MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uśmiechnięte uzdrowisko i góry

Dorota Dejmek
Schronisko na Luboniu Wielkim wielu turystom przypomina domek Baby Jagi
Schronisko na Luboniu Wielkim wielu turystom przypomina domek Baby Jagi Jan Ciepliński
Rabka-Zdrój. Luboń Wielki to już trzeci szczyt, z którym zmierzą się turyści w ramach wakacyjnej rodzinnej akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”.

To serce Beskidu Wyspowego - tak o Luboniu Wielkim mówi Ewa Przybyło, burmistrz Rabki-Zdroju, jednocześnie gospodarz niedzielnego spotkania z cyklu „Odkryj Beskid Wyspowy”. I nie ma w tym krzty przesady. Góra to piękna, wyniosła, z charakterem i barwną historią.

Marsz na Luboń Wielki (1022 m n.p.m.) odbędzie się bez względu na pogodę. Udział w nim jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Wystarczy 18 czerwca przyjść na miejsce zbiórki. To zaś wyznaczono w ośrodku SKI Polczakówka w Rabce-Zarytem. Piechurzy wyruszą o godz. 9, a spacer nie powinien zająć więcej niż dwie godziny. - Na szczyt powiedzie wszystkich żółty szlak. Pójdziemy m.in. kultową Percią Borkowskiego. Choć będzie się trzeba trochę pomęczyć, to jednak widoki nagrodzą cały trud - zapewnia Czesław Szynalik, pomysłodawca wakacyjnych wędrówek.

Rabka-Zdrój, a także Związek Podhalan oddział w Rabce, organizatorzy spotkania w sercu beskidzkich „wysp”, przygotowali bogaty program. Na szczycie tradycyjnie odprawiona zostanie msza św., swoim kunsztem pochwali się Zespół Regionalny „Robcusie”, nie zabraknie też konkursów, m.in. tańca i śpiewu góralskiego oraz z wiedzy o Beskidzie Wyspowym, oczywiście z nagrodami. Odkrywcy wyłonią ze swego grona m.in. najmilszego, najmłodszego i najstarszego piechura. Nagrodzeni zostaną również turyści, którzy pokonali najdłuższą drogę.

Wybierając się na Luboń Wielki warto pamiętać nie tylko o dobrych górskich butach, ale także o wodzie do picia i paru kanapkach, a także chroniących przed słońcem okularach, czapkach i kapeluszach. Mogą też przydać się płaszcze przeciwdeszczowe.

Uśmiechnięte uzdrowisko

Piękny i zadbany Park Zdrojowy, Tężnia Solankowa i Pijalnia Wód Mineralnych, Amfiteatr, drewniany kościółek, pomnik św. Mikołaja - to miejsca, które w Rabce-Zdroju szczególnie chętnie odwiedzają mieszkańcy, kuracjusze i turyści.

- U nas można odzyskać nie tylko siły i energię, ale także zdrowie - burmistrz Ewa Przybyło zachęca do odwiedzin w pięknie położonym uzdrowisku. - Rabka-Zdrój jest jednym z najpopularniejszych w Polsce i Europie uzdrowisk dla dzieci i dorosłych. Jej bogactwami naturalnymi są solanki, wykorzystywane głównie do leczenia schorzeń układu oddechowego i krążenia. Ich właściwości doceniono już dawno temu. My postanowiliśmy udostępnić je wszystkim, budując piękną Tężnię Solankową. Wytworzony wokół niej aerozol nie ma równego sobie nie tylko w kraju, ale i na świecie. Daje lepsze efekty niż spacery po nadmorskiej plaży - zapewnia.

A tuż pod bokiem znajduje się malowniczy park. Prócz pięknej przyrody oferuje odwiedzającym spokój i ciszę. Jest to idealne miejsce do odpoczynku i niespiesznych spacerów. Odnajdziemy w nim również sporo urządzeń sportowych, są korty tenisowe, place zabaw dla dzieci, a także najnowocześniejszy w Małopolsce Skate i Trial Park wraz z torem do nauki jazdy na wózkach inwalidzkich i miasteczkiem komunikacyjnym.

Rabka to także uśmiechnięte „Miasto Dzieci Świata”. Dla maluchów - tych najmniejszych, ale i nieco większych - świetnym miejscem do zabawy jest m.in. Rodzinny Park Rozrywki „Rabkoland” oraz Teatr Lalek „Rabcio”, a wielu - nawet latem - przystaje przed… św. Mikołajem.

Wielkim atutem miasta jest też ciekawa oferta kulturalna. W zmodernizowanym Amfiteatrze, mogącym pomieścić ponad 800 osób, odbywają się koncerty i festiwale. Nową siedzibę zyskała również Miejska Biblioteka Publiczna, która przeniosła się do pięknie odremontowanego, zabytkowego budynku dworca PKP. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści oraz kuracjusze mogą skorzystać w niej również z sali komputerowej i czytelni. Powstał tam także Punkt Informacji Turystycznej. W 2015 r. ruszyła kolejna atrakcja - kino „Śnieżka”, które po modernizacji zyskało nowoczesny wygląd, stało się funkcjonalne, z profesjonalną salą kinową i widownią.

- Oferujemy doskonałe warunki do leczenia, wypoczynku i rekreacji, a także wiele atrakcji. U nas każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie - zapewnia Ewa Przybyło, burmistrz Rabki-Zdroju.

17-18 czerwca- Weekend za pół ceny:

18 czerwca - Dobra

Stacja kolejowa w Dobrej- V Galicyjski Piknik Kolejowy i Bicie Rekordu Świata w śpiewaniu piosenki kolejowej.

Na stacji w Dobrej zaprezentują się także zespoły muzyczne, będą stoiska regionalne,panel dyskusyjny o tradycjach Galicyjskiej Kolei Transwersalnej i planach budowy nowejlinii kolejowej Podłęże-Piekiełko, a miłośnicy pociągów retro, będą mogli odbyć podróżzabytkowym składem na trasie Dobra - Kasina Wielka - Dobra.

25 czerwca - Modyń

Przełęcz Ostra (zbiórka: przełęcz pod Ostrą, godz. 9) - szlak zielony- Ostra - Jeżowa Woda - szlak niebieski - Stronia - szlak zielony - Kostrza - szlak zielony - Jodłownik.

1 lipca - 31 sierpnia

V Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”.

2 lipca - Ciecień

Przenosza (zbiórka koło piekarni, godz. 9) - szlak czerwony i zielony - Ciecień - szlak niebieski- Przełęcz Wierzbanowska.

8 lipca - Korab

(sobota - wędrówka nocna)

Laskowa (zbiórka koło kościoła, godz. 21) - szlak czarny - Korab- szlak czarny - Laskowa.

9 lipca - Sałasz

Łososina Górna (zbiórka koło Wolimexu, godz. 9) - szlak zielony - Dzielec - Groń - szlak zielony i niebieski - Sałasz Zachodni- Sałasz - szlak niebieski - Łysa Góra - szlak niebieski - Miejska Góra - Limanowa.

16 lipca - Jasień

Szczawa Białe (zbiórka na przystanku PKS, godz. 9) - szlak żółty - Kutrzyca - szlak żółty - Jasień - szlak żółty - Lubomierz Rzeki.

23 lipca - Łopusze Wschodnie

Laskowa (zbiórka koło kościoła, godz. 9) - szlak czarny - Laskowa Góra - szlak czarny i niebieski- Rozdziele - szlak niebieski - Łopusze Zachodnie - szlak niebieski - Łopusze Wschodnie - szlak niebieski i zielony - Żegocina.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 8

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski