Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczególny amulet sprzed 2 tysięcy lat

MM
Plakat reklamujący wystawę FOT. MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
Plakat reklamujący wystawę FOT. MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
ARCHEOLOGIA. Jest odlany z brązu, ma niecałe 3,5 cm (dlatego ogląda się go przez szkło powiększające) i przed wiekami nosił go ktoś, kto wierzył, że chroni przed urokami.

Plakat reklamujący wystawę FOT. MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

Amulet w kształcie męskich genitaliów, do tego uskrzydlonych, można oglądać do końca lutego w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

Ten szczególny wisior (z kółeczkiem do zawieszania) prezentowany jest w cyklu "Zabytek Miesiąca". Liczy od ok. 1700 do ok. 2000 lat. Pochodzi z Imperium Rzymskiego. Znaleziony został ok. 150 lat temu w Zalesiu koło Borszczowa (Ukraina), następnie podarowany krakowskiemu muzeum.

- Na teren współczesnej zachodniej Ukrainy trafił w pierwszych wiekach naszej ery - może jako zdobycz z czasu wojen gockich (ok. połowy III w.), które Barbarzyńcy z północnego wschodu toczyli z Imperium Rzymskim - przekazuje Radosław Liwoch, autor wystawy.

Podobne amulety były noszone przez mieszkańców Imperium Rzymskiego w pierwszych wiekach naszej ery - zarówno mężczyzn, kobiety i dzieci. Starożytni Rzymianie byli przesądni. Uważali, że amulety ityfalliczne (nawiązujące do męskiego organu płciowego) przyciągają wzrok rzucającego urok, a odwracają go od właściciela.

Prezentowany wisior być może można wiązać z kultem Priapa, syna Afrodyty i Dionizosa, brzydkiego bóstwa z ogromnym członkiem. Priap był czczony jako sprawca płodności natury, opiekun sadów i ogrodów, żeglarzy, rybaków, pszczół oraz wyuzdanej miłości.

- Bożek przetrwał - choć pozbawiony boskości i głównego atrybutu - w postaci stracha na wróble, który odstrasza ptaki równie mało skutecznie jak jego antyczny pierwowzór złodziei - komentuje Radosław Liwoch. A co ze skrzydełkami? Te mogą wskazywać na związek z kultem innego bóstwa fallicznego - Hermesa, który miał skrzydełka u stóp. (MM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski