Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr chce opanować miasto

Łukasz Gazur
fot. materiały prasowe
Powstawały jako studencki festiwal. Drapieżny, niszowy, trochę podziemny. Potem minęły im czasy burzliwe, stały się pełnoprawnym wydarzeniem teatralnym, wpisanym w kalendarz każdego teatromana. Dziś, niepostrzeżenie, dotarły do jubileuszu. Krakowskie Reminiscencje Teatralne mają już 40 lat.

U progu jubileuszu warto na nie spojrzeć jak na soczewkę skupiającą najważniejsze zagadnienia społeczne, jakie dziś wchodzą na scenę jako główni bohaterowie.

Po pierwsze, widać w nich, jak zmienia się dzisiejsze oblicze teatru. - Dla mnie to przekrój przez wiele dziedzin. Proszę przyjrzeć się programowi: zobaczymy spektakle, ale i performance, wystawy. To dobrze pokazuje, jak dziś zmienił się teatr - mówi Ana Nowicka, która wraz z Moniką Kufel od tego roku odpowiadają za Krakowskie Reminiscencje Teatralne, a na co dzień prowadzą krakowski teatr Barakah.

Faktycznie program festiwalu dobrze pokazuje, jak dzisiejsze spektakle meandrują pomiędzy rozmaitymi zjawiskami. Nieraz zbliża się do performance, czerpie ze sztuk wizualnych, współczesnej muzyki. Dzisiejszy teatr nie zna już granic gatunku. Nawet kamera na scenie nie jest już niczym nowatorskim. Dobrze to przekraczanie granicy pokazują choćby performance Miho Iwaty, artystki pochodzenia japońskiego, mieszkającej na stałe w Krakowie, która często sięga po język sceniczny tradycyjnego tańca butoh, będącego scenicznym manifestem wolności, sięgania po pierwotność drzemiącą w człowieku, jego instynkt wyrażający się w geście.

Z drugiej strony - krążenie między gatunkami dobrze widoczne będzie w projekcie „Ewolucja gwiazd”. Spektakl Instytutu B61 według pomysłu Jana Świerkowskiego to hybryda - konglomerat składający się z „kilkunastu oddzielnych autonomicznych sytuacji artystycznych z pogranicza teatru, performance, instalacji, mini- koncertów czy ekspozycji sztuk wizualnych. Naczelnym zadaniem spajającym wszystkie prace jest forma zagadnienia naukowego: ewolucji gwiazd, gdzie poszczególne etapy rozwoju gwiazdy od jej narodzin, aż do śmierci są prezentowane za pomocą metafor - wizji artystycznych”. Będzie zaskakująco: wystarczy wspomnieć, że widzów na miejsce spektaklu będą dowoziły specjalne autobusy.

- Kiedy myślałyśmy o tym, co chciałybyśmy pokazać na tym festiwalu, ukułyśmy robocze hasło „Inny level”, „Inny poziom”. Ma ono odnosić się do tego, jak zmieniał się festiwal, jak ewoluował. Nie tylko pod kątem tematów, ale i np. zastosowania techniki. I tu dobrze zobaczymy to właśnie na przykładzie spektaklu „Ewolucja gwiazd”. Jakże to inna wypowiedź artystyczna od performance Miho Iwaty, odbywającego się w surowej przestrzeni, gdzie naturalnym kontekstem będą odgłosy miasta? - zaznacza Ana Nowicka.

Ale reminiscencje to także ważne tematy społeczne. Będą więc rozmowy o tożsamości, konfliktach starzy - młodzi, upływ czasu. Ale pojawi się też choćby - modny dziś na scenie - temat współuczestniczenia, przekraczania granicy aktor - widz. Te równościowe postulaty realizuje projekt „Planetary dance”. To wydarzenie zapoczątkowane przez Annę Halprin, noszące „znamiona prawdziwego tanecznego rytuału, do którego dołączyć mogą wszyscy chętni w takt bębnów muzyków z Filadelfii”.

- Po raz pierwszy od 36 lat, odkąd realizowany jest projekt, Polska weźmie w nim udział. I chcemy, by brała już ten udział regularnie - dodaje Ana Nowicka.

W bogatym programie obok spektakli, projekcji, wykładów i wystaw znalazł się nawet - po raz pierwszy na festiwalu - pokaz mody. Wiadomo, to nic innego jak współczesny spektakl...

Krakowskie Reminiscencje Teatralne trwać będą od 12 do 17 października

Magazyn Magnes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski