Trzynaście medali zapaśniczek z Lubelszczyzny w juniorskich i młodzieżowych mistrzostwach Polski

Krzysztof Szuptarski
(Trzy zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm stanęły na najwyższym stopniu podium)
(Trzy zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm stanęły na najwyższym stopniu podium) Cement-Gryf Chełm
Mistrzostwa Polski U-20 i U-23 w zapasach kobiet odbyły się w połowie kwietnia w Rudniku (pod Raciborzem). Bardzo dobrze spisały się w nich zawodniczki z Lubelszczyzny, zdobywając ogółem trzynaście medali, w tym trzy złote. Na starcie stanęło łącznie 111 zapaśniczek z 36 klubów.

Z pięcioma krążkami wróciły zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm, zdobywając trzy złote i dwa srebrne medale. Na najwyższym stopniu podium stanęły Alicja Nowosad (juniorki), Olga Padoshyk i Daniela Tkaczuk (kategoria U23), natomiast Wiktorii Kameli i Marcie Gajowniczek (juniorki) przypadły medale srebrne.

- Alicja Nowosad, przed rozpoczęciem zawodów typowana jako faworytka w kategorii do 65 kg, potwierdziła swoją klasę w ostatnich juniorskich mistrzostwach w jej karierze - podkreśla Mieczysław Czwaliński, prezes Lubelskiego Związku Zapaśniczego i wiceprezes Cementu-Gryfa.

Nowosad w pierwszej rundzie przez przewagę techniczną pokonała Agatę Kazanecką z GKS Armaty Stoczek Łukowski, a w dalszej części turnieju wygrała z Moniką Lasak z MKS Czarni Połaniec. W finale zmierzyła się i wygrała z klubową koleżanką, Wiktorią Kamelą.

Olga Padoshyk również zaprezentowała wysoki poziom techniczny, zwyciężając w trzech walkach. Najważniejsza z nich odbyła się w finale kategorii do 62 kg, gdzie zmierzyła się z Aleksandrą Witoś z LKS Orła Namysłów. Chełmianka skutecznie wykorzystała błędy przeciwniczki, zwyciężając 6:2.

Z kolei Daniela Tkaczuk, rywalizując w kategorii do 76 kg stoczyła cztery pojedynki, w których udowodniła swoją dominację, kończąc turniej zwycięstwem nad Zuzanną Gibalską z LKS Znicz Chęciny.

Z trzech brązowych medali cieszyły się natomiast przedstawicielki ZTS Sokoła Lublin. W rywalizacji juniorek na najniższym stopniu podium stanęły: Klaudia Michalak (57 kg), Regina Watras (59 kg) i Wiktoria Chołodowska (68 kg).

Trzecia w zmaganiach juniorek była jeszcze Agata Kazanecka (Armaty Stoczek Łukowski, 65 kg).

Cztery medale w mistrzostwach UJ23 dorzuciły ponadto: Marta Gruszkiewicz z UKS Sorgi Zamość, zostając wicemistrzynią Polski w wadze do 50 kg, duet zawodniczek Armat Stoczek Łukowski: Monika Białacz (brąz, 53 kg) i Urszula Piotrowska (brąz, 76 kg) oraz Klaudia Wcisło z LUKS Stróża (brąz, 57 kg).

Zapaśniczki Cementu-Gryfa triumfowały także w klasyfikacji drużynowej, zarówno w kategorii juniorek, jak i wśród zawodniczek młodzieżowych. W pierwszej z wymienionych wyprzedziły lubelski Sokół, natomiast w drugiej ekipę ze Stoczka Łukowskiego.

Lubelskie (126 pkt.) okazało się bezkonkurencyjne klasyfikacji województw juniorek (przed woj. łódzkim - 76 pkt. i woj. śląskim - 73 pkt. Podobnie było w zmaganiach młodzieżowych (do lat 23). Lubelskie zgromadziło 122,5 pkt., a za nim sklasyfikowano woj. mazowieckie - 51,5 pkt. i woj. dolnośląskie - 48 pkt.