Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci - i nie tylko...

(WAK)
Anna Kaczmarz
Trzy dni, od 15 do 17 października, będzie trwać 51. Studencki Festiwal Piosenki - Krakowski Festiwal Piosenki. Skromny rozmiar imprezy to efekt braku środków, w tym nieotrzymania dotacji z Ministerstwa Kultury.

W pierwszych dwóch dniach od godz. 11 zaplanowano przesłuchania konkursowe, w których wezmą udział finaliści wyłonieni podczas kilkudziesięciu ogólnopolskich festiwali i konkursów, po czym najlepsi, wyłonieni przez jury, zaprezentują się trzeciego dnia o godz. 18 w koncercie finałowym. W jego drugiej części - „TyJaMy - czyli Niewykorzystane Fragmenty Listów”, program Beaty Banasik, laureatki II nagrody na 46. Studenckim Festiwalu Piosenki, jak i m.in. III nagrody na XXXVII Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie i II nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Francuskiej „Grand Prix Edith Piaf 2011” w Krakowie. To koncert z wykorzystaniem wątków teatru współczesnego. Grającej na fortepianie wokalistce i autorce piosenek będzie towarzyszyć zespół kierowany przez jej brata Bartka Banasika, saksofonistę, absolwenta krakowskiej Akademii Muzycznej.

Wśród pretendentów do nagród - z Krakowa: Roksana Lewak, Filip Małek, Oliwia Nazimek, Przemysław Wróblewski. Wszystkie festiwalowe koncerty w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. (WAK)

Branford solo
Branford Marsalis, wybitny amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy, trzykrotny laureat Grammy Award, wystąpi 29 października o godz. 20 w krakowskim kościele św. Katarzyny, prezentując utwory ze swej płyty „In My Solitude: Live at Grace Cathedral”.

To pierwszy taki koncert muzyka, znanego głównie z nagrań w kwartecie, który na miejsce swego recitalu solo, 5 października 2012, wybrał słynną katedrę w San Francisco (w 1965 roku solo zagrał w niej Duke Ellington); zresztą tytułem płyty Marsalis nawiązuje do słynnej kompozycji legendarnego pianisty i band lidera - „Solitude ”.

Płyta Marsalisa łączy jazz, barokową i współczesną muzykę klasyczną z improwizacją, utrwaloną w czterech utworach. Poza tym Marsalis wybrał takie tematy, jak dwie swoje kompozycje („The Moment I Recall Your Face” oraz „Blues for One”), jest standard „Stardust”, jak i fragment barokowej sonaty Carla Philippa Emanuela Bacha. Jak przyznał muzyk, granie koncertu solowego jest po prostu trudne.

Branford Marsalis - najstarszy z braci Marsalisów, z których każdy, podobnie jak ojciec Ellis Marsalis, jest muzykiem jazzowym (w roku 2011 otrzymali NEA Jazz Masters Award, najbardziej zaszczytne wyróżnienie amerykańskie w dziedzinie jazzu) - karierę rozpoczął na początku lat 80. Grał z zespołami Arta Blakey’ego i Clarka Terry’ego, później w zespole swego brata, trębacza Wyntona, a następnie był jednym z muzyków akompaniujących Stingowi. Uczestniczył też w trasach koncertowych Milesa Davisa. W 1986 r. założył własną grupę. Nie stronił od eksperymentów łączących jazz z R&B, hip-hopem i rockiem. Jest także współautorem muzyki do filmów Spike’a Lee. (WAK)

Magazyn Magnes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski