Tylko remis pogromcy Lecha

Jerzy Filipiuk
W pierwszym meczu IV rundy kwalifikacyjnej o awans do Ligi Mistrzów, zespół FC Basel tylko zremisował na własnym boisku z Maccabi Tel Awiw 2:2 (1:1).

Mistrz Szwajcarii, który w poprzedniej rundzie wyeliminował Lecha Poznań, drugiego gola stracił w 6. minucie doliczonego czasu gry, mocno ograniczając swe szanse na awans do elitarnego grona.

Mistrz Izraela w III rundzie poradził sobie z Viktorią Pilzno, mimo że pierwszym meczu u siebie przegrał 1:2. W Czechach wygrał jednak 2:0 po bramkach Erana Zahaviego.

Ten ostatni zdobył także obie bramki w Bazylei. Po jego strzale Maccabi objęło prowadzenie w 31 minucie. Wyrównał 8 minut później Matias Delgado z rzutu karnego, podyktowanego za faul na nim.

Gdy w 88 minucie Breel Embolo uzyskał drugie trafienie dla mających dużą przewagę gospodarzy, wydawało się że ci na rewanż polecą ze skromną, jednobramkową zaliczką. Goście nie dali jednak za wygraną i doprowadzili do remisu po pięknej „główce” Zahaviego.

Pozostałe środowe wyniki: Celtic Glasgow – Malmoe FF 3:2 (2:0), Valencia – Monaco 3:1 (1:0), Skenderbeu Korcza (Albania) – Dinamo Zagrzeb 2:1 (0:1), Rapid Wiedeń - Szachtar Donieck 0:1 (0:1).

Pod koniec pierwszej połowy tego ostatniego meczu w starciu powietrznym ze Srdanem Grahovacem na murawę z zakrwawioną głową upadł bez ruchu Taras Stepanenko (Szachtar). Nie dawał on oznak życia, został zniesiony na noszach.