicząca. Dzięki jej staraniom zespół rozwija się, zakupuje stroje i uświetnia wydarzenia lokalne oraz promuje gminne poza jej granicami.

3. Michał Chrzan, zastępca naczelnika OSP Giebułtów, strażak-ratownik wykazuje się odpowiedzialnością, ofiarnością i odwagą. Przyczynia się do pozyskiwania nowego sprzętu strażackiego i szkoleń druhów oraz młodzieży.

4. Bronisław Grudnik, mieszkaniec Tomaszowic, od młodych lat udzielający się społecznie i charytatywnie. Jedna z osób, które przyczyniły się do powstania pierwszej świetlicy – remizy OSP Tomaszowice. Aktywny strażak od 1972 r., działacz Kółka Rolniczego. Był także artystą w Zespole Tomaszowianie, obecnie członek Rady Parafialnej, członek Rady Sołeckiej, włączył się także w reaktywację grupy kolędniczej „Herody z Tomaszowic”.

5. Zbigniew Mazela, mieszkaniec Bębła, wieloletni radny i przewodniczący Rady Gminy zeszłej kadencji, prezesa LKS Orzeł 1948 Bębło. Poświęca swój czas na realizację ambitnych zadań dla klubu, działa w zespole Wierzchowianie.

6. Ewa Litewka, działaczka społeczna, mieszkanka Będkowic. Aktywna członkini zespołu Będkowianie, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Będkowickiej i rady sołeckiej. Włącza się we wszystkie działania na rzecz miejscowości i parafii.

Kategoria - Młodość=Przyszłość

Nagroda jest dla tych, którzy inicjują działania wśród młodych na terenie gminy; można liczyć na ich pomoc w czasie realizacji różnych działań na rzecz społeczności lokalnej. Doceniani są młodzi ludzie - pracowici, bezinteresowni i gotowi do działania.
Otrzymali ją:

1.Aleksandra Borkiewicz, mieszkanka Modlnicy, opiekuna Szkolnego Koła Caritas w którym organizuje i koordynuje zadania wolontariatu. Pomaga biednym, samotnym, chorym. Od lat czynnie bierze udział w zbiórce zakrętek dla dzieci niepełnosprawnych z gminy Wielka Wieś. Z entuzjazmem podejmuje wszelką działalność charytatywną i umie włączyć w nią innych.

2. Aleksandra Janecka, mieszkanka Wierzchowia. Gra na flecie poprzecznym nagradzana za sukcesy muzyczne. Z orkiestrą Państwowej Szkoły Muzycznej koncertowała we Francji wykonując utwory Chopina i Dobrzyńskiego. Wzięła udział w projekcie akademickim grając w orkiestrze Akademii Muzycznej w kościele OO. Berdardynów oraz w Koncercie Charytatywnym w Centrum Kongresowym ICE grając Suite jazzową na flet solo i jazz trio, który później wykonała też w Filharmonii Krakowskiej na Koncercie Debiutów Akademii Muzycznej. Angażuje się w krakowskie projekty: koncert Młodzi w Mieście w czasie Wianków Krakowskich, czy Altana na Plantach - Młodzi w Mieście.

3. Natalia Sobocińska, mieszkanka Wielkiej Wsi, od dwóch kadencji sekretarz Młodzieżowej Rady Gminy. Czynnie wspomaga organizację wydarzeń na terenie gminy takich jak choćby kącik malucha czy festiwal kolorów w czasie Dni Gminy. Od 2015 jest wolontariuszem stowarzyszenia z myślą o mieszkańcach regionu „ Być szczęśliwym”.

4. Martyna Szumna - nadzieja olimpijska. Zawodniczka krakowskiej WisłyZostała powołana do reprezentacji Polski juniorów. Potrafi wykonać salto w tył na równoważni. Takie, które po raz pierwszy w historii gimnastyki sportowej wykonała Nadia Comaneci na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku, zdobywając złoty medal. Trzynastoletnia Martyna Szumna także wykonuje tę ewolucję. Układ na ulubionym przyrządzie, na asymetrycznych poręczach Martyna kończy zeskokiem z podwójnym obrotem. Ćwiczy od 6 lat.

5. Bartosz Szewczyk, mieszkaniec Modlniczki i członkiem OSP Modlniczka. Angażuje się w działanie straży, w prowadzenie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Z jego zainteresowania i działania w OSP zrodziła się chęć aplikowania do Szkoły Pożarniczej.

6. Bartosz Kołodziejczyk, mieszkaniec Białego Kościoła, strażak współprowadzący Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Chętnie uczestniczy w szkoleniach oraz pokazach ratownictwa organizowanych dla dzieci, uczniów i młodzieży. Nikomu nie odmawia pomocy zarówno w straży jak i w sołectwie. Nie ma wydarzenia społecznego w jego wiosce, w którym nie brałby udziału.

7. Mikołaj Gąska z Będkwic. Nikomu nie odmawia pomocy, aktywny strażak. Uczestniczy w akcjach pożarniczych, angażuje się w działania edukujące młodych ludzi, m.in. na ściance wspinaczkowej. Rokrocznie bardzo aktywnie włącza się w ekologiczną akcje sprzątania świata.

Kategoria - Wielkie Serce

Nagrodę te otrzymują osoby lub organizacje, które wspierają organizacje i mieszkańców. Nigdy nie zostają obojętne na prośby o wsparcie i zawsze próbują pomóc.
Otrzymują ją:

1. Maria Kuciel z Białego Kościoła. Członkini rady sołeckiej, jako wolontariuszka włącza się w inicjatyw GOPS m.in. w święto rodziny czy festiwal pizzy dla dzieci niepełnosprawnych. Aktywnie uczestniczy w warsztatach robienia palm przez dzieci i seniorów.

2. Beata Cader z Szyc. Od 1985 roku prowadzi piekarnię. Wspiera inicjatywy lokalne. Ofiarowuje drożdżówki oraz inne wypieki dla dzieci, które uczestniczą w roratach w mdlnickiej parafii. Każdego roku w darze piecze dożynkowy chleb.

3. Fundacja „Mój Sen”, działalność w Wielkiej Wsi rozpoczęła w 2016 roku z inicjatywy prezes Katarzyny Machnik. Niesie pomocy chorym, niepełnosprawnym poprzez finansowanie operacji i leczenia, zakupuje sprzęt medyczny i rehabilitcyjny. Wraz z GOPS organizuje pikniki, kiermasze i zbiórki publiczne na terenie Gminy Wielka Wieś, z których dochód, jest przeznaczony na pomoc podopiecznym fundacji. Fundacja przeprowadzała też zbiórkę na 10 gali Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie oraz w trakcie Titanic live Concert w Tauron Arena Kraków.

Kategoria „Pro Cultura”

1.Grupa Herodów z Tomaszowic, działała od 1979 roku, reaktywowana w ubiegłym roku zdobyła 1 miejsce w Chrzanowie i 3 miejsce i brązową spinkę w Bukowinie Tatrzańskiej.

2. Zespół Regionalny Modlniczanki, niemal od 35 lat kultywuje tradycję podkrakowskiego folkloru. Wspiera inicjatywy lokalne jak np. sprzątanie miejscowości, regularna troska o wygląd centrum miejscowości. W swojej historii Zespół gościł w bawarskim Geroldzhofen, a ostatnio realizuje się kulinarnie, co zaowocowało I miejscem wśród stoisk regionalnych na dożynkach powiatowych w Sąspowie.

3. Zespół Regionalny Wierzchowianie, działa od kilku lat, rozwija repertuar rock’ndrolowy, kowbojski i latino. Organizator pikniku wierzchowskiego i laureat konkursu palm wielkanocnych w Krakowie.

Kategoria - Przyjaciel Gminy Wielka Wieś
Nagrody otrzymują:

1.Lidia Potrykus, kierownik i koordynator ds. sprzedaży Wydawnictwa Znak. Od lat angażuje się w krzewienie wartości czytelniczych i kulturalnych na terenie gminy Wielka Wieś. Dzięki dobrej współpracy wiele ciekawych inicjatyw zostało wdrożonych do działań gminnej biblioteki publicznej takich jak np.: „Znajdź sobie książkę”. Akcja polegała na ścisłej współpracy biblioteki z Wydawnictwem Znak, w której mieszkańcy korzystając ze wskazówek udzielanych przez gminną bibliotekę mogli sobie znaleźć książkę w różnych rejonach gminy Wielka Wieś. Przekazane książki były nowościami wydawniczymi. Działania te pozytywnie wpłynęły na lokalną społeczność i na wsparcie rozwoju czytelnictwa w gminie. Kolejną akcją, która umożliwia mieszkańcom bezpłatne pozyskanie nowości książkowych na własność jest "Halo książka". Akcja potrwa do końca tego roku.

2. Piekarnia „Skalanka”, obdarowuje ciastami i pączkami GOPS podczas organizacji spotkań, warsztatów, zabaw dla seniorów. Firma wspierała gminę w organizacji Święta Rodzin, zabawy karnawałowej i senioriad.

3. Alicja i Krzysztof Stryjak- Lewiatan Bębło, wspiera wszystkie organizacje miejscowości Bębło oraz Wierzchowie m.in. OSP i są stałym sponsorem klubu Orzeł 1948 Bębło. Ich wsparcie pozwala na organizację wielu zadań oraz imprez dla mieszkańców.

Specjalne podziękowania

Jednostki OSP - za pomoc i poświęcenie strażaków wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Wielka Wieś w trudnym czasie wiosennych podtopień i powodzi.
LKS Jutrzenka Giebułtów - za historyczny awans do 3 ligi.

WIDEO: Krótki wywiad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski