MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły bez kompleksów

Ewa Tyrpa
Ankieta. Brakuje bazy turystycznej i placówek dla małych dzieci. Poziom nauczania jest wysoki, ale szkoły słabo współpracują z sektorem gospodarki, która działa nieźle.

Takie m.in. opinie w ankietach umieściło prawie 1400 mieszkańców pięciu gmin, realizujących projekt „Razem Blisko Krakowa – zintegrowany rozwój podkrakowskiego obszaru funkcjonalnego”.

Uczestniczą w nim: Czernichów, Liszki, Mogilany, Skawina, powiat krakowski, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Galicyjska Izba Gospodarcza, Podkrakowska Izbą Gospodarcza, Lokalna Grupa Działania „Blisko Krakowa”.

Powołano 60-osobowy Konwent Strategiczny, który ma za zadanie opracowanie strategii rozwoju tego regionu, bardzo przydatnej przy staraniu się o dotacje w nowych programach unijnych.

Przed jej przygotowaniem chciano się dowiedzieć od mieszkańców, co najbardziej im doskwiera, co należy zmienić, poprawić. Zdaniem respondentów, ten region nie jest atrakcyjny turystycznie, mimo że leży na terenie z walorami przyrodniczymi i nad rzekami, które można byłoby wykorzystać na cele rekreacyjne.

– Brakuje tu głównie bazy hotelowej i ścieżek rowerowych. Natomiast jest on aktywny gospodarczo, na takim samym poziomie, jak średnio w Małopolsce. Wyróżniają się w nim gminy Mogilany i Skawina. Natomiast pod względem demograficznym średnia jest wyższa niż w województwie, w czym dominują Mogilany – relacjonował Krzysztof Malczyk z Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji, podsumowującego ankiety.

Nieco lepiej niż w Małopolsce oceniana jest służba zdrowia i administracja publiczna, lecz brakuje w niej dostępu do usług elektronicznych. Także na niezłym poziomie jest bezpieczeństwo publiczne. Ankietowani dość dobrze oceniają policję, ale najwyżej cenią działalność ochotniczych straży pożarnych.

Atutami tego rejonu są m.in. bliskość Krakowa i Śląska, stanowiących rynek pracy, także autostrady i międzynarodowego lotniska w Balicach. Jednak nie brakuje słabych stron, jak za mała sieć dróg publicznych, żłobków i przedszkoli, a także wybieranie szkół ponadgimnazjalnych w Krakowie.

– Rodzice już się przekonują, że w powiecie nasze szkoły są na bardzo wysokim poziomie, zmodernizowane i dobrze wyposażone – mówi Lidia Pycińska, dyrektorka Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Krakowie. Jako przykład podaje podjęcie nauki w br. przez 80 procent absolwentów gimnazjów w szkołach w Skawinie.

Jacek Kwiatkowski z MISTiA stwierdził, że oceny respondentów są zbieżne z analizami ekspertów. Jednak zdaniem niektórych ankietowanych, taka analiza nie jest miarodajna, bo nic nie wiadomo o respondentach. Uważają także, że gmin nie można z sobą porównywać.

– Wydaje mi się, że powstał sztuczny twór. Takie ankiety powinny obejmować każdą gminę osobno – uważa Rafał Stadnik, prezes Stowarzyszenia „Zielone Światło dla Wrząsowic“ (gm. Świątniki Górne). Jego zdaniem za słabo widać rezultaty działania władz na rzecz większej aktywności społecznej.

Zdaniem specjalistów stanowi ona spore wyzwanie w każdej z gmin. Jednak są dziedziny, w których ludzi nie trzeba do niej namawiać. – My cały czas pracujemy społecznie z dużym zaangażowaniem. Zajmując się piłkarzami, sami musimy organizować wszystko od koszulek, po transport na zawody. Czasem jest bardzo ciężko, ale jakoś sobie radzimy – mówi Tomasz Luzar z LKS Zielonka w tej samej miejscowości.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski