Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tour de Pologne 2017. Kolarska promocja z utrudnieniami

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W Tour de Pologne wystąpi Rafał Majka. Wczoraj na Rynku powitali go krakowianie.
W Tour de Pologne wystąpi Rafał Majka. Wczoraj na Rynku powitali go krakowianie. Anna Kaczmarz
Wydarzenie. Organizatorzy imprezy liczą, że krakowianie wybaczą czasowe uciążliwości w ruchu. W zamian oferują wielkie sportowe emocje.

Tour de Pologne 2017 Kraków. Utrudnienia w Krakowie
Tour de Pologne 2017: Trasa. Kiedy jedzie Tour de Pologne 2017 (Mapy, Etapy)
Tour de Pologne 2017 Trasa. Wyścig będzie bardziej wymagający! (Etapy)
Tour de Pologne 2017: Początek wyścigu w Krakowie!

Wyścig Tour de Pologne to największe sportowe przedsięwzięcie w naszym kraju pod względem logistyki. Tym razem ta impreza rozpocznie się w Krakowie. Start i metę dzisiejszego pierwszego etapu wyznaczono w naszym mieście. Mieszkańców czekają utrudnienia związane z wyłączeniami ruchu. Ale organizatorzy zachęcają, aby przyjść na trasę, by przeżyć niepowtarzalne sportowe emocje, tym bardziej, że wystąpi nasz mistrz Rafał Majka, wychowanek WLKS Krakus Swoszowice. Przekonują również, że dzień wyrzeczeń wiąże się z ogromną promocją Krakowa w świecie. Zapewni ją transmisja telewizyjna do wielu krajów.

- Tour de Pologne to kolarska Liga Mistrzów. Transmisja z Krakowa będzie nie tylko dostępna dla widzów z Polski. Impreza jest też pokazywana w ponad 100 państwach na całym świecie. To doskonała promocja miasta - podkreśla Czesław Lang, dyrektor 74. TdP.

Transmisje będą w TVP 1, TVP Sport i stacji Eurosport. Czesław Lang zwraca uwagę, że żaden inny sport tak jak kolarstwo nie pozwala pokazywać miasta, w którym organizowana jest impreza. A przy okazji prezentowania wydarzeń z trasy, z kamer w helikopterach i na motocyklach, można pokazywać całe otoczenie - w tym przypadku zabytkowe ulice, place i panoramę miasta. - Dzięki temu Kraków i jego uroki będzie można zobaczyć na całym świecie - mówi Czesław Lang.

Przypomina, że Kraków po raz pierwszy TdP gościł w 1928 r. W nowej formule wyścig odbywa się tu od 10 lat. W latach 2008-2016 w Krakowie kończył się ostatni etap, tu wręczano koszulkę zwycięzcy klasyfikacji generalnej. Tym razem peleton wyruszy stąd na tygodniowe zmagania, które zakończą się 4 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej.

Uczestniczy w niej coraz więcej widzów. W tym roku wśród gwiazd, oprócz reprezentantów Polski, w peletonie pojadą tacy kolarze jak m.in. dwukrotny mistrz świata Peter Sagan czy Vincenzo Nibali, triumfator Tour de France, Giro d’Italia i Vuelta a Espana.

- Korzyści promocyjne dla Krakowa związane z Tour de Pologne są bardzo duże. Dlatego każdego roku podejmujemy współpracę i będziemy ją kontynuować również w następnych latach - zaznacza prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Kolarze bardzo chętnie przyjeżdżają do Krakowa i uczestniczą w TdP. - To jeden z najlepszych wyścigów. Na trasę wychodzi wielu kibiców. Tu jest świetna atmosfera - zaznacza Holender Martijn Verschoor z kolarskiego teamu Novo Nordisk, profesjonalnej drużyny, której skład tworzą osoby chore na cukrzycę. Pokazują jednak, że mogą stawać w szranki z najlepszymi zawodnikami z całego świata.

A zorganizowanie imprezy kosztuje wiele wysiłku. Trzeba wykonać olbrzymią pracę logistyczną. Oprócz głównej rywalizacji kolarzy, dniami i nocami toczy się drugi wyścig związany z tym, aby profesjonalnie przygotować imprezę i zdążyć z wszystkim na czas. Przy ustawianiu i zabezpieczaniu trasy zaangażowanych jest ok. 20 tys. osób. Muszą rozwiesić 6 tys. piktogramów znaczących trasę, rozstawić 14 km barierek. To wszystko mieści się w 20 tirach. Kolejne 1200 osób wsiada w samochody oraz na motory i jedzie bezpośrednio przed albo za peletonem. To kolumna reklamowa, dziennikarze, członkowie ekip, sędziowie. Trzeba zadbać też o kolarzy. W ciągu dnia każdy z nich wypija 7 litów wody. A skoro wystartuje ponad 200 zawodników, to potrzeba dla nich ponad 9,5 tys. litrów. Kolarzom zostanie wydanych ok. 14 tys. bidonów, podczas tygodniowego ścigania zjedzą 800 kg makaronu. Wszystko ma kosztować ok. 20 mln zł.

Dzisiejszy etap TdP rozpocznie się ok. godz. 13.25 startem honorowym w Rynku Głównym. Kolarze pojadą m.in. ul. Grodzką, Powiśle, Zwierzyniecką, Konopnickiej, Kamieńskiego, Herberta. Na czas przejazdu wyścigu wystąpią chwilowe przerwy w ruchu. Powrót kolarzy do Krakowa ul. Olszanicką, Chełmską, Junacką, Królowej Jadwigi planowany jest ok. godz. 16.10 (chwilowe przerwy w ruchu w godz. 16-16.30). Całkowicie zamknięte będą al. Focha (odcinek Królowej Jadwigi - Aleje), al. 3 Maja, ul. Piastowska (odcinek al. 3 Maja - Królowej Jadwigi).

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski