Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto architektury w Krakowie

Małgorzata Mrowiec
Międzynarodowe biennale to okazja m.in. do tego, by Kraków pochwalił się swoją najnowszą architekturą
Międzynarodowe biennale to okazja m.in. do tego, by Kraków pochwalił się swoją najnowszą architekturą fot. Wojciech Matusik
Wydarzenie. Biennale, które odbędzie się w tym tygodniu, ma być inspiracją do tworzenia pięknych i funkcjonalnych przestrzeni miejskich.

Seminaria, prelekcje, wystawy. W czwartek i piątek, 15 i 16 października, w Centrum Kongresowym ICE Krakowie będzie trwało Międzynarodowe Biennale Architektury. Główny temat - „Ludzki wymiar miejskich przestrzeni”. Organizatorzy wydarzenia to krakowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Urząd Miasta Krakowa.

Biennale jest forum wymiany pomysłów i doświadczeń architektów właściwie z całego świata. - Kraków ma się przy tej okazji czym pochwalić: naszą nową architekturą, ale też samymi mieszkańcami, ruchami społecznymi. Chyba nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce, gdzie tak mocna jest debata publiczna na temat przestrzeni - mówi wiceprezydent Krakowa Elżbieta Koterba, która zbliżające się biennale nazywa „świętem architektury”.

Temat imprezy - a tym samym trzech konkursów, które będą podczas biennale rozstrzygane - nie jest przypadkowy. Jak przyznają władze miasta, cierpimy na brak przestrzeni publicznych i zmiana tej sytuacji to poważne zadanie, które stoi przed Krakowem. Wprawdzie mamy Rynek Główny i Kazimierz, tam miasto żyje. Ale w odleglejszych dzielnicach jest o wiele gorzej.

- Musimy tak projektować przestrzenie miejskie, ażeby zachęcać ludzi do korzystania z nich, czyli do wyjścia z domu i spędzania czasu na zewnątrz - podkreśla Elżbieta Koterba. - To wychodzenie z domu jest przecież potrzebne ze względów społecznych, dla nawiązywania kontaktów i własnego rozwoju każdego z nas. Również miasto najlepiej się rozwija, kiedy tętni życiem.

Międzynarodowe biennale będzie okazją do dyskusji, jak tworzyć przestrzenie miejskie przyjazne, piękne i odpowiadające na potrzeby mieszkańców. Kraków będzie przyglądać się, jak zrobili to inni - w Polsce i za granicą. Poszuka inspiracji.

W ramach biennale przeprowadzane są konkursy zgodne z myślą przewodnią imprezy: na projekty zrealizowane oraz koncepcyjne (wizje niezrealizowane), a także konkurs wypowiedzi w ramach seminarium. Na wystawie prac konkursowych (zaprezentowanych zostanie ich ok. 90) będzie można zobaczyć m.in. obiekty, które zmieniły obraz otoczenia, kawałek danego miasta. Do takich należy np. niezwykła filharmonia w Szczecinie. Prace będą opowiadać o działaniach, projektach, które oddają miasto mieszkańcom - choćby o tworzeniu ścieżek rowerowych, o oczyszczaniu placów miejskich z samochodów czy zamieniania ulic w deptaki.

- Skandynawowie tego typu działania rozpoczęli w latach 60. XX w. w Danii. Są absolutnymi liderami, mają we krwi działania prospołeczne, dla mieszkańców - to jest tam priorytetem. W Skandynawii niezwykle dba się o przestrzenie publiczne - i nie chodzi o ich pielęgnację, tylko o to, że są po prostu dla ludzi - mówi arch. Bohdan Lisowski, prezes Oddziału SARP w Krakowie.

Dlatego to fachowcy ze Skandynawii znaleźli się w gronie jurorów i gości specjalnych biennale. To Peter Butenschøn i Sissel Engblom z Norwegii. Przyjadą także znani architekci: Claudio Nardi (z Włoch), Fernando Menis (z Hiszpanii), Giovanni Multari (z Włoch).

Pierwsze biennale odbyło się w Krakowie 30 lat temu, w roku 1985. Po 10 edycjach formuła zmieniła się na triennale. To jednak przyczyniło się do utracenia dynamiki tej imprezy. Teraz Kraków znów organizuje biennale - odtąd ma się już odbywać co dwa lata, służąc promocji architektury i samego miasta.

Biennale dla każdego
- Na wystawy i wykłady biennale przyjść może każdy.
- Prelekcji będzie można słuchać w języku polskim lub angielskim (pozwolą na to dostępne na miejscu słuchawki).
- Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Chętnych do uczestnictwa organizatorzy proszą jednak o rejestrację na stronie internetowej: mba2015.evenea.pl.
(MM)

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski