Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr kobiet - odczytać strój w inny sposób

Monika Jagiełło
Jedna z prac z „Theatrum mulierum” Hollara
Jedna z prac z „Theatrum mulierum” Hollara Fot. Archiwum
Wystawa. Prace jednego z najzdolniejszych XVII-wiecznych grafików środkowej Europy będziemy mogli oglądać od niedzieli w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Wernisaż poprzedzi wykład prof. Jerzego Vetulaniego.

Na wystawę złożą się prace z „Theatrum mulierum” Vác-lava Hollara. Prażanin zapisał się w historii jako grafik dokumentujący współczesną mu codzienność.

Jego „Theatrum mulierum” (łac. teatr kobiet) to zbiór grafik, które przedstawiają kobiety wszystkich stanów w typowych dla siebie strojach. Kobiece grafiki Hollara uzupełni jego cykl czterech pór roku, dwa popiersia oraz studium mufek - nieodłącznego elementu zimowego ubioru dam na przestrzeni wieków.

Wernisaż odbędzie się w niedzielę o godz. 18. Rozpocznie go wykład prof. Jerzego Vetulaniego „Moda jest kobietą. Społeczny kontekst stroju”.

Wystawę będziemy mogli oglądać do 22 marca w Sukiennicach w Sali Michałowskiego. Wstęp na nią jest bezpłatny. Ekspozycja jest pierwszą odsłoną tegorocznej edycji projektu „Kobieta Wiedza Władza”. 8 marca rozpocznie się także konferencja „Moda jest kobietą”, której szczegółowy program znajdziemy na stronie www.kobietawiedzawladza.pl

„Kobieta Wiedza Władza” będzie mieć jeszcze dwie odsłony. 1 kwietnia w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego zaproponuje przegląd filmów pod hasłem „Być kobietą”. Natomiast 11 kwietnia w kinie Kijów.Centrum Balet Dworski odtańczy spektakl „Modna przez wieki”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski