MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ukraina, wojna sprawiedliwa Stanisława ze Skarbimierza i Bundestag

Liliana Sonik
Nie mam wątpliwości, że Ukraina prowadzi wojnę sprawiedliwą. Wszystkie narody powinny ją wspierać aż do rozgromienia najeźdźcy. Podejrzewam, że za żądaniami szybkiego pokoju kosztem Ukrainy kryją się robaczywe intencje. Gorzej, jeśli podpiera się je słowami Franciszka. Poczciwy papież zakałapućkał się w złudnym przekonaniu, że ludzkość osiągnęła tak wysoki etap rozwoju, który umożliwia bezwarunkowy pacyfizm. Bo wtedy żadna wojna nie byłaby usprawiedliwiona.

Rezygnację z koncepcji „wojny sprawiedliwej” Franciszek zapowiadał już w roku 2020 w encyklice „Fratelli tutti”. Nie był odosobniony: przychylał się do apelu Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” oraz ruchu Pax Christi International. Zdaniem wielu katolików Kościół powinien angażować się w promowanie idei „sprawiedliwego pokoju”, bo pojęciem „wojna sprawiedliwa” zbyt łatwo manipulować. Dużo w tym racji ale też dużo arogancji wobec rzeczywistości.

Po 4 miesiącach ukraińskiej wojny papież nieco zniuansował stanowisko. W wywiadzie dla agencji Télam mówił: „Można prowadzić wojnę sprawiedliwą, istnieje prawo do obrony, ale sposób, w jaki to pojęcie jest dziś używane, wymaga przemyślenia”.

Choć Jan Paweł II pojęcia wojny sprawiedliwej nie używał i konsekwentnie wzywał do pokoju (np. w Iraku) ale jednak pozostawił w Katechizmie Kościoła znamienne zdanie: „rządom nie można odmawiać prawa do koniecznej obrony, byle wyczerpały wpierw wszystkie środki pokojowych rokowań.” Pada też twarde potępienie: „Wszelkie działania wojenne, zmierzające do zniszczenia całych miast lub też większych połaci kraju z ich mieszkańcami, są zbrodnią przeciw Bogu i samemu człowiekowi…” Papież z Polski, mający doświadczenie wojny i okupacji, doskonale wiedział, że są wojny podłe i wojny konieczne.

Gdzie jednak ma stanąć chrześcijanin, któremu nakaz „miłujcie waszych nieprzyjaciół” jaskrawo kłóci się z obowiązkiem obrony mordowanych i słabych? Rozważano to od początków chrześcijaństwa. W XV wieku w Polsce zajęli się tym dylematem twórcy polskiej szkoły prawa międzynarodowego - Stanisław ze Skarbimierza i Paweł Włodkowic z Uniwersytetu Krakowskiego. Ich mocne potępienie każdej wojny nie obejmowało „wojny sprawiedliwej”. Jednakże aby wojnę uznać za sprawiedliwą, spełnione być musi 5 warunków: personae, res, causa, animus, auctoritas.

Prof. Wacław Uruszczak objaśnił te kluczowe punkty:

„- Personae (osoby) – wojnę mogą prowadzić ze sobą osoby do tego powołane, a więc wojskowi. Nie wolno angażować do wojny cywilów, duchownych, dzieci.

- Res (rzecz) – przedmiotem wojny może być jedynie dążenie do odzyskania tego, co zostało zabrane, lub dla obrony ojczyzny.

- Causa (przyczyna, cel) – wojna musi mieć słuszną przyczynę (dążenie do przywrócenia pokoju) lub wynikać z konieczności, gdy wobec postawy wroga nie można jej było uniknąć

- Animus (motyw, intencja) – wojnę można toczyć tylko ze słusznych pobudek. Nie wolno wojny prowadzić dla zemsty, z nienawiści, chciwości, dla zabijania, eliminacji fizycznej potencjalnego wroga czy dla grabieży.

- Auctoritas (upoważnienie) – osobom lub wspólnotom nie wolno w żadnym razie toczyć wojen bez upoważnienia ze strony władzy suwerennej (cesarza, papieża lub króla). A władcy suwerenni nie powinni wszczynać wojny bez zgody innych monarchów - członków międzynarodowej społeczności. Tocząc wojnę obronną przeciwko agresorom również poganie prowadzą wojnę sprawiedliwą.”

Mijają wieki, a rozważania krakowskich uczonych pozostają aktualne. Pewnie podobnie myśleli liderzy CDU i CSU wnioskując o pilne wysłanie Ukrainie 200 transporterów opancerzonych, co zrównoważyłoby stosunek sił na froncie w Donbasie. "Sytuacja na miejscu jest tak krytyczna, że nie wolno nam się wahać"... Ale Bundestag w piątek wniosek odrzucił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski