Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trump i Sanders miażdżą swych rywali [WIDEO]

Aleksandra Gersz
Concord. New Hampshire zostało szturmem zdobyte przez dwóch antysystemowych polityków - Donalda Trumpa i Berniego Sandersa.

Za Amerykanami prawybory prezydenckie w New Hampshire - już drugie w tym roku po głosowaniu w Iowa. Spektakularne zwycięstwo odnieśli w nich startujący z ramienia Republikanów Donald Trump oraz Bernie Sanders reprezentujący Partię Demokratyczną. Mimo że taki rezultat przewidywały amerykańskie sondaże, liczba głosów otrzymanych przez obu kandydatów przerosła oczekiwania.

Trump zrehabilitował się po porażce z Iowa, gdzie został pokonany przez Teda Cruza. Miliarder, który - łagodnie mówiąc - nie darzy sympatią cudzoziemców mieszkających i pracujących USA, po policzeniu 89 proc. głosów ma w New Hampshire 35-proc. poparcie - podaje Reuters. Trump ma też poważny kłopot - z powodu jego skrajnych wypowiedzi nie przepadają za nim szefowie Partii Republikańskiej.

WIDEO: "Muszę rozpocząć od hołdu dla moich rodziców". D. Trump zwycięzcą prawyborów w New Hampshire

Źródło: RUPTLY/x-news

W New Hampshire zaraz za miliarderem nieoczekiwanie uplasował się gubernator z Ohio John Kasich z blisko 16 proc. głosów, który wcześniej był w cieniu pozostałych Republikanów. Mały północny stan nie był natomiast łaskawy dla Cruza - ultrakonserwatywny senator z Teksasu zdobył tam niespełna 12 proc. i trzecie miejsce, o które musiał walczyć z Jebem Bushem, byłym gubernatorem Florydy, synem i bratem byłych prezydentów USA, a także z senatorem z Florydy Markiem Rubio.

Po stronie Demokratów oszałamiające zwycięstwo odniósł Bernie Sanders, senator ze stanu Vermont o socjalistycznych poglądach i polskich korzeniach. Po policzeniu 89 proc. głosów otrzymał aż 60 proc. poparcia. Była sekretarz stanu i pierwsza dama Hillary Clinton, która pokonała go minimalną liczbą głosów w Iowa, ma aż 20 proc. głosów mniej. - Ludzie chcą prawdziwej zmiany - mówił szczęśliwy Sanders.

Wygrana Trumpa i Sandersa pokazuje, że Amerykanie mają dość establishmentu - wieszczą media w Stanach Zjednoczonych. Obaj politycy - miliarder i socjalista - mimo dzielących ich spektakularnych różnic, są antysystemowi oraz niezależni i zdecydowanie odcinają się od obecnej polityki USA oraz wielkich koncernów. Z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie agencji Reutera wynika, że aż 73 proc. głosujących w New Hampshire nie podoba się to, w jakim kierunku podążają USA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski