MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urodził się 130 lat temu w małej chacie przy drodze

Rozmawia Barbara Rotter-Stankiewicz
Tak wyglądała izba, w której  w Marszowicach, 130 lat temu przyszedł na świat Maciej Gądek - mówi s. Konrada
Tak wyglądała izba, w której w Marszowicach, 130 lat temu przyszedł na świat Maciej Gądek - mówi s. Konrada Barbara Rotter-Stankiewicz
Rozmowa z s. Konradą Dubel, karmelitanką Dzieciątka Jezus, postulatorką procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego, ojca Anzelma Gądka

- Zaproszenie na 130. urodziny nie jest typowe. Ale i Jubilat - Sługa Boży o. Anzelm Gądek do "typowych" nie należał, chociaż pochodził z przeciętnej wiejskiej, katolickiej rodziny...

- To na pewno postać nietypowa. Świadczyło o tym całe jego życie, w ciągu którego przez wiele wyrzeczeń i ofiar, zdecydowanie dążył do świętości i prowadził do niej innych.Odznaczał się wielką miłością do Kościoła św., pokorą i prostotą, emanował pokojem i miłością Bożą. Pozostawił po sobie mnóstwo publikacji, listów, dokumentów; był założycielem naszego Zgromadzenia - karmelitanek Dzieciątka Jezus. Proces beatyfikacyjny o Anzelma rozpoczęty w 2002 r., toczy się aktualnie w Rzymie.

- Czy od czasu jego rozpoczęcia kult S.B. o. Anzelma zdołał się rozszerzayć?

- Tak.Slużą temu m.in. takie rocznice, jak wlaśnie 130 -ta jego urodzin, która przypada dokładnie 24 lutego. W kościele karmelitów w Łodzi, gdzie znajduje się grób o. Anzelma, a także w naszych klasztorach co miesiąc modlimy się o jego beatyfikację.Każdego 15 dnia miesiąca modlą się o to także wierni z niegowickiej parafii. Są tam też wtedy czytane prośby składane do skrzynki w przedsionku kościoła, gdzie znajduje się portret o. Anzelma i tablica pamiątkowa.Ludzie proszą o łaski za jego przyczyną i zgłaszają nam je do Postulacji Sługi Bożego w Łodzi.

- Za co dziękują najczęściej?

  • Najwięcej podziękowań jest za łaski otrzymania potomstwa w rodzinach, które długo czekały na ten dar Boży. Za znalezienie pracy oraz uproszenie zgody w rodzinie, wyjście z nałogów. Jest też kilka poważnych zgłoszeń łask powrotu do zdrowia.

- Jaki jest program jutrzejszych uroczystości?

- Około godz. 10.30 rozpocznie się w kościele nabożeństwo ku czci Dzieciątka Jezus, "Droga Betlejemska". Jest to comiesięczna (w każdą ostatnią niedzielę miesiąca) modlitwa członków Bractwa Dzieciątka Jezus, zalożonego w parafii Niegowić w Boże Narodzenie 2013 r. Prowadzi je s. Roselina Śliwa. Sługa Boży o. Anzelm był - jak wiadomo - wielkim czcicielem i propagatorem kultu Dzieciątka Jezus. W styczniu 2014 r. minęło 100 lat od założenia bractwa Dzieciątka Jezus w Krakowie. W niedzielę o godz. 11 mszę św. dziękczynną za dar życia oraz o łaskę beatyfikacji Sługi Bożego odprawi i homilię wygłosi o. dr Andrzej Ruszala, prowincjał Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych.

We mszy św. wezmą udział parafianie, rodzina pp. Gądków, duchowe córki Sługi Bożego siostry karmelitanki Dzieciątka Jezus z trzech polskich prowincji Zgromadzenia z Matką Generalną na czele oraz goście.Wczesnym popołudniem w Domu Pamięci o. Anzelma Gądka w Marszowicach, ks. prałat Paweł Sukiennik poświęci oratorium, czyli miejsce modlitwy, które będzie służyć siostrom karmelitankom i innym osobom konsekrowanym jako miejsce rekolekcji i odnowy duchowej.

Oratorium znajduje się na poddaszu, za klauzurą i nosi nazwę "Emmanuel" - od ikony napisanej dla tego miejsca przez pewną karmelitankę, na podstawie Księgi Proroka Izajasza. Chrystus przedstawiony jest tu w postaci Dzieciątka posiadającego rysy "dojrzałej duchowości". Głównym źródłem powstania tego typu ikon jest prawda o narodzeniu Chrystusa jako wypełnienie proroctwa Izajasza: "Oto panna pocznie i porodzi Syna, i nazwie Go imieniem Emmanuel (Iz 7, 14), co oznacza "Bóg z nami" .

- Czy takie świętowanie urodzin o. Anzelma to tradycja?

- W pewnym sensie tak.10 lat temu, na 120 rocznicę jego urodzin poświęcaliśmy w Marszowicach fundamenty Domu Pamięci - rekonstruowanego domu rodzinnego Gądków. Pięć lat później poświęcaliśmy w Niegowici plac pod budowę klasztoru sióstr karmelitanek, a dziś Opatrzność przypomina nam, że najważniejsza jest duchowa budowla i rozwój wenętrzny.

Dlatego przez obchody 130 rocznicy urodzin Sługi Bożego chcemy powracać do źrodeł, do miejsca urodzenia naszego ojca Założyciela. Chcemy przebywać w Marszowicach, by poczuć atmosferę jego duchowości, czytać jego pisma i od niego uczyć się adorować Chrystusa- Dzieciątko Jezus, by potem nieść Go innym ludziom, w Polsce i na misjach w 11 krajach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski