PŚ w biathlonie: rosyjska niespodzianka, Hojnisz najlepszą z Polek

Tomasz Bochenek
Tatiana Akimowa
Tatiana Akimowa Petr David Josek
Rosjanka Tatiana Akimowa wygrała biathlonowy bieg na 7,5 km w czeskim Novym Meście. Na prowadzeniu w klasyfikacji Pucharu Świata umocniła się Niemka Laura Dahlmeier.

No dobrze, a co z Polkami? W czołówce znów ich nie było. Najlepiej, tak jak w poprzednich zawodach w Słowenii, spisała się dzisiaj Monika Hojnisz. Chorzowianka zajęła 17. miejsce, tracąc 49 sekund do zwyciężczyni. Do podstawowych 7,5 km dołożyła sobie po strzelaniu w pozycji leżąc 150 metrów - karną rundę za jeden niecelny strzał.

W sobotnim wyścigu na dochodzenie (początek o godz. 17.40) Hojnisz będzie walczyć o taką ilość punktów Pucharu Świata, która pozwoli jej wystąpić w niedzielnym biegu ze startu wspólnego - dla 25 najlepszych biathlonistek sezonu. Obecnie Monika - brązowa medalistka MŚ 2013 właśnie z Novego Mesta - jest 31. w rankingu tej zimy.

Do jutrzejszego pościgu zakwalifikowały się także Krystyna Guzik i Magdalena Gwizdoń, ale żadna z nich nie zdobyła pucharowych punktów. Guzik była 42. (1 runda karna), Gwizdoń 49. (2).

26-letnia Tatiana Akimowa zawody PŚ wygrała pierwszy raz w karierze. Jutro tuż za nią wyruszą na trasę Francuzka Anais Chevalier i Amerykanka Susan Dunklee. Ale faworytką będzie ta, która dziś była czwarta - Dahlmeier.

Kobiety - bieg na 7,5 km: 1. Tatiana Akimowa (Rosja) 21.58,9 (0 karnych rund), 2. Anais Chevalier (Francja) strata 4,3 (0), 3. Susan Dunklee (USA) 5,1, 4. Laura Dahlmeier (Niemcy) 16,5 (2)... 17. Monika Hojnisz 49,0 (1), 42. Krystyna Guzik 1.34,5 (1), 49. Magdalena Gwizdoń 1.42,7 (2), 85. Kamila Żuk 3.13,3 (3), 91. Kinga Mitoraj 3.46,2 (4).
Klasyfikacja PŚ: 1. Dahlmeier 320 pkt, 2. Kaisa Makarainen (Finlandia) 248... 31. Hojnisz 68, 57. Gwizdoń 14, 70. Guzik 4, 74. Mitoraj 1.