Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szukamy starszych osób chorych na sarkopenię [WIDEO]

Anna Agaciak
Anna Agaciak
Autor: Anna Agaciak
Rozmowa Kroniki z prof. Anną Skalską, koordynatorką programu zdrowotnego „Sprintt” realizowanego przez Collegium Medicum UJ w Krakowie.

- Na krakowskich targowiskach para tancerzy-seniorów tańczyła ostatnio nostalgiczne tanga. W ten sposób Collegium Medicum chciało zainteresować seniorów swym unikatowym programem „Sprintt” i sarkopenią. Na czym polega ten problem?

- To zespół geriatryczny dotykający starsze osoby, polegający na utracie masy mięśniowej, co w konsekwencji przyczynia się do spadku sprawności fizycznej. Nasz program ma pomóc takim osobom. Szukamy ich w Krakowie.

- Utrata sprawności z biegiem lat jest postrzegana przez seniorów jako coś naturalnego. Czy sami mogą się zorientować, że dotknęła ich sarkopenia?

- Sarkopenia rozwija się powoli, latami. Pierwszym sygnałem może być trudność z wchodzeniem po schodach, przy podnoszeniu się z krzesła. Ja porównuje sarkopenię do osteoporozy. Tam fizjologicznie ubywa kości. Przy sarkopenii ubywa mięśni, a tkanki tłuszczowej przybywa. Efektem jest coraz gorsze poruszanie się, upadki, niemożliwość chodzenia. Ale nasz program udowadnia, że można coś zrobić. Poprawić sprawność fizyczną i jakość życia.

- Ten program prowadzi w Polsce tylko Kraków?

- W Polsce tylko my. W Europie - 16 ośrodków badawczych w dziewięciu krajach. Organizatorem projektu są Włosi. We Francji prowadzą go dwa ośrodki, podobnie jak w Hiszpanii i Anglii oraz w Czechach.

- Kto może wziąć udział w tym projekcie?

- Osoby w wieku 70 lat i starsze. Poruszające się samodzielnie i nie objęte teraz żadnym programem rehabilitacyjnym. Po zgłoszeniu się zostaną zdiagnozowane. Nasze akcje promocyjne na targowiskach czy w komunikacji miejskiej sprawiły, że zgłosiło się do nas prawie 700 osób. Po przeprowadzonych testach okazało się jednak, że sarkopenię ma tylko 49 z nich. Szukamy więc nadal. Rekrutacja skończy się w marcu. W programie mamy 108 miejsc.

- Na co mogą liczyć zakwalifikowani do programu?

- Ci, których wyniki badań zakwalifikują do projektu, przez dwa lata, dwa razy w tygodniu, mają zapewnioną bezpłatną rehabilitację lub raz w miesiącu mogą brać udział w zajęciach edukacyjnych, poświęconych zdrowemu trybowi życia. Ponieważ zajęcia odbywają się w Krakowie, to właśnie do mieszkańców tego miasta kierujemy ten program.

Rozmawiała: Anna Agaciak

Jak się zgłosić do programu?

Rejestracja pod nr telefonu 12 424 88 05 w godz. 9-15.30 lub pond nr 881 286 729 w godz. 9 - 16. Adres: Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie katedra Chorób Wewnętrznych i Gerontologii, ul. Śniadeckich 10. Udział w programie jest bezpłatny.

(AG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski