Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XIII Niebieski Marsz przeszedł ulicami Skarżyska-Kamiennej. Byłeś? Znajdź się na zdjęciach

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
W czwartek 4 kwietnia kilkaset osób wzięło udział w Błękitnym Marszu, który przeszedł ulicami Skarżyska - Kamiennej.
W czwartek 4 kwietnia kilkaset osób wzięło udział w Błękitnym Marszu, który przeszedł ulicami Skarżyska - Kamiennej. Mateusz Bolechowski
W czwartek 4 kwietnia ulicami Skarżyska-Kamiennej już z po raz XIII przeszedł Niebieski Marsz. Wzięło w nim udział ponad 500 osób. Wydarzenie było wyrazem solidarności dla osób cierpiących na autyzm.

2 kwietnia na całym świecie obchodzono Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Ma na celu zwiększanie świadomości społeczeństw na temat autyzmu i okazanie solidarności z ludźmi cierpiącymi na to zaburzenie i ich rodzinami. W czwartek 4 kwietnia z tej okazji w Skarżysku - Kamiennej już po raz XIII odbył się Niebieski Marsz, zorganizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy numer 2 i stowarzyszenie Praxis, które zajmują się pomocą osobom autystycznym i wspieraniem ich bliskich.

Spod placówki ulicami 1 Maja, Niepodległości, Piłsudskiego i Tysiąclecia ponad 500 osób przeszło do Miejskiego Centrum Kultury. Uczestnicy w dużej części ubrani byli na niebiesko, nieśli balony w tym kolorze i transparenty. Wśród maszerujących byli przedstawiciele szkół i licznych instytucji oraz starosta Artur Berus, pod patronatem którego odbyło się wydarzenie. "Blue Day" w Skarżysku dofinansowany był przez Województwo Świętokrzyskie i Powiat Skarżyski, a także miejscowy oddział Banku Spółdzielczego w Suchedniowie.

Były występy dzieci i młodzieży

W Miejskim Centrum Kultury z układem tanecznym do piosenki „Góry do góry” wystąpiły przedszkolaki i pierwszoklasiści ze Specjalnego Ośrodka- Szkolno - Wychowawczego numer 2 w Skarżysku- Kamiennej. Na scenie zaprezentowała się również młodzież ze Skarżyska;
Maja Serek, Dominik Brzeziński, Miłosz Wrona, Kordian Derlatka i jego tata Marcin. Wykonali dwa utwory zespołu Luxtorpeda - "Autystyczny" oraz „Po niebieskim niebie” Małgorzaty Ostrowskiej. W trakcie imprezy rozstrzygnięto konkurs „Autyzm - świat, który warto poznać bliżej- czyli jak pracować z osobą autystyczną. Jego celem było upowszechnianie idei wolontariatu poprzez możliwość przeprowadzenia zajęć z dziećmi ze spektrum autyzmu. - Osoby, które otrzymały pierwsze miejsce za przygotowany scenariusz zajęć nie tylko otrzymały nagrodę, ale będą także mieli okazję zrealizować swoje zajęcia w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym numer 2 z grupą uczniów - informuje Katarzyna Sieczka z SOSW numer 2. Zwycięzcami zostali: Szkoła Podstawowa numer 3 z oddziałami integracyjnymi przy ul. Sportowej w Skarżysku- Kamiennej. Nagrody za przygotowane scenariusze otrzymali również uczniowie Szkoły Podstawowej w Lipowym Polu Skarbowym (Maja Rutkowska, Lena Kapusta, Hubert Szymczyk, Wojciech Ziarkowski), Szkoła Podstawowa numer 7 i Marta Koperek z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ulicy Równoległej w Skarżysku- Kamiennej. Podczas wydarzenia młodzież mogła zadeklarować swoją chęć włączenia się do wolontariatu działającego przy Specjalnym Ośrodku- Szkolno - Wychowawczym nr 2.

Autyzm - choroba cywilizacyjna

Autyzm jest zaburzeniem występujące bardzo często. W Europie jedno na sto dzieci rodzi się ze spektrum autyzmu. Często uznawane jest ono za jedną z „chorób cywilizacyjnych”, choć tak naprawdę nie jest chorobą, tylko zaburzeniem rozwoju, którego przyczyny do dziś nie zostały określone. Ludzie z autyzmem nieco inaczej postrzegają świat i w odmienny sposób odbierają bodźce zewnętrzne. Często autystycy nie rozumieją przenośni czy żartów, wszystko odbierają na poważnie. Mają trudności z okazywaniem uczuć, dość często nie lubią dotyku innych ludzi. Problemem dla nich są zmiany, często ludzie z autyzmem ich nie lubią. Objawia się to w codziennych rytuałach – drobiazgowym planie dnia, poruszaniu się znanymi trasami czy ustawianiu przedmiotów w mieszkaniu zawsze w tym samym porządku.U kilku procent autystyków występują wyjątkowe umiejętności, na przykład matematyczne czy pamięciowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skarzyskokamienna.naszemiasto.pl Nasze Miasto