MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smutni, bo niepotrzebni?

Redakcja
Wielu seniorów uważa, że nadszedł okres podsumowań i oceny tego, co się w życiu zrobiło. Liczenia sukcesów i porażek.

NASZE ZDROWIE

Około 15 proc. osób, które ukończyły 65 lat, cierpi na depresję

To jedna z najczęstszych dolegliwości wieku starszego. W społeczeństwie, które kultywuje młodość, ludzie starsi czują się często niepotrzebni - taka postawa wyzwala smutek i niechęć do życia.

- Pojawia się myślenie: "nikomu już nie jestem potrzebny, nic mnie nie czeka, nie nadaję się do_niczego" -mówi Barbara Kędzierska, psychiatra. - _Starość to czas wielu życiowych strat. Dzieci odchodzą zdomu, są zajęte własnym życiem. Umierają znajomi iprzyjaciele. Jednym z____najtrudniejszych momentów jest śmierć współmałżonka.
Społeczeństwa Wschodu bardzo szanują starszych. Korzystają z ich mądrości i doświadczenia życiowego, słuchają rad. Starsi mają w wielu sprawach głos decydujący. Nasze społeczeństwo, mimo głośno wyrażanego szacunku dla starszych, tak naprawdę odsuwa seniorów na margines.
- Wnaszym otoczeniu odejście zpracy, utrata atrakcyjności fizycznej, sprawności oraz pogarszające się zdrowie są odczuwalne wyjątkowo boleśnie -___podkreśla doktor Kędzierska. - _Wszystkie te wymienione czynniki wyzwalają stany depresyjne.
Często dołącza się też trudna sytuacja materialna i brak perspektyw na jej poprawę. Oprócz podstawowego objawu depresji, jakim jest obniżenie nastroju, smutek, przygnębienie, dla depresji w wieku starszym charakterystyczne są także lęk, niepokój oraz rozdrażnienie, mogące nawet przybrać postać histerii.
- Doobjawów depresji zaliczyć także możnanarzekanie, nieustanną krytykę -dodaje psychiatra. - Powszechnie uważa się, że zrzędzenie to typowa cecha starszych ludzi, aczęsto jest to po____prostu objaw depresji.
O depresji świadczą także zachowania hipochondryczne. Starsi ludzie wyolbrzymiają swoje rzeczywiste dolegliwości i długo wędrują od lekarza do lekarza, zanim trafią do psychiatry.
- Najczęściej zwracają się dospecjalisty zasprawą swoich bliskich, którzy martwią się zmianą -ukochanababcia zosoby pogodnej iuśmiechniętej przeistacza się wosobę ponurą izrzędliwą -mówi Barbara Kędzierska. Jak zapewnia, psychiatra to dobry adres, ponieważ depresję u ludzi starszych można z powodzeniem leczyć, zarówno farmakologicznie, jak i za pomocą psychoterapii.
Depresji można także zapobiegać. - Największe wsparcie daje dobra, ciepła, kochająca rodzina
-podkreśla psychiatra. - Trzeba pozwolić babciom idziadziom cieszyć się wnukami. Duże znaczenie ma aktywność, jeżeli nie zawodowa, to innego rodzaju.

JOANNA SIERADZKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski