Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hokej. Najpierw mecz o Superpuchar Cracovia - GKS Tychy

Andrzej Stanowski
Drużyna Comarch Cracovii na sezon 2017/18
Drużyna Comarch Cracovii na sezon 2017/18 Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Dzisiaj o godz. 18.30 w Krakowie „Pasy” zagrają z GKS Tychy. Ekstraklasa ruszy w niedzielę.

Mecz o Superpuchar odbędzie się po raz czwarty. Comarch Cracovia ma za sobą świetne przetarcie w Lidze Mistrzów; wprawdzie nie zdobyła punktu, ale za dwa ostatnie mecze, z Red Bullem Monachium i Brynaes IF, zebrała pozytywne oceny. „Pasy” liczą, że sezon w kraju zaczną od sukcesu.

- Te mecze mocno nas podbudowały psychicznie, pokazały, że możemy jak równy z równym rywalizować z europejskimi tuzami. Zagramy teraz z naszym odwiecznym rywalem, GKS Tychy. Oba zespoły świetnie się znają, to będzie taka nasza mała hokejowa wojna. A za pięć dni zmierzymy się z tym zespołem w ekstraklasie - mówi obrońca Cracovii Mateusz Rompkowski.
- To będzie dla nas bardzo ważny mecz, chcemy obronić Superpuchar dla Krakowa. Wszyscy hokeiści są zdrowi, nikt nie narzeka na kontuzje - mówi trener Rudolf Rohaczek.

W niedzielę ruszy ekstraklasa (11 drużyn). Został zmieniony system rozgrywek. Zespoły rozegrają cztery rundy, z tym, że po dwóch wycofany zostanie zespół SMS PZHL Katowice. Nie będzie później podziału na grupy silniejszą i słabszą. Faza play-off też została zmodyfikowana. Prawo gry w niej uzyska czołowa szóstka, o pozostałe dwa miejsca zostaną rozegrane baraże (do dwóch zwycięstw) między zespołami zajmującymi miejsca 7. i 10. oraz 8. i 9.

Faworyci? W pierwszej kolejności to Comarch Cracovia i GKS Tychy, choć trzeba się też liczyć z ekipami z Katowic i Nowego Targu. W Krakowie sprawę stawiają jasno. - Dla takiego klubu jak Cracovia może być tylko jeden cel - obrona złotego medalu - mówi kapitan „Pasów” Maciej Kruczek.

W zespołach nastąpiło dużo zmian. Do Krakowa trafili: reprezentant Polski z Podhala Kasper Bryniczka, reprezentant Francji Teddy Da Costa. TatrySki Podhale straciło m.in. liderów z poprzedniego sezonu: wspomnianego Bryniczkę i Dariusza Gruszkę. Do Nowego Targu wrócił za to, po siedmiu latach, kapitan reprezentacji Polski Marcin Kolusz. Nie ma już w zespole graczy fińskich, a jest sporo nowych obcokrajowców.

- Celem numer jeden jest awans do pierwszej szóstki drużyn, a potem walka w fazie finałowej. Mam świadomość przeobrażeń w zespole, ale wierzę, że młodzi zawodnicy dojrzeli na tyle, aby przejąć obowiązki dotychczasowych liderów - przekonuje prezes Podhala Agata Michalska.

GKS Tychy wymienił wszystkich obcokrajowców. Przyszli m.in. John Murray, Michael Cichy, Alex Szczechura, także były gracz „Pasów” Kasper Guzik. Trenerem został Andriej Gusow, znany z występów w Cracovii w sezonie 1997/98. Całkowicie nową ekipę ma Tauron GKS Katowice, który ściągnął sześciu reprezentantów, m.in. Patryka Wronkę, Mikołaja Łopuskiego, Tomasza Malasińskiego. Trenerem został Kanadyjczyk Tom Coolen, który równocześnie pełni funkcję II szkoleniowca naszej kadry (pierwszym jest jego rodak Tom Nolan).

W Unii Oświęcim, po stracie strategicznego sponsora, cel pozostaje ten sam: zajęcie miejsca w pierwszej „szóstce” i gra w play-off. - O mistrzostwo bić się nie będziemy, ale stawiamy sobie po drodze taki mały cel, czyli walkę o prawo gry w turnieju finałowym o Puchar Polski - wyjawia Paweł Kram, prezes spółki Oświęcimski Sport. - Żeby stało się to faktem, musimy po #dwóch rundach fazy zasadniczej znaleźć się w pierwszej czwórce.

Zawodnicy powtarzają, że tanio skóry nie sprzedadzą, choć mają świadomość, że po ucieczce braci Martina i Ondreja Kasperlików tuż przed premierą sezonu, ich możliwości kadrowe zostały ograniczone. - Grając najczęściej na trzy ataki mogą nam się trafiać słabe okresy - uważa Peter Tabaczek.

Terminarz I rundy ekstraklasy hokeja

10 września: TatrySki Podhale Nowy Targ - Automatyka Gdańsk, GKS Tychy - SMS PZHL U-20 Katowice, Polonia Bytom - Naprzód Janów, JKH Jastrzębie - Unia Oświęcim.
11 września: Orlik Opole - Tauron GKS Katowice.
13 września: Comarch Cracovia - Tychy, Tauron - JKH, Automatyka - Orlik, Naprzód - Podhale, SMS - Polonia.
15 września: Polonia - Cracovia, Podhale - SMS, Orlik - Naprzód, JKH - Automatyka, Unia - Tauron.
17 września: Cracovia - Podhale, Automatyka - Unia, Naprzód - JKH, SMS - Orlik, Tychy - Polonia.
22 września: Podhale - Tychy, Orlik - Cracovia, JKH - SMS, Unia - Naprzód, Tauron - Automatyka.
24 września: SMS - Unia, Cracovia - JKH, Tychy - Orlik, Polonia - Podhale, Naprzód - Tauron.
26 września: Unia - Cracovia, Orlik - Polonia, JKH - Tychy, Tauron - SMS, Automatyka - Naprzód.
3 października: SMS - Tychy.
6 października: Cracovia - Tauron, Tychy - Unia, Polonia - JKH, Podhale - Orlik, SMS - Automatyka.
8 października: JKH - Podhale, Unia - Polonia, Tauron - GKS Tychy, Naprzód - SMS.
13 października: Cracovia - Naprzód, Tychy - Automatyka, Polonia - Tauron, Podhale - Unia, Orlik - JKH .
15 października: SMS - Cracovia, Tauron - Podhale, Unia - Orlik, Automatyka - Polonia, Naprzód - Tychy.
17 października: Automatyka - Cracovia.

Sezon zasadniczy skończy się 11 lutego 2018 roku. Play-off zacznie się 24 lutego. Mistrza Polski poznamy najpóźniej 6 kwietnia.

Sportowy24.pl w Małopolsce

[/cs]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski