MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na zmiany w Kodeksie Pracy: większe prawa pracowników

Zbigniew Bartuś
Prawo. 22 lutego wchodzą w życie ważne dla przedsiębiorców przepisy znowelizowanego w zeszłym roku Kodeksu Pracy. Mają wzmocnić pozycję pracownika i ograniczyć nieuzasadnione zastępowanie przez pracodawców klasycznych umów o pracę umowami na czas określony.

Ustawa wprowadza zasadę „33 i 3” - maksymalny czas zatrudnienia na podstawie umów na czas określony, niezależnie od ich liczby i okresu pomiędzy nimi, wynosić będzie 33 miesiące (do limitu tego nie wlicza się umowy na trzymiesięczny okres próbny). Łączna liczba umów na czas określony zawartych między tymi samymi stronami nie może być większa niż 3.

- Odstępstwa od tych ograniczeń dotyczą m.in. umów na zastępstwo, umów dotyczących wykonywania pracy dorywczej lub sezonowej oraz umów zawartych na dłuższy okres niż 33 miesiące ze względu na obiektywne przyczyny leżące po stronie pracodawcy - wyjaśnia Agnieszka Stola-Szafrańska z LeasingTeam Group.

Kolejna zmiana dotyczy okresów wypowiedzenia umowy na czas określony - podobnie jak przy umowach na czas nieokreślony będą one teraz uzależnione od czasu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wyniosą: 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy; 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy; 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata. Ma to zapewnić pracownikowi większą stabilizację zatrudnienia.

Nowelizacja wprowadza trzy rodzaje umów o pracę: na okres próbny, na czas określony i na czas nieokreślony. Znikają inne, dopuszczalne dotąd, rodzaje umów. Ograniczona została także możliwość powtórnego zatrudnienia pracownika na okres próbny (będzie dopuszczalna, jeśli pracodawca będzie chciał zatrudnić pracownika w celu wykonywania innego rodzaju pracy lub gdy pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy). Nowe przepisy sankcjonują też praktykowane przez pracodawców zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski