Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stare Zabłocie utrwalone w mozaice

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Mozaikę tworzyli mieszkańcy
Mozaikę tworzyli mieszkańcy Mat.pras
Z 80 ceramicznych płytek mieszkańcy stworzyli mapę zabytkowego, przemysłowego Zabłocia, na której zaznaczono siatkę ulic i logotypy znajdujących się przy nich niegdyś fabryk. Od kilku dni całość zdobi ścianę Centrum Filmowego Kraków.

- Ja, tak jak 95 procent mieszkańców, zaangażowanych w tworzenie mozaiki, nigdy wcześniej nie eksperymentowałam z ceramiką - mówi Joanna Wendorff z Fundacji Czas Wolny, koordynującej projekt. - I tak samo jak oni jestem pozytywnie zaskoczona efektem. Stworzyliśmy piękną, kolorową kompozycję, która, mam nadzieję, przetrwa lata.

Na poniedziałkowym odsłonięciu dzieła pojawiło się kilkadziesiąt osób, wiele z nich brało udział w odbywających się w połowie lipca warsztatach, podczas których pod czujnym artystycznym okiem Ani Muradyan samodzielnie malowali płytki.

Fundacja może po raz pierwszy bawi się ceramiką, ale nie po raz pierwszy umila czas mieszkańcom Zabłocia. Od ponad roku jej członkowie organizują dla mieszkańców warsztaty plastyczne, animacje w prowizorycznym parku przy ul. Dekerta, a teraz, kilka dni po zawieszeniu mozaiki, już mówią o konkursie na projekt kolejnej dekoracji noszącej tytuł „Zabłockie panta rhei”.

- Mozaika, o maksymalnych rozmiarach dwa na dwa metry ma być wykonana z poddanych recyklingowi materiałów, które kiedyś wytwarzano na Zabłociu: szkła, ceramiki, ewentualnie kawałków kabli - mówi Joanna Wendorff.

Projekty (z opisem, w formacie pdf) można przesyłać do 17 września na adres: [email protected]. Na zwycięzcę czeka 1300 zł.

Mozaika to nie jedyna dekoracja, jaka w poniedziałek pojawiła się na Zabłociu. Na ścianie Centrum Filmowego Kraków odsłonięto też mural, zaprojektowany przez Mikołaja Czyżowskiego. Autor jest laureatem konkursu ogłoszonego przez krakowską Akademię Sztuk Pięknych i Centrum Filmowe Kraków.

WIDEO: Nowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: Nie ma na świecie muzeum, które nie zmieniłoby swego kształtu

Źródło: TVN24, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski