MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tegoroczna matura wypadła słabo. Wszystkiemu winna matematyka

Łukasz Bobek
Podhale. Średnio co trzeci maturzysta na Podhalu nie zdał w tym roku egzaminu dojrzałości. Zaważyła na tym głównie słaba znajomość matematyki.

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie opublikowała właśnie wstępne dane o wynikach tegorocznych matur. Niestety, nie napawają one optymizmem.

Z danych wynika, że średnio co trzeci uczeń oblał maturę. Najlepiej poradzili sobie maturzyści w pow. suskim, gdzie zdało 72 proc. podchodzących (tyle co średnia małopolska). Gorzej było w pow. nowotarskim (71 proc.), a najsłabiej z trzech powiatów górskich poszło uczniom w pow. tatrzańskim. Tam zdanym egzaminem może pochwalić się tylko 64 proc. maturzystów.

– Niestety, w tym roku mieliśmy wyraźne tąpnięcie w maturach – ocenia Stanisław Stachoń, dyrektor Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem, który od lat analizuje wyniki tego egzaminu. – Widać to nie tylko w szkołach na Podhalu, ale w całej Polsce. Tendencja spadkowa jest wszędzie, mniej więcej na podobnym poziomie. Moim zdaniem, najmocniej zaważył tutaj egzamin z matematyki, który był trudniejszy niż przed rokiem – ocenia dyrektor.

Rzeczywiście, analizując wyniki egzaminów maturalnych, widać, że nie jest z tym przedmiotem najlepiej. Matematyka poszła fatalnie uczniom z powiatu tatrzańskiego. Słabo z cyferkami radzili sobie zarówno licealiści (średnio 50,1 proc. punktów), a jeszcze gorzej uczniowie techników (tylko 39,1 proc.). (Żeby zdać, trzeba zdobyć 30 proc. punktów.)

Ci drudzy zresztą zdali matematykę najgorzej ze wszystkich szkół w trzech górskich powiatach. Ich koledzy z liceów pow. nowotarskiego, choć są nieco lepsi, również nie powinni się cieszyć. Licealiści zdali średnio na 55,4 proc. punktów, a uczniowie z techników na 40,4 proc. Zaś w powiecie sus­kim wyniki te układają się dla maturzystów odpowiednio: dla LO – 53,2 proc., a dla techników – 42,7 proc.

Lepiej za to ułożyły się wyniki z języka polskiego, choć i tam są niższe od tych z ubiegłego roku (pow. tatrzański – 50,8 proc., pow. nowotarski – 58,5 proc., pow. suski – 46,5 proc. punktów).

– Wyniki nie są najlepsze, zwłaszcza w technikach. Ale technika zawsze były słabsze – mówi Bogusław Waksmundz-ki, członek zarządu powiatu nowotarskiego, który odpowiada za oświatę. – Trzeba jednak pamiętać, że do techników idą trochę inni ludzie. Dla wielu ważniejsze od matury jest to, że mogą na­uczyć się zawodu.

Co jednak zrobić, by wyniki z matur były na Podhalu lepsze? – Po tegorocznym egzaminie odpowiedź jest jedna: więcej uczyć się matematyki. To widać szczególnie w klasach, gdzie był rozszerzony program tego przedmiotu. Tam wyniki z matury były o wiele lepsze – mówi dyrektor Stachoń. – Jak jednak to zrobić – ten problem powinien być rozwiązany systemowo przez Ministerstwo Edukacji – uważa.

Z kolei Waksmundzki twierdzi, że większy nacisk na matematykę powinien być kładziony już w szkole podstawowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski