MŚ w biathlonie: Gwizdoń plus 13

Tomasz Bochenek
Magdalena Gwizdoń
Magdalena Gwizdoń Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska
Niemka Laura Dahlmeier została w Hochfilzen mistrzynią świata w biathlonowym biegu na dochodzenie. Najlepsza z Polek, Magdalena Gwizdoń, zajęła 25. miejsce.

W drugiej indywidualnej konkurencji mistrzostw trzy nasze reprezentantki w walkę o wysokie lokaty zaangażować się nie mogły, bo dwa dni wcześniej w sprincie poniosły zbyt duże straty. Walczyły więc o to, by jak najbardziej poprawić się w porównaniu z tamtym biegiem.

Dobry występ, przede wszystkim na strzelnicy, zaliczyła dzisiaj Gwizdoń. 37-latka, która w sprincie była 38., trzy pierwsze strzelania kończyła bez pomyłek, awansując do drugiej dziesiątki. Nie utrzymała się w niej, bo w ostatniej próbie z karabinem zaliczyła jedno "pudło", a na ostatnim 2-kilometrowym okrążeniu wyprzedziły ją trzy rywalki.

Tylko nieznacznie w porównaniu ze sprintem poprawiła się Krystyna Guzik - miała 53. numer startowy, finiszowała 47. Monika Hojnisz natomiast straciła 12 lokat, lądując w pościgu na 51. miejscu.

Zwyciężczyni, Laura Dahlmeier dwa dni wcześniej miała srebro. Tym razem ten krążek wywalczyła Białorusinka Daria Domraczewa (awans z 27. pozycji!). Choć to ogromnie utytułowana zawodniczka, mimo wszystko możemy mówić o niespodziance, bo Białorusinka - żona Ole Einara Bjoerndalena - ledwo co wróciła do sportu. 1 października 2016 r. urodziła córkę.

"Gratulacje, mama! Jesteśmy z Ciebie dumni - Ksenia i Ole" - napisał na Facebooku król biathlonu, po czym sam pomknął na trasę pościgu, żeby zakończyć go z brązowym medalem. W wieku 43 lat! Wygrał następca Bjoerndalena na biathlonowym tronie, Francuz Martin Fourcade. Jedyny Polak w stawce, Grzegorz Guzik, zajął 57. miejsce.

Bieg kobiet na dochodzenie (10 km): 1. Laura Dahlmeier (Niemcy) 28.02,3 (1 runda karna), 2. Daria Domraczewa (Białoruś) strata 11,6 (0), 3. Gabriela Koukalova (Czechy) 16,6 (3)... 25. Magdalena Gwizdoń 1.52,6 (1), 47. Krystyna Guzik 3.24,5 (3), 51. Monika Hojnisz 3.44,5 (4).