Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Euro U-21 2017: Ambasador wylosował swoją grupę marzeń

Euro U-21 2017: Ambasador wylosował swoją grupę marzeń

Giorgio Marchetti z UEFA (w środku), Marek Koźminski (z lewej) i prowadzący ceremonię losowania Euro U-21 Mateusz Borek Giorgio Marchetti z UEFA (w środku), Marek Koźminski (z lewej) i prowadzący ceremonię losowania Euro U-21 Mateusz Borek

Giorgio Marchetti z UEFA (w środku), Marek Koźminski (z lewej) i prowadzący ceremonię losowania Euro U-21 Mateusz Borek (© Andrzej Banas / Polska Press)

– Mamy to, co chciałem – śmiał się ambasador turnieju UEFA Euro U-21 Marek Koźmiński. Wiceprezes PZPN dzień przed czwartkowym losowaniem typował swoją „grupę marzeń” i okazało się, że w centrum kongresowym ICE w Krakowie kulki z nazwami ekip ze Słowacji, Szwecji i Anglii same prosiły się, by wskoczyć do grupy A, w której czekali biało-czerwoni.
Mecz otwarcia, 16 czerwca 2017 roku, odbędzie się w Lublinie, a rywalem gospodarzy będą Słowacy. Tym samym możliwa jest potyczka z krakowskimi podtekstami: z jednej strony Paweł Jaroszyński i Krzysztof Piątek z Cracovii oraz Alan Uryga z Wisły, a z drugiej Słowak Tomas Vestenicky.

– To fajna sprawa, mecz nabiera kolorytu, w szatni będzie dodatkowa rywalizacja – mówi trener Cracovii Jacek Zieliński. – Wszystkie trzy grupy są wyrównane, a nasza bardzo ciekawa.
I pod względem piłkarskim, i geograficznym. Wielu ze Słowaków gra w naszych klubach, więc znamy się bardzo dobrze. Sądzę, że mamy na tyle dobrych piłkarzy w tym roczniku (1994 i młodsi – przyp.), iż nie powinniśmy się obawiać żadnej z drużyn. Obserwowałem Tomka Vestenicky’ego w meczach młodzieżówki, przy czym na razie w tej drużynie, która zagra na Euro U-21, dominują piłkarze rok-dwa lata starsi od niego, więc ma problem z przebiciem się do podstawowej jedenastki. Natomiast rozmawiałem z trenerem Hapalem i wiem, że jest bardzo nim zainteresowany.

Czy szanse na występy piłkarzy Cracovii są większe?
– Jaroszyński jest podstawowym lewym obrońcą i sądzę, że ma mocną pozycję, natomiast Piątkowi w ataku będzie znacznie trudniej, gdy wróci po kontuzji Arek Milik i dostanie powołanie Mariusz Stępiński – mówi Zieliński.
Zaskakujące było to, że Koźmiński wolał wylosować dla Polaków z trzeciego koszyka Szwedów, a nie debiutujących w imprezie Macedończyków. Tłumaczył, że ci ostatni są nieobliczalni, a obrońców tytułu ograliśmy u siebie w poprzednich eliminacjach do finałów MME w Czechach, więc nie musimy się ich obawiać.

I ta konfrontacja będzie mieć dodatkowy smaczek, bowiem w barwach Szwecji może wystąpić Paweł Cibicki, który niedawno porzucił reprezentację Polski. Zapytaliśmy selekcjonera młodzieżówki „Trzech Koron”, jak duży wpływ miał na decyzję piłkarza, którego rodzice są Polakami. – Pamiętajmy, że Paweł urodził się w Malmoe i wychowywał wśród Szwedów, więc nic dziwnego, że czuje się u nas szczęśliwy. Cenię jego umiejętności, pełni bardzo ważną rolę, w czterech ostatnich meczach strzelił gola, miał asysty, więc na pewno ma duże szanse na występy podczas turnieju w Polsce – mówi Hakan Ericson.

W jego zespole jest obecnie 6 graczy z ekipy, która triumfowała w 2015 roku oraz pięciu powoływanych do kadry seniorów.
Trener Marcin Dorna miał w planie marcowe mecze towarzyskie z Włochami i Anglią, ale po losowaniu wiadomo, że w tym drugim spotkaniu zmienimy rywala. – Mecz z Anglią w Kielcach będzie wielkim wydarzeniem, bo, jak pokazuje historia, tak właśnie jest w starciach z tą drużyną w każdej kategorii wiekowej. Anglicy mają fantastyczne pokolenie, ale to samo można powiedzieć o innych drużynach. Mamy w grupie bardzo silne zespoły – mówi Dorna, dodając, że Polacy będą przygotowywać się do turnieju w Arłamowie.

Mistrza Europy poznamy w Krakowie 30 czerwca, ale wcześniej odbędzie się tu półfinał, no i faza grupowa, czyli mecze grupy C: Dania – Włochy, Niemcy – Dania i Włochy – Niemcy.

– Zrobimy wszystko, by stadion Cracovii zapełniał się do ostatniego miejsca – mówi prezes MZPN Ryszard Niemiec.

Mecze Polaków: 16.06. w Lublinie ze Słowacją, 19.06. w Lublinie ze Szwecją, 22.06. z Anglią w Kielcach.
Grupa A (Lublin, Kielce): Polska, Słowacja, Szwecja, Anglia. Grupa B (Bydgoszcz, Gdynia): Portugalia, Serbia, Hiszpania, Macedonia.
Grupa C (Kraków, Tychy): Niemcy, Czechy, Dania, Włochy. 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się