MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spopielarnia rośnie, ale protesty nie ustają [WIDEO]

Anna Agaciak
Spopielarnia ma już fundamenty. Do końca roku będzie gotowa.
Spopielarnia ma już fundamenty. Do końca roku będzie gotowa. Adam Wojnar
O tym się mówi. Dziś o godz. 16 na przejściach dla pieszych przy Skotnickiej - obok wiaduktu Sidzina - będzie pikietować około 50 osób. Chcą wstrzymania inwestycji i tańszej wody.

Celem protestu - jak przekonują organizatorzy - jest obrona zieleni na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego w Podgórkach Tynieckich. Działacze co najmniej sześciu stowarzyszeń będą do godz. 18 chodzić z transparentami po przejściach dla pieszych. To kolejny protest w tej sprawie.

Autor: Marcin Karkosza

Przypomnijmy, protestujący uważają, że spopielarnia i cmentarz przyczynią się do dewastacji przyrody w Krakowie. "Wielokrotnie wskazywaliśmy na negatywne skutki tej inwestycji, a także jej korupcjogenny charakter. Przy okazji zniszczone zostaną chronione gatunki zwierząt, roślin i drzew. A przecież w Krakowie dramatycznie brakuje terenów zielonych i systematycznie się je ogranicza" - czytamy w liście otwartym przesłanym do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Przy okazji pikietujący będą też domagać się budowy chodnika przy ul. Wrony i Prażmowskiego, na który bezskutecznie czekają od 50 lat. Ponadto protestują przeciw złej polityce mieszkaniowej władz Krakowa, wysokim cenom ciepła, energii, ścieków, usług pogrzebowych i innych. Apelują też o zajęcie się budownictwem komunalnym i wykorzystaniem pustostanów.

- Żądamy wstrzymania robót w Podgórkach Tynieckich, które zagrażają mieszkańcom - mówi Barbara Łopacińska, prezes Stowarzyszenia "Zielony Kraków". Dodaje, że stowarzyszenie 4 marca wygrało sprawę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym i niezrozumiałą rzeczą jest prowadzenie w ekspresowym tempie prac budowlanych na tym terenie.

- Jeżeli wyrok się uprawomocni i nasze zarzuty odnośnie złej lokalizacji cmentarza i krematorium okażą się słuszne, to gmina Kraków będzie musiała płacić z naszych podatków ogromne odszkodowania prywatnemu inwestorowi z Łodzi - ostrzega Łopacińska.

Jan Machowski z biura prasowego krakowskiego magistratu wyjaśnia, że wygrana sprawa w WSA dotyczy wyłącznie drobnych kwestii administracyjnych i nie neguje wydanych pozwoleń na budowę spopielarni.

- Ta inwestycja ma wszelkie możliwe zgody. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że jest wąska grupa niezadowolonych osób, które próbowały na proteście zbić kapitał polityczny - mówi Filip Szatanik, wicedyrektor ds. informacji w Urzędzie Miasta.

Tomasz Salski, przedstawiciel budującego spopielarnię Centrum Pogrzebowego z Łodzi, zapewnia, że inwestycja posiada pozytywne raporty oddziaływania na środowisko i akceptację Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. - Trochę się dziwię tym protestom.

Organizacje, które twierdzą, że spopielarnia i cmentarz zniszczą pobliski obszar Natura 2000, nie reagują na wywożone w te rejony śmieci i wyrywanie młodych drzewek - wytyka prezes Salski. - Wygląda na to, że dzikie wysypiska im nie przeszkadzają. A gdy chcemy z nimi merytorycznie rozmawiać, nie mają na to ochoty - dodaje.

Aktualnie w Podgórkach Tynieckich zakończyło się wylewanie fundamentów pod spopielarnię i rozpoczyna się stawianie murów. Stan surowy zostanie osiągnięty pod koniec czerwca. Spopielarnia ma być otwarta w styczniu przyszłego roku. Gdy miasto przygotuje parkingi, inwestor będzie mógł przystąpić do II etapu: budowy dwuhektarowego cmentarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski