Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VII Forum Przedsiębiorców. Wsiąść do pociągu „wiedza” czy zostać na stacji „bieda”

Zbigniew Bartuś
Porozmawiajmy. Już w najbliższą środę VII Forum Przedsiębiorców organizowane przez „Dziennik Polski”.

Polacy narzekają na niskie płace, porównując je z wynagrodzeniami osób na podobnych stanowiskach w firmach działających w Niemczech, Francji, Norwegii, Szwecji. Choć od czasów PRL-u ponadsiedmiokrotnie zwiększyliśmy PKB na głowę (co jest rekordem Europy), zarabiamy średnio trzy razy mniej od zachodnich Europejczyków.

Problem wynika głównie z wciąż niskiej efektywności naszych przedsiębiorstw. Przez lata większość firm próbowała zastąpić efektywność tanią siłą roboczą, ale ta formuła błyskawicznie wyczerpuje się, dosłownie na naszych oczach: z jednej strony szybko rośnie płaca minimalna i pojawiły się minimalne stawki za godzinę pracy, a z drugiej z przyczyn demograficznych liczba osób aktywnych zawodowo szybko się w Polsce kurczy. Efekt jest taki, że przedsiębiorcy, którzy chcieliby płacić pracownikom mało i na tym opierać swój cały biznes, nie mogą znaleźć pracowników.

A będzie jeszcze trudniej. Jedynym wyjściem jest inwestowanie w innowacyjne rozwiązania, narzędzia podnoszące efektywność, wspierające zarządzanie, kulturę organizacyjną. O słuszności tego kierunku świadczą sukcesy małopolskich firm, które nigdy nie budowały swej przewagi konkurencyjnej na niskich kosztach pracy, lecz wiedzy, jakości i indywidualnym podejściu do klientów.

Ministerstwo Rozwoju wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego chcą pomóc przedsiębiorcom w przemianie w biznes oparty na wiedzy. Temu właśnie służą nowe przepisy, ulgi, uproszczenia, systemy motywacyjne - i ogromne publiczne pieniądze. Razem wzięte mają pomóc przestawić Polskę na całkiem szybkie tory.

Będziemy o tym mówić na VII Forum Przedsiębiorców Małopolski, organizowanym w najbliższą środę (24 maja) w EXPO Kraków przez „Dziennik Polski” we współpracy ze wspomnianymi resortami i w partnerstwie z firmami doskonale radzącymi sobie na rynku dzięki wykorzystywaniu wiedzy, nowych technologii, wynalazków, innowacji, takimi jak Synthos i Orlen Oil oraz instytucjami wspierającymi współpracę nauki i biznesu, jak PwC, UMWM SPIN AGH, Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej i Agencja Rozwoju Przemysłu.

W debacie z przedstawicielami rządu - Jarosławem Gowinem, wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego i Jadwigą Emilewicz, wiceminister rozwoju - udział wezmą tradycyjnie współtworzący Forum Przedsiębiorców członkowie najważniejszych organizacjach gospodarczych, jak: Małopolskie Porozumienie Organizacji Gospodarczych, Małopolski Związek Pracodawców Lewiatan, Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie, Business Centre Club, Krakowska Kongregacja Kupiecka, Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Będzie reprezentacja małopolskich uczelni.

Porozmawiamy m.in. o ożywieniu współpracy firm z uczelniami, z ośrodkami badawczymi, która odegra w realizacji nowej strategii kluczową rolę.

- Nowe podejście do rozwoju gospodarczego w Polsce, które prezentujemy, jest głęboko przemyślane i opiera się przede wszystkim na naszym najcenniejszym zasobie - czyli na ludziach. Nasi inżynierowie, informatycy czy biotechnolodzy należą do światowej czołówki. Mówiąc nieco technokratycznie - bez wysokiej jakości zasobów ludzkich, żadna zmiana gospodarki w oparciu o wiedzę i innowacje nie jest możliwa - podkreśla wicepremier Gowin.

Dodaje, że Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zakłada wsparcie rodzimych specjalistów przez instytucje i autorytet państwa.

- Opracowujemy i wdrażamy skuteczne zachęty dla przedsiębiorstw przeznaczających nakłady na innowacyjność, takie jak ustawa o innowacyjności, czy Prosta Spółka Akcyjna. Co istotne, wspieramy innowacyjną gospodarkę nowymi i skutecznymi instytucjami, wśród których główną rolę pełnią Polski Fundusz Rozwoju oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju - wylicza wicepremier Jarosław Gowin.

Na naszej konferencji porozmawiamy m.in. o rewolucyjnym uproszczeniu przepisów gospodarczych, rekordowych w historii ulgach podatkowych dla przedsiębiorców, także tych drobnych, o finansowym wspieraniu prac badawczo-rozwojowych prowadzonych na potrzeby małych i średnich firm, a także o innych zachętach służących ożywieniu współpracy między światem nauki i biznesu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski