Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tutaj warto się uczyć

Jolanta Białek, (ANKO)
fot. archiwum gimnazjum w Woli Batorskiej
Edukacja. Wola Batorska, Targowisko i Wieliczka - gimnazja z tych trzech miejscowości okazały się najlepszymi szkołami powiatu wielickiego w przygotowanym przez nas rankingu. Ale zwycięzca - społeczne gimnazjum w Woli Batorskiej - to szkoła pionierska w skali kraju.

Nasz ranking powstał w oparciu o wskaźniki edukacyjnej wartości dodanej za ostatni rok. Uwzględniliśmy postępy uczniów z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz humanistycznych. Edukacyjna wartość dodana (EWD) to metoda statystyczna, która pozwala oszacować wkład szkoły w wynik uczniów na egzaminie.

EWD to - zdaniem - ekspertów jedyny tak obiektywny sposób oceny pracy placówek oświatowych. Pokazuje on, czy szkoła rozwija potencjał, umiejętności i wiedzę ucznia czy wręcz przeciwnie. EWD jest obliczane jest na podstawie wyników egzaminów zewnętrznych.

W przypadku gimnazjów brany jest pod uwagę sprawdzian szóstoklasisty i egzamin gimnazjalny. Prof. Roman Dolata, jeden z twórców metody EWD zwraca uwagę, że edukacyjna wartość dodana stwarza możliwość wyróżnienia instytucji edukacyjnych pracujących szczególnie efektywnie i szczególnie nieefektywnie.

W tej ostatniej grupie znalazło się Niepubliczne Gimnazjum im. św. Wojciecha w Staniątkach, które tym razem okazało się najsłabszą szkołą powiatu wielickiego.

Ewelina Matyja, pedagog szkolna w tej placówce mówi, że słabsze rezultaty egzaminów mogą być związane z tym, że w minionych trzech latach (bez tego roku) było tam sporo uczniów z różnorodnymi dysfunkcjami, o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

- Takie wnioski odnośnie przyczyn tej sytuacji można wyciągnąć z obserwacji uczniów i dyskusji z nauczycielami. Ale wiemy już, że wyniki gimnazjum będą teraz wyższe, jeśli nie już w tym roku, to na pewno w przyszłym. Widzimy to po rezultatach egzaminów próbnych. Jest progres, na pewno będzie lepiej - twierdzi szkolna pedagog. Zaznacza też, że słabsze wyniki szkoły, nigdy nie dotyczyły egzaminów z języków obcych. - Tu zawsze osiągamy poziom powyżej średniej - podkresla.

-Wysoka jakość nauczania, jak najbogatsza oferta zajęć pozalekcyjnych, wyszukiwanie i rozwijanie talentów uczniów - tak definiuje edukacyjne priorytety Społecznego Gimnazjum im. Lady Sue Ryder w Woli Batorskiej, dyrektor tej placówki Tomasz Donatowicz. Szkoła ta zajmuje w naszym rankingu pierwsze miejsce w powiecie wielickim i 18. w województwie małopolskim.

Gimnazjum realizuje innowacyjny program nauczania i jak zaznacza jego dyrektor, "nie wybiera sobie bardzo dobrych uczniów, ale przyjmuje także tych z trudnościami". - Jaką metodą uczymy języka angielskiego, nie zdradzę, bo wiem, że sporo szkół chciałoby ją od nas "ściągnąć". Ale efekty są znakomite. W tym roku średnia z próbnego egzaminu z tego języka - a organizujemy go we wszystkich klasach I-III - sięgnęła 90 proc. Współpracujemy też ze szkołami z różnych państw, nasi uczniowie jeżdżą na edukacyjne wyprawy po Polsce i świecie. Jesteśmy pierwszą szkołą w Polsce, która wprowadziła podręczniki elektroniczne, a od września będziemy realizować kolejny pionierski projekt - szkolny tutoring, nauczyciele ukończyli już potrzebne do tego kursy - wylicza Tomasz Donatowicz.

W przygotowanym przez nas rankingu drugie miejsce zajęło gimnazjum w Targowisku, którego edukacyjna wartość dodana odbiega jednak od batorskiej szkoły (ale wskaźnik z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych placówka ta ma lepszy od Gimnazjum im. Sue Ryder).

Na trzecim miejscu znalazło się Gimnazjum w Wieliczce. - Porównywałam wskaźnik EWD naszego gimnazjum i najlepszych krakowskich szkół publicznych tego szczebla. Wyniki są podobne. Nie mamy się czego wstydzić - uważa Urszula Rusecka, pełnomocniczka burmistrza Wieliczki ds. oświaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski