MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Groteska - teatr dla ludzi z wyobraźnią

red.
Ania z Zielonego Wzgórza
Ania z Zielonego Wzgórza Fot. Anna Kaczmarz
Teatr Groteska w Krakowie już od 70 – ciu lat dostarcza dziecięcym i dorosłym widzom całą gamę teatralnych przeżyć. W bieżącym repertuarze teatru znajduje się ponad dwadzieścia przedstawień dla dzieci i kilkanaście przedstawień dla widzów dorosłych.

SCENA DLA DZIECI czyli dlaczego warto wybrać się z dzieckiem do Groteski?

Tego, jak wielki wpływ ma kultura na rozwój dzieci i młodzieży nie trzeba nikomu tłumaczyć. Oddziaływanie teatru – jako syntezy wszystkich sztuk: m.in. literatury, plastyki, muzyki jest jednak szczególne. W Teatrze Groteska powstają spektakle na najwyższym poziomie, z dbałością o to, by ich fabuła poruszała tematy istotne, ale także w atrakcyjny sposób została przeniesiona na scenę. Każdą teatralną opowieść ilustruje odpowiednio dobrana forma, podana czytelnie, tak aby młody widz mógł z łatwością zrozumieć przesłanie przedstawienia, a także by oglądanie spektaklu sprawiało mu po prostu przyjemność. Dużą rolę przykłada się także do estetyki czyli jakości artystycznej warstwy dramaturgicznej, plastycznej, muzycznej oraz wykonania spektaklu. Wysoce wykwalifikowani twórcy teatralni dbają też o to, żeby dostosować realizowany repertuar do wieku dziecka i tak na scenie Teatru powstają spektakle dla dzieci w każdym wieku: od lat najmłodszych aż do progu dorosłości. Atrakcyjność przedstawień wzmacnia wykorzystanie lalek i masek, a często multimediów. Obecne w przedstawieniach piękne piosenki mają nie tylko wyraziste przesłanie, ale także łatwo wpadają w ucho. Spotkanie z niesamowitym, bajkowym światem kreowanym w Teatrze Groteska, aktorzy, wcielający się w fantastyczne postaci, ożywione, animowane formy lalkowe wszystko to z pewnością zachwyci dzieci i przeniesie do świata fantazji. Bo Groteska to Teatr dla ludzi z wyobraźnią!

SCENA DLA DZIECI poleca:

DLA NAJMŁODSZYCH
W przedstawieniu Czerwony Kapturekhttp://www.groteska.pl/spektakl/czerwony-kapturek w reż. W. Jasińskiego przywołuje znakomity świat wierszy Juliana Tuwima.

Bajka o Szewczykuhttp://www.groteska.pl/spektakl/bajka-o-szewczyku w reż. G. Kwiecińskiego, wzruszająca opowieść o przyjaźni i poświęceniu. Bohaterem przedstawienia jest mały, rozbrykany Koziołek, który nie posłuchawszy Mamy szybko wpada w tarapaty. Na szczęście od czego są przyjaciele…

DLA DZIECI NIECO STARSZYCH
Aksamitny Królikhttp://www.groteska.pl/spektakl/aksamitny-krolik nie trzeba polecać nikomu.

Przedstawienie w reż. A. Weltschka przybliża szalony świat rudowłosej Ani i przypomina, że przyjaźń, akceptacja oraz pozytywne nastawienie do innych to najważniejsze wartości na świecie. Spektakl został zrealizowany w konwencji musicalu, a piękne piosenki zostały wydane na płycie, którą można zakupić w kasie teatru. Na początku marca zapraszamy na premierę spektaklu Przygody Tomka Sawyera http://www.groteska.pl/spektakl/przygody-tomka-sawyera w reż. J. J. Połońskiego opowieść o niesamowitych przygodach dwóch nastoletnich przyjaciół Tomka Sawyera i Huckelberrego Finna. Dużym atutem przedstawienia będą z pewnością ciekawa plastyka, piosenki i doskonały ruch sceniczny. W tym przedstawieniu czas się cudownie zatrzymał, dzieciństwo nigdy nie mija i każdy zostać może Kapitanem Parowca…

SCENA DLA DOROSŁYCH TEATRU GROTESKA
Na Scenie dla Dorosłych wystawiane są sceniczne adaptacje wielkiej literatury współczesnej: historie tak porywające jak choćby Mistrz i Małgorzata (http://www.groteska.pl/spektakl/mistrz-i-malgorzata) na motywach W. Allena w reż. L. Walickiego. Przy czym w odróżnieniu od innych teatrów podejmujących te same tematy widzów w Grotesce zadziwi i totalnie zachwyci teatralna forma. Kto by się spodziewał, że jeden aktor wcieli się we wszystkie Allenowskie postaci, a pomogą mu w tym satyrycznie przedstawione kobiece lalki ludzkich rozmiarów? Albo kto to widział Wolandowską świtę otoczoną wyrazistymi plastycznymi formami, które wzmocnią opowieść o wielkiej miłości Mistrza i Małgorzaty, miłości silniejszej od diabła i śmierci, bo ten wątek właśnie eksponuje przedstawienie.

Oglądając te dwie inscenizacje przekonujemy się, że lalki są jak najbardziej dla widzów dorosłych, a czasem nawet tylko dla widzów dorosłych. Natomiast Kandyd czyli Optymizm (http://www.groteska.pl/spektakl/kandyd-czyli-optymizm) Moliera w reż. W. Nurkowskiego nawiązuje do stylistyki kommedii dell’arte. Specyficzny ruch sceniczny, maski, kostiumy, a także typowe dla włoskiej komedii charaktery wywołają salwy śmiechu wśród publiczności.

Inscenizacja Balladyny (http://www.groteska.pl/spektakl/balladyna) wg scenariusza A. Weltschka i M. Zwolińskiej w reż. A. Weltschka. Tego typu kreacji łączącej teatr plastyczny z teatrem tańca nie spotkamy na żadnej z krakowskich scen. We wszystkie role wcielają się profesjonalni tancerze, w pięknych kostiumach i maskach, a do stworzenia niezwykłej choreografii zaproszona została słynna brytyjska choreografka C. Finn. Piękna muzyka i płynnie następujące po sobie obrazy są linią wiodącą spektaklu, bo co wcale nie oczywiste nie pada w nim ani jedno słowo. To przedstawienie uniwersalne, o człowieku odwiecznie poszukującym harmonii i szczęścia skierowane do wszystkich tych, którzy szukają przekazu ponad słowami.

Scena dla Dorosłych Teatru Groteska to scena wyjątkowa na mapie krakowskich scen dla dorosłego widza. To przestrzeń dla ludzi szukających silnych przeżyć, piękna w teatrze i poważnego podejścia do widza. Z jednej strony dostarcza rozrywki, a z drugiej głębokich refleksji. Mówi o tym co ważne, najważniejsze i nie plącze się w zagadnienia publicystyczne. Repertuar Sceny dla Dorosłych i tworzący ją artyści dobierani są z wielką starannością. Wielkie treści w wielkiej formie dla wielkich ludzi!

CO POZA SPEKTAKLEM?
WARSZTATY

Ponadto co niedzielę Groteska oferuje widzom udział w warsztatach teatralno-plastycznych, które są znakomitym uzupełnieniem oglądanego wcześniej spektaklu. Warsztaty są prowadzone przez profesjonalnych aktorów i plastyków. Temat spotkania jest punktem wyjścia do wspaniałej edukacyjnej zabawy, podczas której dzieci m.in. wykonują lalki i maski oraz je animują, budują scenografię, wcielają się w role bajkowych bohaterów.

KOD MISTRZÓW
Kod Mistrzów (www.groteska.pl/kod-mistrzow) to cieszący się dużym zainteresowaniem publiczności organizowany przez Teatr Groteska cykl spotkań z Autorytetami intelektualnymi i artystycznymi, znanymi osobami, które od lat kształtują nasz zbiorowy światopogląd i wyobraźnię. Mistrzowie opowiadają nie tylko o swoich doświadczeniach życiowych, dzięki którym mogą w życiu zawodowym rozwijać swoje pasje, ale także przedstawiają lektury, filmy i inne inspiracje, które wpłynęły na nich w życiu najsilniej. W spotkaniach wzięli dotąd udział m.in: Kazimierz Kutz, Jadwiga Staniszkis, Karol Modzelewski, Jerzy Stuhr, Janina Paradowska, Anna Polony, Jerzy Trela, Jan Peszek, Krzysztof Zanussi, Stefan Chwin, Maja Komorowska, Artur Rojek. Kod Mistrzów odbywa się raz w miesiącu – bohaterem kolejnego spotkania, które odbędzie się 19 stycznia będzie znany kompozytor piosenki literackiej oraz muzyki teatralnej i filmowej Zygmunt Konieczny. W kolejnych miesiącach w Grotesce będą gościć: Andrzej Zoll (9 lutego); Zofia Gołubiew (8 marca) i Andrzej Zieliński (5 kwietnia). Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski