Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tramwaj do Górki Narodowej i na Azory do 2020 roku

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Tak ma wyglądać pętla tramwajowo-autobusowa Górka Narodowa
Tak ma wyglądać pętla tramwajowo-autobusowa Górka Narodowa Wizualizacja: ZIKIT
Inwestycje. Odwołania mogą opóźnić budowę nowych linii tramwajowych na północy Krakowa.

W Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu liczą, że w marcu wydana zostanie decyzja środowiskowa dla budowy nowej linii tramwajowej Krowodrza Górka - Górka Narodowa.

Jeżeli nie będzie odwołań, to będzie można przeprowadzić przetarg na realizację inwestycji na zasadzie „Projektuj i Buduj” i rozpocząć prace projektowe, tak aby budowa mogła się rozpocząć pod koniec przyszłego roku. W urzędzie mają nadzieję na taki scenariusz.

To pozwoliłoby spokojnie zrealizować inwestycję do 2020 r. To termin, w którym powinna być wykonana, aby można było rozliczyć dofinansowanie z UE. Może ono wynieść 59 proc., a nawet do 85 proc. Terminy mogą być jednak zagrożone, jeżeli byłyby odwołania do decyzji środowiskowej.

- Mamy nadzieję, że po długich konsultacjach i rozpatrzeniu uwag nie będzie już odwołań i uda się rozpocząć inwestycje zgodnie z planami - mówi Iwona Król, zastępca dyrektora w ZIKiT. Dodaje, że trudno ocenić, jak długo mogłaby się przesunąć inwestycja, gdyby były odwołania. Wszystko uzależnione byłoby od tego, jak szybko zostałyby one rozpatrzone, a to zdaniem urzędników trudno przewidzieć. Postępowanie w sprawie decyzji środowiskowej prowadzi regionalny dyrektor ochrony środowiska.

Równocześnie przygotowana jest budowa linii tramwajowej z Krowodrzy Górki na Azory. W marcu urzędnicy planują złożyć kompletny wniosek o decyzję środowiskową. W urzędzie liczą na to, że zostanie ona wydana w tym roku. Plan jest taki, aby do jego końca powstało studium wykonalności dla projektu i zawarta została umowa o jego dofinansowaniu z UE. Budowę tej linii zaplanowano na lata 2018/2019 - 2020.

Ostatni przystanek linii na Azory ma mieścić się przy skrzyżowaniu ulic Weissa i Opolskiej. Tory poprowadzone zostaną jednak nieco dalej za ul. Opolską (będą przebiegać bezkolizyjnie pod nią). Nie zostaną jednak zakończone pętlą. Ma ona powstać, ale przy Galerii Bronowice, gdzie ma zostać przedłużona linia - w jej kolejnym etapie budowy.

W przypadku tramwaju na Górkę Narodową, w miejscu przecięcia jej z ul. Opolską powstanie tunel samochodowy. Na poziomie 0 będzie przejeżdżał tramwaj. Powstanie też rondo dla aut, które będą skręcać z ul. Opolskiej.

Tramwaj do Górki Narodowej:
- Planowana długość torowiska - 4,54 km
- Długość jezdni - 4,97 km
- Przebieg: odcinek I: od istniejącej pętli Krowodrza Górka do torów kolejowych w rejonie ul. Bociana - ok. 3 km linii tramwajowej wraz z przebudową zlokalizowanych w pobliżu ulic i parkingów (wraz z budową odcinka Trasy Wolbromskiej). Odcinek II: od torów kolejowych do projektowanej pętli końcowej Górka Narodowa - ok. 1,6 km linii tramwajowej wraz z budową układu drogowego.
- W ramach inwestycji przebudowana zostanie pętla tramwajowa Krowodrza Górka oraz wybudowana pętla autobusowo-tramwajowa Górka Narodowa i terminal autobusowo-tramwajowy.
- Powstaną też parkingi: w systemie „Park&Ride” (zostaw auto i przesiądź się na komunikację zbiorową) przy pętli końcowej Górka Narodowa (256 miejsc) oraz w granicach pasa drogowego w rejonie pętli tramwajowej Krowodrza Górka (97 miejsc) i skrzyżowania Trasy Wolbromskiej z ul. Pachońskiego (112 miejsc )

Tramwaj na Azory:
- Długość: ok. 1,9 km
- Przebieg: od pętli Krowodrza Górka, wzdłuż ul. Opolskiej do skrzyżowania wielopoziomowego ul. Weissa i ul. Opolskiej
- Na końcu trasy powstanie Park&Ride na 215 miejsc.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski