Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strzelnica wróciła na miejsce

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Strzelnica, która niszczała przez kilkadziesiąt lat, znów zachwyca
Strzelnica, która niszczała przez kilkadziesiąt lat, znów zachwyca Fot. Adam Wojnar
Wola Justowska. Ratowaniem cennego zabytku zajęli się górale z Małego Cichego. Gwarancja jest na dekadę, ale firma zapewnia, że budowla wytrzyma 300 lat.

Przy ul. Królowej Jadwigi stoi już złożona na nowo drewniana strzelnica z XIX wieku. Potrzebuje jeszcze okien, drzwi, wszelkich instalacji i ocieplenia ścian. Ostatni etap remontu i adaptacji, które mają dać zabytkowi drugie życie, potrwa do końca roku. W przyszłości będzie można tu poćwiczyć i napić się kawy.

- Wygląda imponująco - chwalą mieszkańcy, przyglądający się postępowi prac.

Rewitalizacja strzelnicy, która była w opłakanym stanie, trwa od 2014 roku. Wykonawca prac to Tatrzańska Firma Junior - górale z Małego Cichego koło Zakopanego. Najpierw firma zdemontowała zabytek oraz przeprowadziła konserwację jego elementów. Te, które nie nadawały się do ponownego wykorzystania, zostały wiernie odtworzone.

W zeszłym roku wykonano podpiwniczenie części centralnej i wschodniego skrzydła strzelnicy, a także fundamenty w części zachodniej. Wykonawca zajął się też ponownym zmontowaniem drewnianej konstrukcji, przy czym część wysoka budynku została postawiona wraz ze stalowymi elementami wzmacniającymi - zgodnie z programem konserwatorskim.

- Część wysoka, rotunda, była najbardziej zniszczona. Jest teraz w ok. 80 proc. odtworzona z nowego materiału - mówi Wojciech Pawlikowski z Tatrzańskiej Firmy Junior. - Skrzydło wschodnie natomiast prawie w całości jest oryginalne, a część zachodnia strzelnicy to 60 proc. starego i 40 proc. nowego materiału.

Opiekujący się strzelnicą Zarządu Infrastruktury Sportowej ogłaszając przetarg, zażądał 10 lat gwarancji dla tego remontu. - A jeśli inwestor będzie dbał o tę budowlę, a przede wszystkim o pokrycie dachu - zawsze będzie ono szczelne, dach nie będzie przeciekać - to dolne części konstrukcji drewnianej wytrzymają nawet i trzysta lat - zapewnia Wojciech Pawlikowski.

Prawdopodobnie w marcu zostanie ogłoszony przetarg na ostatni etap remontu, po którym budynek będzie się już nadawał do użytkowania. - Z kolei gdy prace będą się miały ku końcowi, zajmiemy się wyłonieniem operatora dla zrewitalizowanej strzelnicy - zapowiada Jerzy Sasorski, rzecznik ZIS.

Obiekt ma mieć funkcję sportowo-rekreacyjną. Będzie w nim m.in. siłownia, kawiarnia, sala wystawowa. W dalszych planach jest też stworzenie podziemnej strzelnicy.

Przypomnijmy: piękna strzelnica, wzniesiona w latach 80. XIX w., to unikatowy zabytek sztuki militarnej. Jest jednym z elementów Twierdzy Kraków. Do początku lat 90. XX wieku strzelnica pozostawała w dyspozycji wojska. Potem kilkakrotnie zmieniała właścicieli, z których żaden, wbrew składanym obietnicom, nie podjął się jej odnowy. W 2012 r., po procesie sądowym, zabytek został przejęty przez skarb państwa. Dziś jest w dyspozycji gminy. Zanim rozpoczęło się jego ratowanie, niszczał przez kilkadziesiąt lat.

Dotąd na rewaloryzację obiektu wydano 5,2 mln zł, na dalsze prace potrzeba 6,3 mln. W budżecie miasta na ten cel zapisano ok. 3,7 mln zł. ZIS wystąpił też o dofinansowanie do Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa - dotacje na ten rok rozdzieli on 12 marca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski