MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnice w baku

DER
Zbyt dużo siarki w oleju napędowym, za niska liczba oktanowa w benzynach, niewłaściwy skład frakcyjny, gęstość, prężność par i kilka innych parametrów, które wiele mówią fachowcom, a dla przeciętnego kierowcy oznaczają jedno - paliwa, które wlewamy do baków naszych samochodów, wciąż w sporej części są nie najlepszej jakości.

Jakość paliw w Polsce wciąż znacznie odbiega od europejskiej średniej

   W Małopolsce 7,7 proc. przebadanych w ubiegłym roku próbek paliwa nie spełniało wymagań jakościowych. Lepiej było w woj. podkarpackim (6,13 proc. próbek złej jakości). Średnia dla całej Polski wyniosła 10,7 proc., a warto dodać, że najwięcej odstępstw od wymagań jakościowych wykryto na Śląsku - 21,75 proc.
   Wyniki ubiegłorocznej kontroli nie pozostawiają wątpliwości - chociaż z miesiąca na miesiąc jest coraz lepiej (w 2003 roku aż 29 proc. badanych próbek nie spełniało norm), jakość paliw w Polsce wciąż znacznie odbiega od europejskiej średniej (3-5 proc. udziału złego paliwa).
   Na realizację prowadzonej od maja ubiegłorocznej kontroli Rada Ministrów przeznaczyła z rezerwy celowej 4,2 mln zł. Inspekcja Handlowa w całym kraju przebadała od maja do grudnia 2004 r. prawie 1,9 tys. stacji paliw oraz 60 hurtowni, pobierając do analizy ponad 4 tys. próbek.
   W wyniku przeprowadzonych badań inspektorzy skierowali w całym kraju 217 zawiadomień do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Tylko w 8 przypadkach prokuratury przesłały do sądów akty oskarżenia. Zapadł tylko jeden skazujący wyrok - sąd ukarał dwóch wspólników firmy karami grzywny po 500 złotych (łącznie 1 tys. złotych). W czterech przypadkach w ogóle odmówiono wszczęcia dochodzenia, a pozostałe wnioski nie zostały dotychczas rozpatrzone przez prokuratury.
   Dotkliwsze kary mogą dosięgnąć nieuczciwych przedsiębiorców ze strony Urzędu Regulacji Energetyki. Do prezesa URE przekazano informacje dotyczące 112 stacji paliw i baz paliwowych, w których stwierdzono naruszenie warunków koncesji oraz przepisów prawa energetycznego. Rozpatrywanie spraw z roku ubiegłego wciąż trwa, ale warto przypomnieć, że postępowania URE za rok 2003 zaowocowały kilkunastoma karami, z których najniższa wynosiła 5 tys., a najwyższa 100 tys. złotych.
   Wciąż istnieje uaktualniania lista stacji, na których przeprowadzono badania. Obecnie znajduje się na niej 15 stacji z Małopolski, na których inspektorzy wykryli złej jakości paliwo.
(DER)
Inspekcja Handlowa podjęła decyzję o przeprowadzeniu w kilku województwach sondażowego rozpoznania jakości gazu w wylosowanych stacjach paliw, przy pomocy akredytowanego laboratorium. Sondaż sprowadził się do pobrania 36 próbek gazu z wytypowanych losowo stacji paliw w kilku województwach. Przeprowadzone badania laboratoryjne wykazały, że w przypadku 15 próbek (tj. 41,66 proc. próbek pobranych i skontrolowanych) jakość nie odpowiadała wymaganiom określonym w normach. Dane statystyczne wskazują, że z roku na rok wzrasta w Polsce zużycie gazu propan-butan, w tym ilość gazu zużywanego w pojazdach samochodowych. Polska stała się drugim po Włoszech konsumentem tego rodzaju paliwa do silników samochodowych.
(DER)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski