MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersalny Gao Xingjian

Redakcja
Gao Xingjian urodził się 4 stycznia 1940 r. w Ganzhou, w prowincji Jiangxi, we wschodniej części Chin. Mieszka od 1987 roku w Paryżu i obecnie posiada obywatelstwo francuskie. Po masakrze studentów w Pekinie w 1989 roku zrzekł się, na znak protestu, członkostwa w komunistycznej partii Chin. W efekcie wszystkie jego dzieła zostały w Chinach zakazane, a on sam został uznany za persona non grata.

Literacki Nobel dla chińskiego dysydenta

 (INF. WŁ.) Tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Nobla został chiński pisarz Gao Xingjian. Po raz pierwszy Chińczyk otrzymuje nagrodę z dziedziny literatury.
 "Chiny krytykowały wielokrotnie szwedzką Akademię Nauk za to, że żaden chiński pisarz nie otrzymał jeszcze nagrody. Czy teraz władze w Pekinie są zadowolone?" - pyta szwedzka agencja TT.
 Szwedzka Akademia Nauk motywuje, że nagroda została przyznana za "dzieła o uniwersalnej wartości, gorzkiej wnikliwości i geniuszu językowym, które to elementy otworzyły nowe drogi dla rozwoju chińskiego powieściopisarstwa, poezji i dramaturgii".
 W Sztokholmie ocenia się, że nagroda została przyznana nieprzypadkowo. Powieść "Wzgórze duchów" została wydana w Szwecji, a tłumacz Goeran Malmquist jest członkiem Akademii. Następna książka "Biblia samotnego człowieka", traktująca o rewolucji kulturalnej w Chinach, w której pisarz brał udział jako aktywista, ofiara i świadek wydarzeń, jest już przetłumaczona na szwedzki i dzisiaj pojawi się w szwedzkich księgarniach.
 Krytyk literacki dziennika "Dagens Nyheter", Ola Larsmo, uważa, że wybór Akademii jest świetny. - _Jest to bardzo dobry i ciekawy pisarz o wyjątkowym poczuciu humoru, który dopełnia powagi zawartej w jego dziełach. Xingijian jest rzecznikiem prawa jednostki i reprezentantem nowej fali chińskiej literatury, która wyraża sprzeciw nie tylko wobec maoizmu, lecz również konfucjanizmu - _mówi Larsmo.

ZBIGNIEW KUCZYŃSKI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski