Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowe Dni Młodzieży to dobry cel dla terrorystów

Piotr Subik, (G), (TYM), (IKR)
Adam Wojnar
Bezpieczeństwo. Eksperci nie mają wątpliwości, że Kraków może stać się celem dżihadystów z Państwa Islamskiego, gdy pod Wawelem pojawi się papież Franciszek.

Na spotkanie z papieżem Franciszkiem w lipcu 2016 r. przyjadą do Krakowa nawet 2 miliony pielgrzymów z całego świata. Niektórzy przebywać będą u nas ponad tydzień, uczestnicząc w kolejnych wydarzeniach związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży, w tym w najważniejszym - spotkaniu z papieżem Franciszkiem w wielickich Brzegach.

Na własnym podwórku boimy się bardziej - PRZECZYTAJ KOMENTARZ GRZEGORZA SKOWRONA

Eksperci ds. bezpieczeństwa podkreślają, że dla terrorystów z ISIS to doskonały czas na przeprowadzenie ataku. - Każda tego typu impreza stwarza takie zagrożenie. A w przypadku ŚDM dochodzi jeszcze element kultu religijnego, zupełnie odmiennego od tego, który praktykują członkowie Państwa Islamskiego. Dla terrorystów byłby to cel wysokowartościowy - zwraca uwagę gen. Tomasz Bąk, dyrektor Instytutu Studiów nad Terroryzmem.

Podobnie uważa gen. Roman Polko, były dowódca specjednostki GROM: - Przy tak dużej liczbie ludzi naprawdę trudno zweryfikować, kto jest kim, skąd przyjechał i po co? Zamachowcom stosunkowo łatwo będzie przeniknąć, zwłaszcza że mimo wbijania w głowę Polakom ostrożności, nie mamy nawyku jak np. społeczeństwo izraelskie, reagowania na to, co się dzieje wokół nas.

CZYTAJ TAKŻE:

Uwagę na prawdopodobieństwo ataku islamistów podczas ŚDM zwrócił już w sierpniu br. krakowski dziennikarz i publicysta Witold Gadowski. Swą wiedzę opierał na artykułach z pism wydawanych przez Państwo Islamskie i rozmów z dżihadystami, m.in. Adrianem Al N., Polakiem, który walczył w szeregach ISIS.

- Przyznawali wprost, że ich celem jest zabicie papieża. A trudno nie połączyć tego z największym wydarzeniem, w którym będzie on brał udział, czyli Światowymi Dniami Młodzieży - podkreśla Witold Gadowski. - Ale reakcja była żadna. Próbowano mnie odsądzić od czci i wiary, a o tym, że polskie służby nie mają żadnego pojęcia o problemie, przekonałem się podczas przesłuchania mnie przez ABW.

MSW nie odpowiedziało na nasze pytania, czy po zamachach w Paryżu weryfikowane będą plany dotyczące zabezpieczenia ŚDM w Krakowie. Poinformowało tylko, że w październiku br. powołano zespół, który ma na celu koordynację działań służb resortowych, w skład którego weszli przedstawiciele policji, Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. A policja uspokaja, że jest przygotowana na każdą ewentualność.

- Mamy procedury na wszystkie możliwe wydarzenia, począwszy od załamania pogody i wystąpienia klęsk żywiołowych, poprzez zakłócenia porządku, aż po zamach terrorystyczny. Dlatego wydarzenia w Paryżu nie są dla nas impulsem, żeby rzucać się do ich przygotowywania. Inna sprawa, że teraz prowadzone będą analizy, co we Francji zadziałało sprawnie, z czym sobie służby nie poradziły, co pozwoli nam zweryfikować nasze procedury - mówi Mariusz Ciarka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Jak dodał, w trakcie trwania ŚDM bezpieczeństwa w Krakowie i Małopolsce pilnować będzie „kilka tysięcy” policjantów, także z innych garnizonów w Polsce. Małopolscy policjanci i pracownicy cywilni nie mogą w tym czasie brać urlopów.

Spokój zachowują też przedstawiciele strony kościelnej. - Wszyscy zadajemy sobie dzisiaj pytanie, czy możemy czuć się bezpiecznie? I wszyscy mamy nadzieję, że odpowiedź będzie twierdząca. Europa ma wystarczające siły w połączeniu z siłami USA, byśmy mogli czuć się bezpiecznie zarówno w czasie ŚDM, jak i w czasie trwania innych, masowych imprez - stwierdził wczoraj metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Także zaangażowane w przygotowanie wizyty papieża samorządy nie podejmują żadnych decyzji o przygotowaniu dodatkowych zabezpieczeń. -W takich przypadkach za każdym razem za zabezpieczenie uroczystości odpowiadają służby państwowe. Miejskie służby dostosowują się do ich wytycznych. Tak będzie też i tym razem - informuje Jan Machowski z krakowskiego magistratu.

- Moim zdaniem w ogóle nie należy rozpatrywać ŚDM w kontekście paryskich wydarzeń. Nikt nie powinien oczekiwać, że z racji tych zdarzeń życie w Europie ulegnie zamrożeniu. ŚDM z pewnością się odbędą i będą dobrze przygotowane. Jestem przekonany, że służby wykonują swoją pracę właściwie, więc nie istnieje potrzeba nagłej zmiany planów i reorganizacji czegokolwiek - mówi burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski