MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trudny wybór

Redakcja
Jedną z ważniejszych decyzji przy budowie lub remoncie domu jest wybór warstwy wykończeniowej ścian zewnętrznych

Elewacja niewątpliwie decyduje o estetyce budynku. Na szczęście minęły już czasy, gdy aby uzyskać zaprawę tynkarską trzeba było mieszać wapno, piasek i cement. Obecnie tynki oferowane są w postaci gotowych mieszanek, które należy przygotować zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Największym powodzeniem na rynku cieszą się tynki cienkowarstwowe. Grubość zaprawy zależy od grubości granulacji grysu (1-3 mm). Najtańszym rozwiązaniem są tynki mineralne. Są to mieszanki cementu, wapna i wypełniaczy mineralnych. Bardzo popularną odmianą jest tynk mineralno-polimerowy, który dzięki dodanym polimerom jest bardziej wytrzymały, elastyczny i paroprzepuszczalny. Najczęściej stosowane są

tynki akrylowe.

 Spoiwem tych zapraw jest żywica akrylowa, dzięki czemu tynki te charakteryzują się dużą elastycznością. Bardzo popularne tynki akrylowe BOLIX oferowane są w postaci gotowej masy, którą wystarczy dokładnie wymieszać wiertarką wolnoobrotową z mieszadłem koszykowym. Są to zaprawy łatwo przyczepne, co ułatwia wykonawcom nałożenie ich na ścianę. Można nakładać je ręcznie lub mechanicznie (tynk BOLIX MS) używając pistoletu tynkarskiego i sprężarki. Ich zaletą jest także niska nasiąkliwość, dzięki czemu są odporne na powstawanie pleśni i grzybów. BOLIX oferuje tynki akrylowe w 108 kolorach. Dzięki nowoczesnej linii technologicznej możliwe jest uzyskiwanie doskonałej powtarzalności kolorów. Jeśli więc klientowi braknie nawet wiaderka tynku, może mieć pewność, że otrzyma tynk w odcieniu identycznym, jak zakupiony wcześniej.
 Droższy i bardziej specjalistyczny jest

tynk silikatowy.

 Jest to odmiana tynku mineralnego, utworzona na bazie potasowego szkła wodnego z dodatkiem żywic akrylowych, grysów marmurowych i pigmentów. Obecność potasowego szkła wodnego powoduje, że tynk bardzo mocno wiąże się z podłożem mineralnym. Wyprawy silikatowe posiadają wysoki współczynnik paroprzepuszczalności oraz hydrofobości (są mało nasiąkliwe), dzięki czemu mur chroniony jest przed nadmiernym zawilgoceniem. Zaletą wypraw silikatowych jest również wysoka wytrzymałość mechaniczna oraz odporność na spaliny i związki alkaliczne. Cechą charakterystyczną tynków silikatowych jest zdolność autopeelingu - tynk sam nieznacznie się złuszcza, dzięki czemu nie szarzeje i zachowuje żywą barwę. Tynki silikatowe dostępne są w kolorach pastelowych.
 Bolix oferuje także tynki mozaikowe BOLIX TM. Jest to materiał wytrzymały, nienasiąkliwy, trwale elastyczny. Doskonale nadaje się do ozdoby cokołów, okolic okien i drzwi.
 Tynkowanie ścian zewnętrznych należy rozpocząć od dokładnego przygotowania podłoża. Jeśli odnawiamy starą elewację, należy za pomocą agregatu wysokociśnieniowego lub preparatów chemicznych oczyścić ściany z kurzu, tłuszczu i pyłu. Jeśli ścianę pokrywa powłoka malarska o słabej przyczepności - także należy usunąć ją mechanicznie. Konieczne jest również usunięcie wszystkich ubytków i nierówności. Ubytki i nierówności mniejsze niż
5 mm można usunąć za pomocą zaprawy klejącej BOLIX U, ubytki większe niż 5 mm za pomocą zaprawy wyrównującej BOLIX W, a następnie całość zaszpachlować uniwersalną zaprawą klejącą BOLIX U. Ściany narażone na uszkodzenia mechaniczne można wzmocnić zatopioną w kleju BOLIX U siatką z włókna szklanego, a narożniki ścian listwami, siatką lub płótnem z włókna szklanego.

Podkład pod tynki

 Czystą i suchą ścianę należy zagruntować. Pod tynki akrylowe i mineralno-polimerowe można zastosować podkład tynkarski BOLIX OP lub preparat gruntujący BOLIX O, natomiast pod tynki silikatowe preparat BOLIX SG. Preparaty gruntujące poprawiają przyczepność tynku oraz zmniejszają i wyrównują nasiąkliwość podłoża. Jeśli nie zastosujemy podkładu gruntującego, uzyskamy wyprawę tynkarską o słabszej wytrzymałości. Grunty zapobiegają także przenoszeniu zanieczyszczeń z podkładowych warstw klejowych do tynku - radzą pracownicy działu technicznego BOLIX-u. Przygotowaną zgodnie z zaleceniami producenta masę tynkarską nakłada się na ścianę za pomocą długiej pracy stalowej, nadmiar ściąga się przy użyciu krótkiej pacy stalowej, a następnie, korzystając z pacy z tworzyw sztucznych, zaciera się tynk, aby uzyskać odpowiednią fakturę: gładką, kaszę, baranka lub fakturę typu kornik. Aby uzyskać jednorodną całość, należy pamiętać o tym, aby masę nakładać w sposób ciągły na całym fragmencie ściany w jednym etapie wykonawczym. Istotne są również warunki atmosferyczne. Temperatura powietrza powinna wynosić 5-25 st. C, ściana nie może być narażona na bezpośrednie nasłonecznienie i silny wiatr. Tynkować nie należy w czasie lub bezpośrednio po opadach deszczu, ponieważ tynki po nałożeniu muszą oddać wodę, aby wyschnąć i stwardnieć. Deszcz oraz wilgotne powietrze spowodują, że tynk rozmyje się lub zsunie ze ściany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski