Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tatry i Podtatrze w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej

(AG)
W sieci znajdziemy m.in. zdjęcia
W sieci znajdziemy m.in. zdjęcia mbc.malopolska.pl
Historia. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza miłośników Tatr do Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej (mbc.malopolska.pl), gdzie dzięki współpracy pomiędzy Fundacją im. Zofii i Witolda Paryskich a WBP w Krakowie zdigitalizowane zostały cenne zbiory państwa Paryskich.

Wieloletnia praca Państwa Paryskich zaowocowała stworzeniem unikatowego w skali światowej zbioru poświęconego Tatrom. Znajdują się w nim książki, dokumenty, prace badawcze, pocztówki, a także dokumenty osobiste. Zbiory te, zgodnie z wolą Zofii i Witolda Paryskich trafiły do Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie są przechowywane w Ośrodku Dokumentacji Tatrzańskiej.

Opieka nad materiałami naukowymi dotyczącymi Tatr i Podtatrza, zgodnie z wolą ofiarodawców, powierzona została Fundacji im. Zofii i Witolda Paryskich. Zadaniem fundacji jest m.in. kontynuacja dzieła patronów poprzez szeroko pojętą promocję badań naukowych i inwentaryzacyjnych nad przyrodniczym i kulturowym dziedzictwem Tatr i Podtatrza.

Ze względu na duże zainteresowanie zbiorami fundacja zdecydowała się na współpracę z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie.

Wspólnie postanowiono digitalizować zbiory i udostępnić je w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej. Dostęp do wszystkich dokumentów w internecie jest bezpłatny.

Pierwszy projekt, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zrealizowany został w 2013 r. Zdigitalizowano wówczas 50 tys. stron materiałów, z czego większość stanowiły wydawane przed 1945 r. górskie przewodniki Tatr, Pienin, Spisza i Orawy, a także Alp. Kolejny projekt w 2014 r. zakładał digitalizację 25 tys. stron.

Wśród tysięcy zeskanowanych stron, odnaleźć można publikacje przeznaczone dla miłośników Tatr, a także sezonowych turystów, tj. panoramy górskie; szkice, rysunki, pocztówki oraz wiersze o tematyce taterniczej; ilustracje i mapy popularnych szlaków górskich oraz gazety zakopiańskie.

Wszystkie zdigitalizowane do tej pory materiały opublikowane są w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej (mbc.malopolska.pl). Informację o zawartości archiwów Zofii i Witolda Paryskich można znaleźć w bazie danych pod adresem: http://krokus.tpn.pl/teczkipar/teczki.php.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski