Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liczba prób wyłudzeń kredytów rośnie! Tak zastrzec utracony dokument tożsamości oraz numer PESEL

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
W obliczu rosnącej liczby prób wyłudzeń niezmiernie ważna jest prawidłowa reakcja każdego, kto utraci swój dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy.
W obliczu rosnącej liczby prób wyłudzeń niezmiernie ważna jest prawidłowa reakcja każdego, kto utraci swój dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. Archiwum/Polska Press
W pierwszym kwartale 2024 roku odnotowano ponad 3 tysiące prób wyłudzeń z wykorzystaniem cudzej tożsamości. To najwięcej od 16 lat - niepokojące wyniki podał nam Związek Banków Polskich. Co 40 minut ktoś próbuje zrobić coś takiego!

Spis treści

Liczba prób wyłudzeń kredytów w ostatnich kilku latach regularnie rośnie – trend ten potwierdzają najnowsze dane. W pierwszym kwartale br. rekord został pobity aż o 12 proc. Co 40 minut ktoś posługujący się kradzioną tożsamością próbował wyłudzić pieniądze z banku - takie wnioski płyną z najnowszego 57. raportu o dokumentach infoDOK ZBP.

Codziennie 34 próby wyłudzenia pieniędzy na kogoś

- W obliczu rosnącej liczby prób wyłudzeń zauważany w ostatnich latach, niezmiernie ważna jest prawidłowa reakcja każdego, kto utraci swój dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. Apelujemy, aby każdy utracony dokument jak najszybciej zastrzec w banku - radzi Agnieszka Wachnicka, wiceprezeska Związku Banków Polskich. - Skrócenie czasu od momentu utraty dokumentu do zgłoszenia tego faktu w banku może okazać się kluczowe, aby System Dokumenty Zastrzeżone zadziałał skutecznie.

  • Raport infoDOK pokazuje, że łączna kwota prób wyłudzeń kredytów w pierwszym kwartale br. wyniosła 82,9 mln zł.
  • Jest to o 55 proc. więcej niż przed rokiem, choć nadal kwota trzyma się poniżej 16-letniej średniej (wynoszącej 90,4 mln zł).

Pomimo rekordu w liczbie prób wyłudzeń odnotowano stosunkowo mało przypadków prób na bardzo wysokie kwoty – „tylko” 9 dotyczyło kwot przekraczających milion złotych. Każdego dnia próbowano na cudze nazwiska ukraść łącznie 911 tys. zł.
W pierwszych trzech miesiącach tego roku było aż 3 069 prób wyłudzeń, to o 12 proc. więcej niż dotychczasowy rekord z czwartego kwartału 2023 r. (2 739 prób) – takich liczb jeszcze do tej pory nie notowano (raport infoDOK jest publikowany od ponad 15 lat).

Statystycznie codziennie to 34 próby.

Jak zastrzec dokument tożsamości?

Zrobimy to w Systemie Dokumenty Zastrzeżone w swoim banku lub w dowolnym przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. System ZBP to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości.

W pierwszym kwartale 2024 roku baza wzrosła o 39 068 sztuk (to jeden z najwyższych wyników w historii infoDOK). Statystycznie do bazy trafiało 430 dokumentów dziennie, tj. 10 proc. więcej niż analogicznym okresie w 2023 r.

Zastrzec dokumenty można też osobiście w oddziale banku. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji). Uda się to także z konta na stronie www.bik.pl (tylko w sytuacji, gdy ktoś miał tam założone wcześniej konto na utracony dokument).

Trzeba powiadomić policję i gminę!

Należy o takiej sytuacji powiadomić policję - w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży oraz zawiadomić najbliższy organ gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu – informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronach MSWiA.

Warto pamiętać, że należy zastrzegać nie tylko dokumenty tożsamości, ale także utracone karty bankowe. W Polsce jest ich ponad 30 mln. Najłatwiej i najszybciej jest wykorzystać uniwersalny, międzybankowy System Zastrzegania Kart, dostępny pod numerem uniwersalnym dla wszystkich banków - tel. (+48) 828 828 828: System działa na całym świecie przed 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

By uniknąć straty pieniędzy można również zastrzec PESEL.
Aby skorzystać z tej bezpłatnej usługi, potrzebujesz profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego, e-dowodu lub danych do logowania do bankowości elektronicznej.

Jak zastrzec PESEL?

  • Potem wystarczy kliknąć przycisk Zastrzeż PESEL lub cofnij zastrzeżenie i zaloguj się.
  • System przeniesie do mObywatel.gov.pl.
  • Wybierz: Zastrzeż PESEL lub Cofnij zastrzeżenie.

Jeśli chcesz cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL, możesz to zrobić: bezterminowo lub określić datę i godzinę, kiedy system automatycznie zastrzeże ponownie twój PESEL.

Zastrzeżenie numeru PESEL w żaden sposób nie zablokuje możliwości rejestracji do lekarza, realizacji recepty czy załatwienia sprawy urzędowej.

Zmiany od 1 czerwca. Bank będzie musiał to sprawdzić!

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe będą miały obowiązek weryfikować, czy numer PESEL jest zastrzeżony przy zawieraniu np. umowy kredytu lub pożyczki. Do tego czasu możesz zastrzegać albo cofać zastrzeżenie, ale konsekwencje prawne będą wyciągane dopiero wobec zdarzeń, które nastąpią od 1 czerwca 2024 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Liczba prób wyłudzeń kredytów rośnie! Tak zastrzec utracony dokument tożsamości oraz numer PESEL - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski