MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Taki medal to zaszczyt. Oto jak można pomagać [ZDJĘCIA]

Grażyna Starzak
Koszykarz Marcin Gortat, s. Małgorzata Chmielewska, muzyk Marek Piekarczyk, aktor Krzysztof Orzechowski oraz rodzina państwa Tomalów dostali wczoraj Medale św. Brata Alberta. To coroczne wyróżnienie dla ludzi zaangażowanych w pomoc osobom niepełnosprawnym.

Marcin Gortat został wyróżniony za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych oraz za zaangażowanie i pomoc podopiecznym z Fundacji im. Brata Alberta. Filip Gortat, brat laureata, odbierając medal, powiedział, że to dla niego ogromny zaszczyt.

Dodał, że Marcin otrzymał już wiele nagród za pomoc potrzebującym, jednak tę uważa za jedną z najważniejszych.

Siostrę Małgorzatę Chmielewską uhonorowano za pracę na rzecz osób niepełnosprawnych oraz za wieloletnią pomoc osobom bezdomnym, chorym i opuszczonym.

Dziękując za wyróżnienie, s. Chmielewska, przełożona wspólnoty „Chleb Życia”, poinformowała, że „wspólnota ma zamiar uruchomić fundusz stypendialny, który będzie wspierał osoby niepełnosprawne w realizacji ich pasji”.

Tadeusz i Jolanta Tomalowie zostali wyróżnieni za przekazanie Fundacji im. św. Brata Alberta domu w Nieszawie, w którym został utworzony środowiskowy dom samopomocy dla osób niepełnosprawnych. Dom wybudowali 10 lat temu dla siebie i swojego syna Szymona, który jednak zginął tragicznie w wypadku samochodowym, mając 20 lat. Jego rodzice razem z córkami postanowili przekazać willę na cele charytatywne. Dom nazwano „Szymonówką” na cześć syna państwa Tomalów.

Muzyk Marek Piekarczyk dostał Medal św. Brata Alberta „za działalność artystyczną na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych”.

Kolejny laureat, Krzysztof Orzechowski - były dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego - przez wiele lat angażował się w organizację Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana”.

Medale wręczono wczoraj w Teatrze im. Słowackiego w trakcie uroczystej gali kończącej 17. już „Albertianę”. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 65 zespołów teatralnych i 38 solistów z 85 ośrodków w całej Polsce. Jak co roku jurorzy wyłaniali laureatów w pięciu regionach kraju.

Wśród zwycięzców są krakowianie: zespół „Itaka i Owaka” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 4 oraz Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży oraz „Świetliki” ze Stowarzyszenia Pomocy Socjalnej „Gaudium et Spes”.

Warto wspomnieć, że autorem słów Hymnu Festiwalu „Albertiana”, którym rozpoczyna się gala, jest Czesław Miłosz, muzyki - Abel Korzeniowski.

Wczorajsza uroczystość była też okazją do uczczenia 30. rocznicy powstania Fundacji św. Brata Alberta oraz setnej rocznicy śmierci jej patrona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski