Jerzy Zaborski
Damian Kapica był najskuteczniejszym z Polaków.
Damian Kapica był najskuteczniejszym z Polaków. Fot. Paweł Bialic/PZHL
Kazachstan z kompletem zwycięstw zdobył puchar im. Lecha Kaczyńskiego, który był głównym trofeum turnieju EIHC w Katowicach-Janowie. Polacy zajęli ostatnie miejsce w konfrontacji z ekipami, z którymi w kwietniu przyjdzie im zagrać w mistrzostwach świata Dywizji 1A w Budapeszcie.

Polacy przed ostatnim meczem mieli szansę nawet na zajęcie 2. miejsca. Pewnie dlatego zaczęli bardzo agresywnie. Prezentowali się dobrze, ale znowu zawiodła skuteczność i gra w liczebnej przewadze, a mieli ich aż trzy.

Po przerwie, mając o dwóch zawodników więcej, Damian Kapica zmienił lot krążka po wrzutce Bartłomieja Pociechy. Jednak potem, po prostej stracie we własnej tercji obronnej, Węgrzy wyrównali.

Polacy odzyskali jednak prowadzenie po akcji Patryka Wronki i strzale Tomasza Malasińskiego.

Podopieczni Teda Nolana nie przestali rozdawać prezentów. Po kolejnym Węgrzy znów wyrównali. Z kolei po zmianie lotu krążka przez Magosiego zapewnili sobie zwycięstwo.

Najlepszym zawodnikiem w polskiej ekipie wybrano Macieja Urbanowicza. - Szkoda porażki, bo rozegraliśmy najlepsze spotkanie w turnieju. Chcieliśmy wygrać, żeby dać odrobinę satysfakcję kibicom – powiedział wyróżniony gracz polskiej ekipy.

- Dla mnie nieistotny był wynik, ale rozwój zawodników. Kilku zrobiło widoczne postępy. Są jednak i tacy, którzy nie spełnili moich oczekiwań i na mistrzostwa świata do Budapesztu nie pojadą - powiedział Ted Nolan, trener Polaków.

Polska – Węgry 2:3 (0:0, 2:1, 0:2)
Bramki:
1:0 Kapica (Pociecha, Urbanowicz) 24, 1:1 Odnoga (Erdely) 34, 2:1 Malasiński (Wronka) 35, 2:2 Sofron (Orban, Grant) 44, 2:3 Magosi (Pozsgai) 56.

Polska: Raszka - Pociecha, Ciura; Witecki, Kolusz, Zapała - Tomasik, Rompkowski; Malasiński, Wronka, Fraszko - Kruczek, Wanacki, Kapica, Dziubiński, Urbanowicz - Górny, Jaśkiewicz; Sawicki, Komorski, Neupauer

Węgry: Rajna - Kovacs, Szabo; Sofron, Orban, Bodo - Lada, Garat; Miskolch, Galanisz, Magosi - Pozsgai, Nagy; Odnoga, Erdely, Sarpatki - Varga, Kisss; Vincze, Reisz, Pavuk

Sędziowali: Tomasz Radzik (Polska) i Daniel Rencz (Węgry). Kary: 20 (w tym 10 dla Neupauera) – 18 minut. Widzów: 1000.

Inne mecze turnieju:

Kazachstan – Węgry 5:2 (1:0, 1:0, 3:2), Polska – Włochy 1:2 (0:2, 0:0, 1:0), Węgry – Włochy 4:1 (1:0, 0:1, 3:0), Kazachstan – Włochy 1:0 (0:0, 0:0, 1:0), Polska – Kazachstan 1:4 (0:1, 0:1, 1:2).

Końcowa tabela turnieju:

1.Kazachstan39103
2.Węgry3698
3.Włochy3336
4.POLSKA3049

Materiał oryginalny: Hokej, EIHC. Polska przegrała z Węgrami i zakończyła turniej w Katowicach na ostatnim miejscu - Gazeta Krakowska