Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ułatwienia zachęcą do umów o pracę

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Od nowego roku wejdzie w życie uchwalony w połowie grudnia pakiet „100 zmian dla firm”. Część z nich postulowali szefowie małopolskich organizacji gospodarczych na spotkaniu z wicepremierem Mateuszem Morawieckim w naszej redakcji.

Podległy wicepremierowi resort rozwoju przeforsował najpilniejsze reformy w otoczeniu biznesu. Ich celem jest ułatwienie działalności, zwłaszcza mniejszym przedsiębiorcom. Pakiet znosi niepotrzebne obowiązki firm i precyzuje niejasne dotąd sformułowania. Dotyczy to również prawa pracy. - Nowelizacja przewiduje złagodzenie obowiązków w tym zakresie dla małych pracodawców, zatrudniających do 50 pracowników, co także postulowaliśmy - mówi Wioletta Żukowska-Czaplicka, ekspert Pracodawców RP.

Obowiązek tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, ustalania regulaminu wynagradzania oraz regulaminu pracy będą miały teraz firmy zatrudniające powyżej 50 osób (a nie powyżej 20, jak było dotąd). Pracodawca zatrudniający co najmniej 20, a mniej niż 50 pracowników będzie zobowiązany do utworzenia ZFŚS i ustalania regulaminów jedynie wtedy, jeżeli z takim wnioskiem wystąpi zakładowa organizacja związkowa.

W pakiecie znalazły się także nowe zasady wydawania świadectw pracy: jeśli pracodawca nie zamierza zawrzeć z pracownikiem kolejnej umowy w ciągu 7 dni od rozwiązania poprzedniej, to świadectwo pracy musi wydać niezwłocznie. Będzie ono obejmowało okres, za który wcześniej świadectwa nie wydano. Natomiast w przypadku kontynuacji zatrudnienia, pracodawca będzie zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy tylko na jego wniosek (złożony w formie pisemnej lub elektronicznej). Wówczas pracodawca będzie miał 7 dni na wystawienie świadectwa pracy. - Regulacja ta jest bardziej korzystna niż dotychczasowe przepisy nakładające na pracodawców obowiązek wydawania świadectw pracy po upływie 24 miesięcy zatrudnienia, a dodatkowo rozstrzyga wątpliwości prawne w tym zakresie - wyjaśnia Wioletta Żukowska-Czaplicka.

Nowe przepisy przesądzają też, iż umowa o współodpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie musi mieć formę pisemną pod rygorem nieważności. Dotychczasowe brzmienie przewidywało postać pisemną, ale nie odnosiło się do skutków jej niedochowania.

Kolejna zmiana wprowadzona w Kodeksie pracy dotyczy wydłużenia do 21 dni terminów na wniesienie przez pracownika odwołania do sądu od wypowiedzenia umowy o pracę, odwołania od rozwiązania umowy bez wypowiedzenia oraz żądania nawiązania umowy o pracę. Zapis ten jest efektem porozumienia zawartego przez pracodawców i związkowców w ramach prac Rady Dialogu Społecznego: wszyscy byli zgodni, że obecne terminy powinny zostać ujednolicone i wydłużone.

- Inicjatywy zmierzające do ograniczenia obowiązków po stronie pracodawców, w szczególności w obszarze prawa pracy, są jak najbardziej uzasadnione, zachęcają bowiem pracodawców do zatrudniania ludzi na umowy o pracę. Liczymy na to, że obecna nowelizacja przyniesie podobny skutek - kwituje ekspert Pracodawców RP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski