MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tokarnia. Ku czci Matki Boskiej Śnieżnej

Tomasz Kolowca
Kościół w Tokarni to znane w regionie sanktuarium Matki Boskiej
Kościół w Tokarni to znane w regionie sanktuarium Matki Boskiej Tomasz Kolowca
Parafianie uroczyście świętują 35-lecie powołania parafii. Gościem specjalnym będzie kardynał Dziwisz. Po uroczystościach religijnych na uczestników czeka jeszcze wielki festyn rodzinny - w tym roku ze sporym udziałem folkloru regionalnego.

- Nasze obchody trwają tak naprawdę przez cały rok - mówi zabiegany ksiądz Robert Pietrzyk, proboszcz parafii w Tokarni. - Patrząc na historię, parafia została erygowana dokładnie 15 maja. Uroczyste obchody organizowane są dzisiaj z powodu przypadającego odpustu i uroczystości Matki Bożej Śnieżnej.

Na misjach w parafii

Mieszkańcy Tokarni od miesięcy przygotowywali się do obchodów tej rocznicy. Uczestniczyli w nabożeństwach sobotnich, w specjalnych dniach akcentujących konkretne cele: dzień dla rodziny, dzień dla małżeństw, dzieci. W ostatnich dniach trwały jeszcze misje parafialne - cykl rekolekcji głoszonych przez zaproszonych księży.

Ważną częścią religijnych uroczystości w sobotę będzie wniesienie figury Fatimskiej, którą parafianie przywieźli z czerwcowej pielgrzymki do Portugalii. - To dar parafian dla kościoła - podkreśla ksiądz proboszcz. Część religijna jubileuszowych i odpustowych ceremonii zacznie się mszą o godzinie 11, którą odprawiać będzie kardynał Stanisław Dziwisz. Wśród gości zaproszonych znaleźli się duchowni z całej diecezji, samorządowcy, parlamentarzyści oraz, oczywiście, mieszkańcy regionu.

Piknik i festiwal

To z myślą o nich już po raz trzeci odbywa się dobroczynny Piknik rodzinny pełen atrakcji, loterii i zabaw. - Wszelki dochód przeznaczony zostanie na nowy ołtarz oraz ambonkę do kościoła parafialnego - deklaruje ksiądz Pietrzyk.

W tym roku piknik połączono z V Festiwalem Kultury Beskidu Wyspowego. W ramach wspólnych występów na scenie pojawią się zarówno zespoły lokalne - orkiestra OSP Tokarnia, Mali Kliszczacy, kapela Trzoski (od 16), jak również gwiazda ogólnopolska - Grażyna Łobaszewska z zespołem Ajagore (godzina 19). Nie zabraknie również degustacji produktów lokalnych i prezentacji folkloru.

Śnieg w sierpniu

Wspomnienie Matki Boskiej Śnieżnej związane jest z tradycją, która mówi, że w 352 roku papieżowi Liberiuszowi i patrycjuszowi rzymskiemu Janowi ukazała się Maria i poleciła zbudować kościół w miejscu, które im wskaże. I właśnie w sierpniu, dokładnie 5 dnia, rzymskie wzgórze Eskwilin pokryło się śniegiem. W nocy zaś Liberiuszowi, Janowi i jego małżonce we śnie ponownie ukazała się Maria i wskazała, że kościół ma powstać tam, gdzie spadł letni śnieg. Tak zbudowano bazylikę, zwaną do dzisiaj Santa Maria Maggiore - Matki Bożej Większej. Jest to jedna z czterech najważniejszych bazylik rzymskich. Znajdują się w niej relikwie Żłóbka Jezusa, a jej archiprezbiterem jest polski kardynał Stanisław Ryłko.

Z kościołem tym związany jest wizerunek Maryi, jeden z najpopularniejszych na świecie. I taki właśnie obraz w XVI wieku podobno wiózł pewien człowiek. Gdy przejeżdżał przez Tokarnię, jego wóz utknął na drodze. Gospodyni dziedzica Targowskiego, chodząca o kulach, chciała pomóc woźnicy i gdy tylko dotknęła wozu - odrzuciła kule i wyzdrowiała. Wtedy dziedzic Targowski postanowił, że musi pozostawić ten obraz w Tokarni i zbudował dla niego kaplicę przy swoim dworze.

Kult Matki Boskiej Śnieżnej związany jest szczególnie z dziećmi. W Tokarni od wieków zwyczajem jest, że w dniu odpustu przyprowadza się do kościoła małe dzieci, prosząc o modlitwę i błogosławieństwo dla nich. W parafialnym archiwum do dzisiaj zachowana jest księga, w której opisane są cudowne zdarzenia przypisywane obrazowi. - Muszę przyznać, że nie widziałem jeszcze społeczności, która by była tak związana z obrazem - opowiada ksiądz Pietrzyk.

Początki sprzed wieków

Parafia została erygowana przez kardynała Macharskiego w 1982 roku, ale tradycje kościoła w Tokarni są znacznie dłuższe i sięgają XVI wieku. Do niedawna w Tokarni stał drewniany kościół z I połowy XVIII wieku, jednak został przeniesiony do skansenu w Zubrzycy, a parafianom służy obecnie nowa, murowana świątynia, z wyposażeniem po części przejętym ze starego kościoła.

Szczególny wydarzeniem w historii, oprócz budowy nowego kościoła, była ubiegłoroczna koronacja obrazu złotymi koronami. Kardynał Dziwisz przyjechał wtedy do Tokarni, a o sanktuarium zrobiło się głośno w całym kraju.

Album prosto z serca

Przy okazji jubileuszu warto wspomnieć o okolicznościowym wydawnictwie. Parafianie przygotowali album pod tytułem „Z potrzeby ludzkich serc”. Zarys dziejów parafii w Tokarni”. Tekst napisał Marian Cieślik, fotografie wykonał Sylwester Jamrozik, a na okładce wykorzystano grafikę Sylwii Mirowskiej-Ignacok, którą przygotowała kilka lat temu podczas Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych w Myślenicach. Wstęp do tej bogatej historii parafii przygotował kardynał Dziwisz. - Jak się ją zacznie czytać, to noc można mieć z głowy. Taka jest wciągająca! - opowiada ksiądz Pietrzyk.

Palmy i kalwaria

Tokarnia jest znana nie tylko z obrazu Matki Bożej. W parafii co roku odbywa się konkurs palm wielkanocnych, na który mieszkańcy szykują nawet kilkunastometrowe olbrzymy. Podobne wydarzenie odbywa się jedynie w Lipnicy Murowanej. Innym godnym uwagi miejscem jest Kalwaria Tokarska. To zespół rzeźb wykonany przez artystę Józefa Wronę. Pierwszą figurę ustawił w roku 1982. Czyli 35 lat temu.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 15

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski