Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła, która ukształtowała ich na całe życie

Aleksander Gąciarz
Uczestnicy i organizatorzy szkolnego spotkania po latach
Uczestnicy i organizatorzy szkolnego spotkania po latach FOT. ALEKSANDER GĄCIARZ
Książnice Wielkie. Uczniowie, którzy ukończyli miejscową szkołę podstawową w roku 1964/65, spotkali się po pół wieku.

Dziewczyny nie mają już warkoczy, a bujne niegdyś fryzury chłopców często przerzedziły się i posiwiały. Szkolne mundurki zastąpiły suknie i garnitury. Niektórzy w dojrzałych postaciach z trudem rozpoznali dawnych nastolatków. Tylko szkolne mury pozostały te same.

– Z dawnym kolegą szkolnym umówiłem się w Krakowie, pod kościołem Mariackim. Przychodzę, czekam, w końcu dzwonię pytam się „no, gdzie ty jesteś”. Okazało się, że staliśmy naprzeciw siebie – opowiada o spotkaniu po pół wieku Jan Bożek, jeden z absolwentów VIIa z roku 1965 i pomysłodawca klasowego zjazdu.

W organizacji spotkania pomagała mu m. in. Janina Brzozowska (z domu Kupiszewska). – Widywaliśmy się z niektórymi kolegami we Wszystkich Świętych na grobach naszych rodziców. Ciągle pojawiały się sugestie, że może byśmy się spotkali. Kilka lat to trwało, aż w końcu doszło do konkretów. Przychodzi taki moment w życiu, że chce się wracać do lat, które minęły. Człowiek czuje się wtedy młodszy, odżywają wspomnienia – mówi Janina Brzozowska, mieszkająca dzisiaj w Przemyślu emerytowana nauczycielka.

To na nią, jako na jedną z klasowych prymusek, spadł obowiązek przygotowania jubileuszowego przemówienia. Z zadania wywiązała się bez zarzutu. Podziękowań doczekali się wszyscy, których uczniowie zapamiętali. Przede wszystkim kolejni wychowawcy klasy: Wiesława Kukułka, Władysława Magiera i Bronisław Hajdaniak.

Z tej trójki żyje jeszcze tylko pani Magiera i oczywiście była gościem swoich dawnych wychowanków. Zachowała ich zresztą w dobrej pamięci.

– Akurat Wiesia Kukułkowa poszła na urlop macierzyński i ja przejęłam po niej klasę. To byli dobrzy uczniowie, zdolni, Bardzo się ucieszyłam, gdy dostałam od nich zaproszenie na spotkanie – przyznaje dawna nauczycielka biologii.

Władysława Magiera była wychowawczynią klasy krótko. Po niej nastał Bronisław Hajdaniak. – I my, jako młodzież, wcale nie byliśmy tym zachwyceni, bo to był człowiek wyjątkowo wymagający, perfekcyjny nauczyciel, nie znosił lenistwa i krętactwa. Ale efekty były znakomite. W całej klasie na przykład nie było osoby, która nie potrafiłaby grać na jakim instrumencie – przyznaje Jan Bożek.

O poziom nauczania dbał szczególnie ówczesny kierownik, a obecnie patron szkoły, Piotr Barylak. – Nauczyciele byli dobierani bardzo starannie. A potwierdzeniem tego są losy absolwentów. Stąd wyszli lekarze, księża – wylicza Jan Bożek.

Maria Bożek (dzisiaj Neu­mann) po opuszczeniu książ­nickiej szkoły była prymuską w kazimierskim Liceum Ogólnokształcącym, a potem wyjechała na studia do ówczesnego Leningradu, gdzie ukończyła uniwersytet. Z zawodu jest wykładowcą języka rosyjskiego, ale pracuje w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

– Jeżeli na początku trafimy na dobrych nauczycieli, rzutuje to potem na całe nasze życie. Ja nie byłaby tym, kim jestem, gdyby nie szkoła, z której wyrosłam. Nie bałam się wyjechać tak daleko na studia z małej wioski, bo tę odwagę dała mi szkoła – przekonuje Maria Neumann.

Jeszcze dalej los rzucił Janinę Bożek, czyli siostrę Judytę. Od lat, jako członkini Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodzinie, pracuje w Zambii. Na koleżeński zjazd nie mogła, niestety, przyjechać.

Na klasowe spotkanie zostali też zaproszeni koledzy z równoległej klasy VIIb. Gdy wyczerpano zaplanowane punkty programu, można było wspominać. Choćby takie historie jak ta, gdy jednej z koleżanek zaklinowała się głowa między ścianą a nieco krzywym kaflowym piecem. Dopiero Wiesława Kukułak uratowała ją z opresji. Te piece w niektórych klasach nadal stoją...

Lista uczniów klasy VIIa AD 1964/65:
Stanisław Bober, Barbara Biernat (Batuk), Zofia Biernat (Żyła), Maria Bożek (Neu­mann), Janina Bożek (s. Judy­ta), Jan Bożek, Jadwiga Bucka (Cabaj), Mirosława Buczek (Magusiak), Irena Czepichał (Stasielak), Sylwester Gliński, Jan Jarosiński, Jan Jędrzej­czyk, Jan Izbiński, Janina Kie­rońska (Świtała), Janina Kupi­szewska (Brzozowska), Jan Kuras, Janina Mrozowska (Chaber), Zofia Mularz (Ma­cuga), Henryk Nowak, Stefan Oleksy, Zdzisław Paś, Jan Pluta, Henryk Stasielak, Elżbieta Stojak (Szewczyk), Zenona Woja­kowska (Ciepichał), Fabian Dziekan, Józef Pyciak, Józef Grzybowski.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski