Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unikatowe fotografie trafiły do muzeum

Magdalena Uchto
Maciej Niedźwiecki był na wernisażu wystawy zdjęć swego dziadka
Maciej Niedźwiecki był na wernisażu wystawy zdjęć swego dziadka fot. Magdalena Uchto
Miechów. Wnuk przywiózł przedwojenną kolekcję zdjęć robionych przez dziadka.

Za sprawą Macieja Niedź-wieckiego z Lublina, unikatowe zdjęcia Miechowa i okolic z lat trzydziestych ubiegłego stulecia można oglądać w Muzeum Ziemi Miechowskiej. Skontaktował się on z pracownikami miechowskiego muzeum. - Powiedział, że ma bogatą kolekcję zdjęć wykonanych przez swojego dziadka Lucjusza Niedźwieckiego - informuje Marcin Florek z muzeum. Przypomina, że Lucjusz sprowadził się do Miechowa w 1929 roku. Wraz z rodziną spędził tu 16 lat. Angażował się w życie społeczne, działając w PTTK; od połowy lat 30. XX wieku był jego prezesem.

-W okresie II wojny światowej pan Niedźwiecki był jednym z założycieli ruchu oporu. Tego można się dowiedzieć z książki generała Bolesława Michała Nieczui-Ostrowskiego. Zresztą, pod jego dowództwem, w 106 Dywizji Piechoty AK, żołnierzem był Krzysztof Niedźwiecki, syn Lucjusza - opowiadał Marcin Florek.

Fotografia: pasja Lucjusza

Rodzina Niedźwieckich opuściła Miechów w 1945 roku. - Ale został po niej ślad. Na cmentarzu znajduje się grób Teresy, najmłodszej córki Lucjusza - mówił Marcin Florek.

Na wystawie w Muzeum Ziemi Miechowskiej można zobaczyć ponad siedemdziesiąt zdjęć m.in. z Miechowa, Chodowa, Gołczy czy Prandocina. Ale to tylko część kolekcji.

- Fotografia była pasją dziadka. Najpierw robił zdjęcia aparatem pożyczonym od kolegi, potem miał już swój. Każde opisywał i numerował. Nie mam zdjęcia z numerem „1”, ale „2” już mam - mówił podczas otwarcia wystawy Maciej Niedźwiecki.

Fotografie jego dziadka prezentowane były już w Sokółce i Białymstoku. Teraz przyszedł czas na Miechów. - Mam nadzieję, że zdjęcia miejsc i budowli, których już nie ma, okażą się interesujące i będą się podobały - dodał pan Maciej.

Na fotografiach dominują budynki, w tym świątynie. - Dziadek mówił, że to dlatego, iż te, „w przeciwieństwie do ludzi, się nie ruszają” - zacytował swego przodka.

Noc Muzeów po raz piąty

Włodzimierz Barczyński, dyrektor MZM, wyjaśnił, że w tamtych czasach aparaty były solidnej konstrukcji. - Czas naświetlania był długi. By przybliżyć klimat tamtych czasów, na wystawie prezentujemy też aparaty kliszowe - podkreśla dyrektor.

Wystawa zdjęć Lucjusza Niedźwieckiego zainaugurowała Noc Muzeów. Jak przypomniał dyrektor Barczyński, w Miechowie jest ona organizowana od 2013 roku.

W sobotę, w godzinach od 17 do 23, w budynku muzeum, można było zobaczyć nie tylko wystawę fotografii, ale też ekspozycję szat i naczyń liturgicznych ze skarbca bożogrobców. Miechowianie chętnie korzystali z tej okazji.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 2

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski