Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Termoaktywni, czyli ludzie którym zależy na oszczędzaniu energii i namawiają do tego innych

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Stoiskiem „Termoaktywnych”  interesują się dzieci i dorośli
Stoiskiem „Termoaktywnych” interesują się dzieci i dorośli Fot. Barbara Ciryt
Jak docieplać domy? Dlaczego izolacja budynku jest ważna? Na te pytania odpowiadają pasjonaci ekologii ze Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Zielonki współpracującego z kołem naukowym z AGH Kliwent i Bozon. Realizują projekt edukacji ekologicznej „Termoaktywni”.

Przedstawiciele zieloneckiego stowarzyszenia przyglądają się sztandarowemu programowi Ministerstwa Środowiska Czyste Powietrze i uchwale anty-smogowej Sejmiku Małopolskiego. Dla większości mieszkańców jest to akcja wymiany pieców. Jednak to nie jedyny cel programu. Dlatego Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki organizuje spotkania edukacyjne dla dzieci i dorosłych, żeby zwrócić uwagę na kwestię zapotrzebowania na energię cieplną.

W budynkach mieszkalnych to głównie sprawa zimowego ogrzewania, którego efekty zależą od izolacji chroniącej budynek przed utratą ciepła i nadmierną wilgocią.

- Chcemy pokazać, że termomodernizacja to nie tylko odnowienie elewacji, ale osuszenie ścian i fundamentów, prawidłowy montaż okien i drzwi, izolacja balkonów i tarasów, docieplenie strychów i piwnic. Nasze działanie wynikają z obserwacji reakcji ludzi na audyty energetyczne wykonywane przy wymianie pieców. Reakcje te pokazują niezrozumienia polityki środowiskowej państwa i województwa - mówi Jacek Pietrzyk, wiceprezes Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Zielonki.

Podkreśla, że w programach antysmogowych nie chodzi o spalanie gazu ziemnego i wnioskowanie o dopłaty do rachunków, ale efektywne wykorzystywanie źródeł energii przy ich oszczędnym zużyciu.

Stoiska „Termoaktywnych” można dostrzec na imprezach plenerowych. Tu pasjonaci ekologii spotykając uczestników wydarzeń kulturalnych przy okazji pomagają im zrozumieć jak ważne dla środowiska i domowego budżetu jest właściwe wykonanie izolacji budynku.

Przedstawiciele zieloneckiego stowarzyszenia wykonali makiety domów z różnych materiałów. Wewnątrz makiet zamontowana została grzałka elektryczna, która stanowi formę ogrzewania wnętrza domu, a schładzanie otoczenia z zewnątrz odbywa się przy użyciu ciekłego azotu.

- Wszystko to obserwuje się przez kamerę termowizyjną, która uwidacznia wszelkie mankamenty przygotowanych modeli. Tym sposobem zachęcamy mieszkańców małopolski do świadomego korzystania z energii zimą i latem, gdy co raz więcej domów w celu zapewnienia komfortu cieplnego wyposażanych jest w instalacje chłodzące, potocznie zwane klimatyzacjami - mówi Jacek Pietrzyk.

Projekt „Termoaktywni” wspierają finansowo WFOŚiGW w Krakowie, LGD Korona Północnego Krakowa i gmina Mszana Dolna.

Stoisko "Termoaktywnych" będzie można odwiedzić podczas wielu imprez:

2 czerwca - Michałowice na pl. Józefa Piłsudskiego w Michałowicach od godziny 15 oraz Będkowice w gminie Wielka Wieś na pikniku rodzinnym przy szkole;
6 czerwca - Wawrzeńczyce od godziny 9;
16 czerwca - Więcławice Stare przy szkole od godziny 15;
23 czerwca - Trojanowiece w gminie Zielonki na Festiwal Zespołów Ludowych;
24 sierpnia - Wola Zachariaszowska w gminie Zielonki na dożynkach gminnych;
8 września - Zielonki na Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych.

Pokazy odbywają i będą odbywać się do końca października w wielu małopolskich szkołach podstawowych. Władze zieloneckiego stowarzyszenia i młodzi naukowcy z AGH zachęcają do udziału w tej edukacji mówiąc: Nauka wychodzi z uniwersytetu i przychodzi do Ciebie, aby powiedzieć Ci, że Twój dom może lepiej współpracować z naturą.

FLESZ - Katastrofa klimatyczna coraz bliżej. Polska ugotuje się w skwarze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski