Te sklepy i producenci majonezu rezygnują z jaj chowu klatkowego. Więcej pochodzi ze ściółkowego

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Nioski utrzymywane w systemie klatkowym stanowią większość hodowanych kur w Polsce.
Nioski utrzymywane w systemie klatkowym stanowią większość hodowanych kur w Polsce. unsplash.com/ Uwe Conrad
Za chwilę zaczną się przygotowania do Wielkanocy, której jednym z symboli jest jajko, jednocześnie składnik wielu świątecznych dań. Będziemy je kupowali bezpośrednio od gospodarzy, na targowiskach i w sklepach, także tych sieciowych, marketach. Jako konsumenci coraz częściej chcemy, by jajka pochodziły od szczęśliwych kur, jeśli nie z chowu na wolnym wybiegu, to przynajmniej ściółkowego. Szeroko zakrojone kampanie sprawiły, że sieci i duże firmy zaczęły rezygnować z jaj z chowu klatkowego.

Spis treści

Przed najważniejszymi świętami w roku, a zatem przed rodzinnymi spotkaniami zapotrzebowanie na jajka jest większe. Do ciast, sałatek, faszerowania i itd. Coraz łatwiej dostępne są jajka z chowu ściółkowego, które wypierają te od kur utrzymywanych w klatkach. Jeśli masz wątpliwości, jakie jajko kupić, sprawdź oznaczenia na skorupkach.

Co oznacza pierwsza liczba numeru na jajkach?

  • „0” - jaja z chowu ekologicznego
  • „1” – z chowu na wolnym wybiegu
  • „2” – z chowu ściółkowego
  • „3” – z chowu klatkowego

W sprzedaży więcej jaj z chowu ściółkowego

Organizacje prozwierzęce intensywnie zabiegają o rezygnację z chowu klatkowego zwierząt, w tym kur niosek. Stowarzyszenie Otwarte Klatki i Fundacji Alberta Schweitzera zaprezentowały raport podsumowujący 2023 rok w wycofywaniu jaj klatkowych w Polsce.

Z przywołanych danych Głównego Inspektoratu Weterynarii ma wynikać, że według stanu w lutym 2024 r. 28,2 proc. kur niosek utrzymywanych jest w Polsce w systemach innych niż klatkowe:

  • ściółkowym,
  • wolnowybiegowym
  • i ekologicznym.

Dwa razy więcej kur utrzymuje się w chowie ściółkowym niż jeszcze 10 lat temu. Z kolei z danych Głównego Urzędu Statystycznego (2023) dowiadujemy się, że jaja z chowu alternatywnego stanowią już prawie 1/3 produkcji wszystkich jaj konsumpcyjnych pakowanych (32,7 proc.).

Zmiany w strukturze chowu kur w Polsce w latach 2024-2024
Zmiany w strukturze chowu kur w Polsce w latach 2024-2024 Materiały prasowe Otwarte Klatki

Te sklepy i producenci w Polsce wycofali jaja z chowu klatkowego

Otwarte Klatki podają, że do końca 2023 roku 161 firm zobowiązało się, że do końca 2025 roku zrezygnują z jaj oznaczonych cyfrą „3”, a 63 firmy już całkowicie wycofały je ze swoich łańcuchów dostaw. Firmy opublikowały deklarację dotyczącą wycofania jaj klatkowych ze swojej oferty lub produkcji. Mowa o największych firmach z sektora spożywczego, handlowego i HoReCa.

„Zakończenie sprzedaży jaj klatkowych przez głównych graczy na polskim rynku jest pozytywnym krokiem w kierunku transformacji sektora jajecznego” - czytamy w raporcie. „Decyzje tych firm mają znaczący wpływ na cały rynek i przyspieszają zmiany. Aby zaspokoić rosnący popyt, coraz więcej producentów jaj inwestuje w chów alternatywny”.

W sklepach sieci

  • Biedronka,
  • Kaufland,
  • Netto,
  • Makro,
  • Żabka czy
  • Frisco.pl

już teraz nie kupimy świeżych jaj z chowu klatkowego. W raporcie wskazano, że Biedronka jako pierwsza wycofała jaja klatkowe ze składu produktów marek własnych. Największe sieci restauracji takie jak KFC, Burger King, McDonald’s oraz MAX Premium Burgers nie używają już w swoich daniach jaj klatkowych.

Czołowi producenci majonezu na polskim rynku wydali deklarację wycofania jaj tzw. „trójek”. Majonezy Pudliszki i Heinz (Kraft Heinz), Hellmann’s (Unilever), Winiary (Nestlé) oraz Wielkopolski (Princes Foods BV) zawierają wyłącznie surowce jajeczne z chowu alternatywnego.

Dobrostan zwierząt jest coraz ważniejszym czynnikiem podczas zakupów.
Dobrostan zwierząt jest coraz ważniejszym czynnikiem podczas zakupów. pixabay.com/changephoto

Zmiany w wykorzystaniu jaj u producentów żywności

Najwięksi producenci majonezu nie używają już jaj klatkowych od kilku lat, a WSP Społem (producent Majonezu Kieleckiego) planuje zakończyć proces wycofania w 2024 roku. Majonezy Pudliszki, ELMA, Heinz, Winiary czy Hellmann’s zawierają wyłącznie jaja z chowu alternatywnego.

W 2023 roku trzech kolejnych producentów zakończyło proces wycofania „trójek” z produkcji:

  • Sieć Piekarnie Cukiernie Putka
  • Spółdzielnia Pracy „Cukry Nyskie”
  • Producent pralin i czekoladek Mieszko )wycofał z receptury żółtka w proszku, eliminując jaja ze składu produktów).

Ponadto firma Wawel w 2023 roku przeprowadziła pilotaż, w ramach którego dokonywała zakupu wyłącznie żółtek w proszku z chowu ściółkowego. Sukcesywne postępy co roku raportuje Piekarnia Oskroba, której udział jaj alternatywnych w zamówieniach osiągnął 80%.

Producenci żywności, którzy całkowicie wycofali jaja klatkowe z użycia
Producenci żywności, którzy całkowicie wycofali jaja klatkowe z użycia Materiały prasowe Otwarte Klatki

Do końca 2023 roku łącznie 29 sieci handlu detalicznego i hurtowego – w tym 10 największych sieci handlu detalicznego
zobowiązało się do wycofania jaj klatkowych do 2025 roku. Deklaracje dotyczą jaj świeżych marek własnych i innych, oraz jaj przetworzonych używanych w produktach marki własnej.

Sieci sklepów Frisco.pl, Kaufland, Biedronka, Makro, Żabka oraz Netto wycofały już ze sprzedaży świeże jaja z chowu klatkowego jeszcze przed 2023 rokiem.

Postęp w wycofywaniu jaj z chowu klatkowego przez sieci handlowe.
Postęp w wycofywaniu jaj z chowu klatkowego przez sieci handlowe. Materiały prasowe Otwarte Klatki
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.