MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stanęli na wysokości zadania

Redakcja
Do przecięcia wstęgi przygotowuje się Wojciech Kozak, członek Zarządu Województwa Małopolskiego Fot. Magdalena Uchto
Do przecięcia wstęgi przygotowuje się Wojciech Kozak, członek Zarządu Województwa Małopolskiego Fot. Magdalena Uchto
SZARBIA. By mieć kanalizację, wyłożyli pieniądze i nie stawiali oporu, gdy koparki wjeżdżały w ich pola

Do przecięcia wstęgi przygotowuje się Wojciech Kozak, członek Zarządu Województwa Małopolskiego Fot. Magdalena Uchto

Szarbia to trzecia miejscowość w gminie Koniusza, w której wykonana została sieć kanalizacyjna. To oznacza, że ma ją już 10 procent gminy. I to nie koniec. Wójt Wiesław Rudek zapowiada, że prawdopodobnie jeszcze w tym roku ruszy budowa kolejnych kilometrów kanalizacji - tym razem w Wierzbnie.

Wiesław Bury, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie, nie ma wątpliwości, że kanalizacja należy do inwestycji, które sprzyjają rozwojowi danej miejscowości i poprawiają poziom życia mieszkańców. - A tam, gdzie nie ma tych warunków, trudno jest ściągnąć inwestorów. Wybudowanie sieci w Szarbii jest istotne z jeszcze jednego względu. Zwykle bywa tak, że w roku wyborczym samorządowcy z reguły realizują widoczne inwestycje, a nie takie, które są ukryte w ziemi - zauważa prezes Bury.

Wojciech Kozak, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, podkreśla, że w gminach naszego województwa przez lata była tendencja do budowy wodociągów, ale nie kanalizacji. - My pijemy wodę drugiej lub trzeciej klasy. Żałuję, że w Małopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym było za mało pieniędzy na budowę sieci kanalizacyjnej. Bo - niestety - jest jeszcze wiele gmin, w których nie ma ani kilometra tej sieci. To się musi zmienić. W Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2014 - 2020 są założenia, by realizować te zadania, które sprawią, że polska wieś będzie bezpieczna, zdrowa, skanalizowana, z dobrą infrastrukturą drogową i zorganizowaną gospodarką odpadami. Bo zależy nam na tym, by w Małopolsce coraz lepiej rozwijał się przemysł turystyczny - zaznacza.

Jacek Tomasik, wicewójt gminy Koniusza, zapewnia, że władze robią wszystko, by osiągnąć standardy europejskie. Nie ukrywa jednak, że budowa kanalizacji jest inwestycją uciążliwą zarówno dla gminy, jak i dla mieszkańców. Ale podkreśla, że mimo iż z reguły budzi ona opór społeczny, to jednak w Szarbii lokalna społeczność stanęła na wysokości zadania. - Niejednokrotnie ciężki sprzęt niszczył działki, uprawy, ale mieszkańcy nie stwarzali problemów - mówi wicewójt Tomasik.

Potwierdza to Kazimierz Wiśniewicz, sołtys Szarbii. Zaznacza, że właściciele wszystkich gospodarstw zdecydowali się na podłączenie do sieci. - Mieszkańcy dawali po 400 złotych na projekt, a także po 2,7 tysiąca złotych za przyłącza. Z wpłaceniem tych sum nie było problemu - zdradza sołtys. Janusz Głowa, mieszkaniec Szarbii, dodaje, że nie mogło być inaczej. - Każdemu zależy na tym, by miejscowość i gmina, w której mieszka się rozwijała. Przez tę kanalizację jesteśmy bliżej standardów unijnych i - co więcej - dbamy o ochronę środowiska - mówi Janusz Głowa.

Wójt Wiesław Rudek przypomina, że dotychczas kanalizację mieli tylko mieszkańcy Piotrkowic Małych i Przesławic. Teraz dołączyła do nich Szarbia. Tu inwestycja była możliwa dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej. - Całość kosztowała 4,5 miliona złotych, z czego dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wyniosło 2 miliony złotych - informuje wójt. Gmina zaciągnęła też pożyczkę w WFOŚ, która jest umarzalna w 40 proc. Z tej miejscowości ścieki będą odprowadzane do oczyszczalni w Karwinie.
Dotacja z MRPO i wkład własny gminy pozwoliły na wybudowanie ponad 9 km kanalizacji w Szarbii i części Karwina. Wójt Wiesław Rudek podaje, że wykonano ponad 60 przyłączy i 5 przepompowni. Dodatkowo, po pracach budowlanych, odbudowany został 1,5-kilometrowy odcinek drogi gminnej. Wójt zdradza, że na tym etapie inwestycje proekologiczne się nie kończą. Gmina stara się o dofinansowanie budowy kanalizacji w Wierzbnie. Liczy, że prace ruszą jeszcze w tym roku. - Pod względem liczby wykonywanych inwestycji ta gmina jest jedną z najlepszych w naszym powiecie - chwali starosta Zbigniew Wójcik. - Swoje drogi już wyremontowała. Może teraz pomoże powiatowi - dodaje.

W minioną sobotę, w obecności mieszkańców, w podsumowaniu inwestycji uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych, WFOŚ, a także wykonawcy i inspektorzy nadzoru.

MAGDALENA UCHTO

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski